Какво представлява изкуственият интелект и как работят програми като ChatGPT и DeepSeek
ChatGPT   
Източник: БТА

П рез последното десетилетие изкуственият интелект (ИИ) все повече се превръща в част от нашето ежедневие.

Той се използва за всичко - от персонализиране на каналите в социалните медии до постигане на медицински пробиви.

Но тъй като големите технологични компании и правителствата се борят да бъдат начело на развитието на ИИ, критиците изразяват предпазливост по отношение на потенциалната му злоупотреба, етичните трудности и въздействието върху околната среда.

Какво е ИИ и за какво се използва?

ИИ позволява на компютрите да се учат и да решават проблеми по начин, който може да изглежда като човешкия.

Компютрите не могат да мислят, да съпреживяват или да разсъждават самостоятелно.

Въпреки това учените са разработили системи, които могат да изпълняват задачи, които обикновено изискват човешки интелект, като се опитват да възпроизведат начина, по който хората учат и прилагат знания​.

Програмите с изкуствен интелект могат да обработват големи количества данни, да идентифицират модели и да следват подробни инструкции за използването на тази информация.

Това може да е опит да се предвиди какъв продукт може да купи даден онлайн купувач въз основа на предишни покупки, за да се препоръчат продукти.

Технологията стои и зад виртуални асистенти, управлявани с глас, като Siri на Apple и Alexa на Amazon, и се използва за разработване на системи за автономни автомобили.

ИИ помага и на социални платформи като Facebook, TikTok и X да решават какви публикации да показват на потребителите. Услугите за стрийминг Spotify и Deezer използват ИИ, за да персонализират музикални препоръки.

Учените също така използват ИИ като начин за откриване на ракови заболявания, за ускоряване на диагностиката и за идентифициране на нови лекарства.

Компютърното зрение, форма на ИИ, която позволява на компютрите да откриват обекти или хора в изображения, се използва от рентгенолозите, за да им помогне да прегледат резултатите от рентгеновите снимки.

Какво представляват програмите за генеративен изкуствен интелект като ChatGPT, DeepSeek и Midjourney?

Генеративният изкуствен интелект  се използва за създаване на ново съдържание, което може да изглежда като създадено от човек.

Той прави това, като се учи от огромни количества съществуващи данни, като например онлайн текст и изображения.

ChatGPT и чатботът на китайския му конкурент DeepSeek са два широко използвани инструмента за генеративен ИИ. Midjourney може да създава изображения от прости текстови описания.

Така наречените чатботове, като Gemini на Google или Meta AI, могат да водят текстови разговори с потребителите.

Генеративният изкуствен интелект може да се използва и за създаване на висококачествени видеоклипове и музика.

Песни, имитиращи стила или звученето на известни музиканти, стават вирусни, като понякога оставят феновете объркани относно тяхната автентичност.

Защо ИИ е противоречив?

Макар да признават потенциала на ИИ, някои експерти са обезпокоени от бързината на неговото развитие.

Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че ИИ може да засегне близо 40% от работните места и да задълбочи финансовото неравенство.

Професор Джефри Хинтън, компютърен учен, смятан за един от „кръстниците“ на развитието на ИИ, изрази загриженост, че мощните системи за ИИ могат дори да застрашат човечеството - опасение, отхвърлено от неговия колега „кръстник на ИИ“ Ян Лекун.

Критиците подчертават и потенциала на технологията да възпроизвежда необективна информация или да дискриминира някои социални групи.

Това е така, защото голяма част от данните, използвани за обучение на ИИ, идват от публични материали, включително публикации или коментари в социалните медии, които могат да отразяват пристрастия като сексизъм или расизъм.

И макар че програмите с изкуствен интелект стават все по-умели, те все още са податливи на грешки. Генеративните системи за изкуствен интелект са известни със способността си да „халюцинират“ и да обявяват лъжата за факт.

През януари Apple спря нова функция на изкуствения интелект, след като тя неправилно обобщаваше известията на новинарските приложения.

Би Би Си се оплака от функцията, след като изкуственият интелект на Apple невярно съобщи на читателите, че Луиджи Манджоне - мъжът, обвинен в убийството на главния изпълнителен директор на UnitedHealthcare Брайън Томпсън - се е застрелял.

Google също се сблъска с критики заради неточните отговори, давани от прегледи за търсене с изкуствен интелект.

Това увеличи загрижеността относно използването на ИИ в училищата и на работното място, където той все по-често се използва за обобщаване на текстове, писане на имейли или есета и отстраняване на грешки в кода.

Съществуват опасения, че учениците използват технологията на ИИ, за да „мамят“ при решаването на задачите, или че служителите я „внасят“ на работа.

Писатели, музиканти и художници също се противопоставиха на технологията, обвинявайки разработчиците на изкуствен интелект, че използват техните произведения за обучение на системи без съгласие или компенсация.

Хиляди творци, сред които певецът и автор на песни на Abba Бьорн Улваеус, писателите Иън Ранкин и Джоан Харис и актрисата Джулиан Мур, подписаха през октомври 2024 г. декларация, в която наричат изкуствения интелект „голяма, несправедлива заплаха“ за препитанието им.

Как ИИ влияе на околната среда?

Не е ясно колко енергия използват системите за изкуствен интелект, но някои изследователи смятат, че индустрията скоро може да достигне енергийна консумация, сравнима с тази на Холандия.

Създаването на мощните компютърни чипове, необходими за работата на програмите за ИИ, също изисква енергийни и водни ресурси.

Търсенето на генеративни услуги за изкуствен интелект доведе до увеличаване на броя на центровете за данни.

Тези огромни зали, в които се помещават хиляди рафтове с компютърни сървъри, изразходват значителни количества енергия и изискват големи количества вода, за да се поддържат хладни.

Някои големи технологични компании са инвестирали методи за оптимизиране на водната консумация или са избрали алтернативни методи като въздушно охлаждане.

Въпреки това някои експерти и активисти се опасяват, че изкуственият интелект ще задълбочи проблемите с водоснабдяването.

През февруари Би Би Си беше информирана, че плановете на правителството да превърне Обединеното кралство в „световен лидер“ в областта на изкуствения интелект могат да поставят под напрежение и без това ограничените запаси от питейна вода.

През септември 2024 г. Google заяви, че ще преразгледа предложенията си за център за данни в Чили, който се бори със сушата.

Какви правила са въведени за ИИ?

Някои правителства вече са въвели правила за регулирането на ИИ.

Законът за изкуствения интелект на ЕС въвежда контрол върху високорискови системи, използвани в области като образованието, здравеопазването, правоохранителната дейност и изборния процес. Той напълно забранява използването на някои видове ИИ.

От разработчиците на генеративен ИИ в Китай се изисква да защитават данните на гражданите и да насърчават прозрачността и точността на информацията. Но те са обвързани и със строгите закони за цензура на страната.

В Обединеното кралство министър-председателят сър Киър Стармър заяви, че правителството „ще тества и разбере ИИ, преди да го регулира“.

Както в Обединеното кралство, така и в САЩ има институти за безопасност на ИИ, които имат за цел да идентифицират рисковете и да оценяват усъвършенстваните модели на ИИ.

През 2024 г. двете държави подписаха споразумение за сътрудничество в разработването на сигурни методи за тестване на ИИ.

През февруари 2025 г. обаче нито една от двете държави не подписа международна декларация за ИИ, в която се обещаваше открит, приобщаващ и устойчив подход към технологията.

Няколко държави, включително Обединеното кралство, също затягат контрола върху използването на системи за ИИ за създаване на дълбоко фалшиви изображения на голи тела и материали за сексуално насилие над деца.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 8 минути

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 32 минути

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 8 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 8 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 8 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 9 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 9 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 9 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 10 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 11 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

България Преди 12 часа

Магдалена Русева изчезна в събота сутринта

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 12 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 14 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 14 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 14 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 14 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана