Обект "Ханфорд": "Фабриката за апокалипсис" в сърцето на проекта "Манхатън"
Източник: iStock
2

А томният взрив, който порази Нагасаки през 1945 г., може да се проследи до обекта "Ханфорд" - нищо неподозираща пустиня в щата Вашингтон, където през 20-и век са произведени колосални количества радиоактивен материал. Дните на изпомпване на плутоний отдавна са отминали, но обектът е оставил ядрен боклук, който продължава да има въздействие върху страната.

Разположен на площ от около 1550 кв. км в югоизточната част на Вашингтон, обектът "Ханфорд" е създаден през 1943 г. в рамките на проекта „Манхатън“ с единствената цел да произвежда плутоний в промишлени мащаби. С помощта на девет ядрени реактора и пет големи комплекса за преработка на плутоний чрез облъчване на уранови горивни пръти се изработват огромни количества оръжеен плутоний.

Произведеният тук материал е отговорен за някои от най-разрушителните експлозии, създавани някога от хората, поради което писателят Стив Олсън го нарича уместно „Фабриката за апокалипсис“ в книгата си за обекта от 2020 г.

В първите дни на съществуването на обекта плутоният се изпраща от Ханфорд в лабораторията Лос Аламос в Ню Мексико, където учените от проекта „Манхатън“ го използват за разработването на атомни оръжия. Част от този материал попада в атомната бомба, използвана при теста „Тринити“, първото денонсиране на ядрена бомба, и втората, хвърлена върху Нагасаки в последните дни на Втората световна война.

Мястото, намиращо се в селската част на окръг Бентън във Вашингтон, е избрано заради изобилието от студена вода, осигурявана от река Колумбия, която е необходима за охлаждане на ядрените реактори.

Мястото е сравнително отдалечено, въпреки че стотици хора са изгонени от домовете си, за да го създадат. В началото на 1943 г. около 1500 местни жители получават писмо от правителството на САЩ, в което се казва, че трябва да освободят имотите си в рамките на 90 дни. Междувременно армията е изпратена да забрани на няколко местни племена, които от незапомнени времена разчитат на района за традиционни практики, да се завърнат.

Между 1944 г. и 1989 г. в обекта са произведени 74 тона плутоний за програмата за ядрени оръжия на страната. Излишно е да казваме, че това е довело до създаването на адски много радиоактивни странични продукти и отпадъци, включително 56 милиона галона облъчени отпадъци, които са били съхранявани в 177 големи подземни резервоара, направени от бетон и облицовани със стомана.

Производството е преустановено в края на 80-те години на миналия век към края на Студената война и е стартирана програма за почистване на обекта, но процесът се оказва сложен.

Смята се, че през годините Министерството на енергетиката е изхвърлило милиони галони отпадни води директно в почвата и река Колумбия. В статия от 1992 г., публикувана в „Ню Йорк Таймс“, се обяснява, че радиацията, изпусната от обекта „Ханфорд“ в реката, е достигнала до Тихия океан, на повече от 322 км надолу по течението. По пътя си тя замърсява рибата и питейната вода, излагайки хиляди хора на „потенциално опасни дози“. 

Наред с умишленото изпускане на отпадъчни води, подземните резервоари за съхранение са изпълнени с проблеми и са склонни към течове. През 2013 г. губернаторът на Вашингтон твърди, че резервоарите губят от 150 до 300 галона всяка година. Тази изтекла вода се просмуква в околната почва и водоносните пластове, като се разпространява в цялата околна среда.

През 80-те години на миналия век замърсяването на подпочвените води възлиза на около 207 кв. км, а около 155 кв. км от подпочвените води остават замърсени над федералните стандарти. В резултат на това големи части от обекта са недостъпни за хора.

Радиацията оказва сериозно влияние върху здравето на хората в региона, дори десетилетия след затварянето на обекта. При хората, живеещи в близост до обекта "Ханфорд", които са известни като „хора, живеещи в зоната на замърсяване“, са регистрирани повишени нива на рак, заболявания на щитовидната жлеза, безплодие и лимфни заболявания.

Проучване от 2003 г. на „лица, живеещи в близост до обекта "Ханфорд", които са живели в периода 1944-1995 г., разкрива повишена честота на различни видове рак, по-специално рак на щитовидната жлеза, тумори на централната нервна система и рак, засягащ женската репродуктивна система.

Длъжностните лица все още се борят за решаване на много от проблемите в "Ханфорд", а почистването се очаква да приключи едва след няколко десетилетия. Въздействието на този сравнително кратък период на разхищение на плутоний обаче ще остане за много, много по-дълго време.

„Плутоният има период на полуразпад от 24 000 години, което го превръща в проблем, който по своята същност се предава на поколенията. Почистването не прави така, че отпадъците от "Ханфорд" да изчезнат“, казва д-р Шанън Крам, доцент в Училището за интердисциплинарни изкуства и науки към Вашингтонския университет в Ботел, в изявление от 2023 г..

„Голяма част от тях ще останат там завинаги, в човешките мащаби на времето.“

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
- Мамо, защо татко ни напусна? - Ти знаеш ли как се изтриват съобщения във Вайбър? - Знам. - Е, той не знае...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Нередовният сън крие смъртна опасност</p>

Нередовният сън крие смъртна опасност

Любопитно Преди 1 час

„Не е необходимо часовете за лягане и събуждане да са абсолютно еднакви всеки ден, но е добре да се движат в рамките на 30-60 минути от обичайния график“, казват експертите

Отменят водния режим в Плевен

Отменят водния режим в Плевен

България Преди 1 час

Това съобщи на пресконференция кметът на Общината д-р Валентин Христов

Samsung Galaxy Z Flip6 ще разгърне практичния AI

Samsung Galaxy Z Flip6 ще разгърне практичния AI

Технологии Преди 2 часа

Модерните мобилни технологии са все по-гъвкави и адаптивни според ежедневието на хората

Снимката е илюстративна

Нов гигант в Космоса: Планетата 9 може да е седем пъти по-голяма от Земята

Любопитно Преди 2 часа

Планета 9 е теория за масивна планета, която може да се намира далеч отвъд Нептун

<p>Главчев: Това дори не искам и да го коментирам&nbsp;</p>

Главчев: Служебното правителство е готово с бюджета за 2025 г.

България Преди 2 часа

Все някоя институция трябва да работи и да се опитва да компенсира липсата или неработенето на друга власт, каза премиерът

Кога започва изплащането на пенсиите за декември

Кога започва изплащането на пенсиите за декември

България Преди 2 часа

Преводите на сумите на тези, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 9.12

<p>BMW Series 1 вдъхва нов живот на хечбека (тест драйв)</p>

BMW Series 1 вдъхва нов живот на хечбека (тест драйв)

Технологии Преди 2 часа

Нов хечбек!? Това е огромна рядкост, тъй като на пазара в сегмент С са останали само няколко модела. За щастие BMW реши да вдъхне нов живот, четвърти подред на Серия 1, даже да ни дава нещо, което смятахме за немислимо в днешно време: хотхеч

Руският президент Владимир Путин

Владимир Путин одобри рекорден бюджет за отбрана

Свят Преди 2 часа

Бавната, мъчителна война – често наричана война на изтощение, в която и двете страни се опитват да изморят другата – изцеди ресурсите и на двете страни

Масова стрелба в Мексико, осем души са загинали

Масова стрелба в Мексико, осем души са загинали

Свят Преди 2 часа

Въоръжени мъже са открили огън по минувачи и клиенти край крайпътен щанд

<p>Два прохода у нас са затворени за движение</p>

Два прохода у нас са затворени за движение заради паднали дървета

България Преди 2 часа

До разчистването им шофьорите ще трябва да използват обходни маршрути

Шолц пристигна в Киев за разговори със Зеленски

Шолц пристигна в Киев за разговори със Зеленски

Свят Преди 3 часа

Посещението не беше обявено предварително от съображения за сигурност

Внимание! Опасни коледни лампички на пазара, как да ги разпознаем

Внимание! Опасни коледни лампички на пазара, как да ги разпознаем

България Преди 3 часа

Съвет от експертите е в никакъв случай потребителите да не купуват съмнителни артикули без производител, инструкции за употреба, и съвети за безопасност

Шпионаж, убийства, лъжи: Хибридните войни на Русия

Шпионаж, убийства, лъжи: Хибридните войни на Русия

Свят Преди 3 часа

Макар досега нищо да не е категорично доказано, редица западни политици и разузнавателни служби подозират една и съща движеща сила зад редица инциденти

18-годишна зад волана на чужд автомобил помете паркирана кола (ВИДЕО)

18-годишна зад волана на чужд автомобил помете паркирана кола (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Като по чудо водачът на блъснатата кола оцелява

Фон дер Лайен: Вратата към ЕС остава отворена за Грузия

Фон дер Лайен: Вратата към ЕС остава отворена за Грузия

Свят Преди 4 часа

Изявлението последва дни на бурни протести, които разтърсиха грузинската столица Тбилиси и други градове в страната

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 4 часа

Пророк Авакум е един от дванадесетте "малки" пророци в Библията