Има нещо специално в метеоритите, които се сблъскват със Земята
Източник: iStock/Getty Images

Г оляма част от това, което учените знаят за ранната Слънчева система, е получено от метеорити – древни скали, които пътуват в Космоса и оцеляват след огненото си навлизане в земната атмосфера, пише sciencealert.

Сред метеоритите един вид, наречен въглеродни хондрити, се отличава като най-примитивен и дава уникален поглед към зараждането на Слънчевата система.

Въглеродните хондрити са богати на вода, въглерод и органични съединения. Те са „хидратирани“, което означава, че съдържат вода, свързана в минералите на скалата – компонентите на водата са заключени в кристалните им структури. Много изследователи смятат, че тези древни скали са изиграли решаваща роля в доставянето на вода на ранната Земя.

Преди да се сблъскат със Земята, скалите, които пътуват в Космоса, обикновено се наричат астероиди, метеори или комети – в зависимост от техния размер и състав. Ако парче от някой от тези обекти стигне до Земята, то се превръща в „метеорит“.

От наблюденията на астероиди с телескопи учените знаят, че повечето от тях са богати на вода и имат въглероден състав. Моделите предвиждат, че повечето метеорити – повече от половината – също трябва да са въглеродни. Но по-малко от 4% от всички метеорити, открити на Земята, са такива. Защо тогава има такова несъответствие?

Къде са въглеродните хондрити?

В изследване, публикувано в списание Nature Astronomy на 14 април 2025 г., екип от учени се опитва да отговори на този вековен въпрос: Къде са всички въглеродни хондрити?

 

Мисии за връщане на проби

Именно желанието да се изучат тези древни скали стои в основата на последните космически мисии за връщане на проби. Мисиите OSIRIS-REx на NASA и Hayabusa2 на JAXA промениха значително представите на учените за примитивните, богати на въглерод астероиди.

Метеоритите, които се намират на Земята, са изложени на въздействието на дъжд, сняг и растителност, което може значително да ги промени и да затрудни анализа. Затова мисията OSIRIS-REx се отправи към астероида Бенну, за да вземе непроменена проба. Това позволи на учените да изследват състава на астероида в най-чистия му вид.

По подобен начин, пътуването на Hayabusa2 до астероида Рюгу осигури непокътнати проби от друг, също толкова богат на вода астероид.

Заедно, тези мисии дадоха възможност на планетарни учени като мен да изследват девствени, крехки въглеродни материали от астероиди – пряк прозорец към градивните елементи на нашата Слънчева система и произхода на живота.

 

 

Пъзелът с въглеродните хондрити

Дълго време учените предполагаха, че земната атмосфера филтрира въглеродните отломки.

Когато даден обект навлезе в атмосферата, той трябва да издържи на огромно налягане и високи температури. Въглеродните хондрити обикновено са по-слаби и трошливи от другите метеорити, така че просто имат по-малък шанс да оцелеят.

Обикновено метеоритите започват пътуването си, когато два астероида се сблъскат. Това създава куп фрагменти с размери от сантиметър до метър. Тези „трохи“ се движат из Слънчевата система и понякога достигат до Земята. Ако са по-малки от един метър, се наричат метеороиди.

Метеороидите са твърде малки, за да бъдат открити с телескоп, освен ако не са на път да ударят Земята и астрономите имат късмет.

Но има и друг начин учените да изучават тази популация – и така да разберат защо метеоритите, които достигат Земята, имат толкова различен състав.

Мрежи за наблюдение на метеори и огнени кълба

Нашият екип използва земната атмосфера като детектор.

Повечето метеорити, които достигат повърхността, са миниатюрни – с размер на песъчинка. Но понякога падат и по-големи тела, с диаметър до няколко метра. Изчислено е, че около 5000 метрични тона микрометеорити падат на Земята всяка година. А между 4000 и 10 000 по-големи метеорита (с размер на топка за голф или по-големи) също достигат повърхността – това са повече от 20 на ден.

Благодарение на цифровите камери денонощните наблюдения на небето вече са достъпни и ефективни. Евтините, високочувствителни сензори и автоматизираният софтуер позволяват да се следят големи участъци от небето за ярки проблясъци, сигнализиращи навлизането на метеорити в атмосферата.

Изследователските екипи анализират тези данни в реално време с помощта на автоматизирани алгоритми – или с отдаден докторант, търсещ ценна информация.

Екип от учени управлява две глобални системи: FRIPON – френска мрежа със станции в 15 държави; и Глобалната обсерватория за огнени кълба – проект на същия екип, стоящ зад австралийската Мрежа за пустинни огнени кълба.

Какво показват наблюденията?

С помощта на свободно достъпни данни аз и моите колеги анализирахме траекториите на близо 8000 удара, регистрирани от 19 мрежи в 39 държави.

Сравнявайки всички удари, регистрирани в атмосферата, с тези, които стигат до повърхността като метеорити, можем да определим кои астероиди произвеждат фрагменти, достатъчно здрави да оцелеят по време на пътуването – и обратно: кои създават слаби материали, които не достигат Земята.

Слънцето изпича скалите

С изненада установихме, че много астероидни фрагменти дори не стигат до атмосферата. Нещо започва да унищожава слабите материали още в Космоса. Въглеродните хондрити, които не са особено издръжливи, вероятно се разпадат от термичен стрес при близки до Слънцето орбити.

Когато тези хондрити се приближават до Слънцето и след това се отдалечават, температурните колебания причиняват пукнатини в тяхната структура. Този процес ефективно премахва слабите, хидратирани камъни от популацията на обекти в близост до Земята. Оцелелите след този процес трябва да преминат и през атмосферното изгаряне.

Само между 30% и 50% от тези фрагменти издържат преминаването през атмосферата. Обектите с орбити, доближаващи ги до Слънцето, са по-издръжливи и така оцеляват по-лесно – затова наблюдаваме т.нар. пристрастие към оцеляването.

В продължение на десетилетия учените смятаха, че атмосферата е основната причина за липсата на въглеродни метеорити. Но нашето изследване показва, че голяма част от селекцията се случва още в Космоса.

Какво следва?

Бъдещи научни постижения ще помогнат да се потвърдят тези открития и да се определи по-добре съставът на метеоритите. Учените трябва да подобрят способността си да засичат обекти малко преди да навлязат в атмосферата, както и да моделират по-точно процеса на разрушаване по време на падането.

И накрая, бъдещи изследвания могат да предложат нови методи за определяне на състава на метеорите чрез анализ на техния цвят.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 10 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 10 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 10 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 11 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала