Ексклузивно кулинарно приключение с френски привкус
Източник: CapitanCook

С амо за 5 вечери, от 21-ви до 25-ти февруари, в кухнята на Captain Cook в София акостира френският шеф Гийом Гупил, носител на 1 звезда Мишлен, който ще приготви signature 6-степенно меню за гостите на ресторанта.

„За мен беше кристално ясно, че ще бъда шеф готвач още от 6-годишна възраст. Кулинарията е страст, с която съм роден, макар че никой в семейството ми не е професионалист в кухнята” – с тези думи шеф Гупил се представя пред своите клиенти в култовия ресторант „Бодлер” в Париж. 

Източник: CapitanCook

Неговата професионална визитка е впечатляваща. Въпреки младостта му, той вече е със солидна биография. Завършва един от най-престижните кулинарни институти в Орлеан, Франция. Има късмета да започне кариерата си с ментори от ранга на шеф Филип Жордан и Стефани льо Куелек. Работи за ресторант с две звезди Мишлен, „Принс де Гал” в Париж, а своята лична първа звезда Мишлен печели като шеф-готвач на ресторант „Бодлер”.

Описва кухнята си като „лека, модерна, с щипка традиция”. 

Държи на качеството на продуктите почти маниакално, избира лично буквално всяка съставка за своите ястия. За да си гарантира, че винаги ще намира зеленчуци с перфектен вкус, ги отглежда сам в собствена градина в околностите на Париж. Впечатлен е от вкуса и качеството на българските плодове и зеленчуци и с радост ги включва в менюто, което ще представи пред избраните клиенти на Captain Cook.

„Специално за българските гости съм подбрал едно от моите знакови авторски менюта, съобразено, разбира се, с продуктите, които мога да намеря пресни и с високо качество на вашия пазар и в близост. Например, рибата е пресен див лаврак, който в Captain Cook се доставя с изключително високо качество от Гърция, Сен Жак и агнешкото ще ги вземем от моите доставчици от Франция, но всички зеленчуци и част от подправките са български. Много съм впечатлен от вкуса им!”

Преди да потвърди гостуването си, шеф Гупил се запознава с екипа и условията в кухнята на заведението, опитва на място продуктите за менюто и лично селектира вина от винената листа на Captain Cook, които ще бъдат част от менюто.

Пристига отново в България 4 дни преди старта на вечерите, за да може да стикова своя екип с българските колеги, които ще помагат за приготвянето и поднасянето на менюто, да обиколи лично доставчиците на продукти, да приготви тестово всички ястия с местните продукти и не на последно място – да попие българската атмосфера и начин на живот, като опита традиционна българска кухня. Едва тогава, по думите му, ще бъде истински готов да се представи пред нашата публика.

Важна част от цялото звездно Мишлен преживяване и задължително изискване на шеф Гупил е броят на гостите за една вечеря да е ограничен – не повече от 60 човека, за да може да се приготви всяко ястие от менюто с перфектно качество и детайл, да се поднесе в точното време по най-подходящия начин и шеф Гупил да се срещне с всеки гост лично. Гостите ще се радват на самостоятелен салон в Captain Cook, подреден и декориран специално за тези 5 вечери.

Цената на всеки куверт, с включено вино, кафе и безалкохолни напитки, е 350 лева. На линка по-долу можете да се направи резервация за вечерите от 21-ви до 25-ти февруари включително:

https://captaincook.bg/menu/custom

Ето и менюто, което шеф Гийом Гупил ще приготви в Captain Cook:

Amuse bouche:

Панакота от карфиол и мариновани зеленчуци, нежно овкусени с кориандър и къри

Студено предястие:

Класически Сен Жак в сос от скариди с джинджър и зелена ябълка

Топло предястие:

Рибно филе от див лаврак, парфюмирано с бергамонт и поднесено с моркови глазе

Първо основно ястие:

Печен йерусалински артишок с трюфел и цвят от оксалис

Второ оснвно ястие:

Котлет от младо агне, поднесен с милфьой от селъри в редукция от девесил

Десерт:

Шоколадова текстура с перли от Шартрьоз

Винена селекция, препоръчана от шеф Гупил:

Бяло вино:

Шардоне Монтани Прьомие Крю Ла Гранд Роше, 2021, Франция

с изявен аромат на акация и мед, светъл жълт цвят, изключително подходящо за рибни ястия и морски дарове

Совиньон блан Ла Тунела 2021, Италия

класически за сорта минерален букет с изявени флорални и екзотични нотки, подходящ за комбиниране с различни видове зеленчуци, предястия, морски дарове и леки меса

Вино розе:

Шато Минюти 2021, Кот дьо Прованс Франция

Изразява изцяло стила на Шато Минюти – комбинация от свеж натурален плод и интензивни аромати. Подходящо за съчетание, както с рибни и морски дарове, така и с месо и десерти.

Червено вино:

Пино Ноар, Домейн де Валмосин 2019, Луи Латур, Франция

Интензивен и блестящ рубинов цвят, мощен аромат с нотка на череша, балансиран вкус с фини танини на финала. Съчетава се с печени меса, особено подходящ за агнешки, сирена и шоколадови десерти

Цена на куверта 350 лв.

*вино, кафе и безалкохолни напитки са част от куверта

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 2 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 2 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 4 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 5 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 5 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 6 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 6 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 6 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 7 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 7 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 8 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 8 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 8 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 9 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 9 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 9 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.