Бил ли е крал Артур реална личност?
Източник: Getty Images

И ма ли истина в легендата за крал Артур? Откъде идва историята за „някогашния и бъдещ крал“, как се е развила през вековете и, което е изключително важно, има ли доказателства, че Артур е бил истински човек?

Историята на произхода

Първото споменаване на крал Артур е в „История на Британия“ - ранна история на Британия от 9 век, написана от уелския монах Нений. В книгата Артур е разглеждан като реална личност, управлявала някъде в края на V - началото на VI век. Приписва му се победа в битката при Бадон, в която британците се изправят срещу армия от нахлуващи англосаксонци.

Артур е споменат и в "Летописите на Камбри" (Annales Cambriae), уелска хроника на ранната история, в която също се твърди, че е победил при Бадон. В тези ранни хроники Артур не се сблъсква само с човешки врагове; той се сражава и побеждава свръхестествени сили като дракони, великани и вещици.

Екскалибур, Гуиневир и Мерлин

Почти всичко, което днес смятаме за основни елементи на Артуровата легенда - от рицарите на Кръглата маса и Екскалибур до Камелот и Господарката на езерото - произхожда от Средновековието, по-специално от два текста - Historia Regum Britanniae на Джефри от Монмаут и "Смъртта на Артур" на Томас Малори.

Завършена около 1138 г., хрониката на Монмаут поставя Артур в същия период след римската епоха, както Нений 300 години по-рано. В тази версия обаче Артур е пряк потомък на Константин Велики, а баща му, Утер Пендрагон, е подпомаган от могъщия магьосник Мерлин, който на свой ред служи на Артур, когато той става крал. Освен с Мерлин се запознаваме и с редица рицари на Артур, сред които сър Бедевър и сър Гауейн.

Хрониката на Монмаут разказва за зачеването и раждането на Артур, за възкачването му на престола, за битките, които води с верния си меч „Каледфулх“ (ранна версия на Екскалибур), за империята, която изгражда в Британия и Ирландия, и за поражението на римския император Луций Тиберий в Галия. Към края на историята на ранна Британия, написана от Монмаут, Артур е на път да обсади Рим, когато чува, че съпругата му Гуиневир е била принудена да се омъжи за смъртния му враг (и племенник) Мордред, и се връща, за да се бие с него. Победител, но ранен, Артур е отведен на остров Авалон, за да се възстанови, и повече не се чува за него.

Рицарите на Кръглата маса и търсенето на Светия Граал

Публикувана през 1485 г., книгата на Малори "Смъртта на Артур" се основава на много митове и легенди от Британските острови и Франция, за да разкаже историята на живота на Артур. В тази версия Артур изважда меча от камъка и става владетел на Британия; дамата в езерото му дава Екскалибур; той основава Камелот като своя столица и събира рицарите на Кръглата маса, сред които са храбрият сър Ланселот и благочестивият сър Галахад.

Малори включва и адаптация на френска поема от XIII в., която се превръща в една от най-известните артуровски приказки - Търсенето на Светия Граал. В адаптацията на Малори различни рицари - сред които Гауейн, Ланселот и Пърсивал - се впускат в епични приключения в търсене на Граала, преди той да бъде намерен и донесен в Камелот от сър Галахад.

В края на "Смъртта на Артур" Артур научава за аферата между съпругата му и Ланселот. Той осъжда Гуиневир да бъде изгорена на клада, но Ланселот я спасява и бяга във Франция. Артур преследва бившия си приятел, но в негово отсъствие Мордред (синът на Артур във версията на Малори) завзема трона и Артур се връща, за да се бие с него в битка. Смъртоносно ранен и с повечето от избитите си рицари, Артур възлага на сър Бедевър да върне Екскалибур на Господарката на езерото, преди да умре от раните си.

Помежду си Historia Regum Britanniae и "Смъртта на Артур" събират много от елементите, които свързваме с легендата за крал Артур. През годините са добавени и други истории, като „Гауейн и зеленият рицар“ и приказката „Том Палечко“, но именно на тези две книги дължим по-голямата част от това, което днес считаме за „артуровски канон“.

Викторианското възраждане

Интересът към Артуровата легенда намалява през вековете след публикуването на "Смъртта на Артур" дотолкова, че книгата е изчерпана през 40-те години на XIX в. (и е преиздадена едва 200 години по-късно). Ако някога Артур е бил смятан за реална историческа личност през Средновековието, в крайна сметка историята му е отхвърлена като безсмислица без никаква основа и легендата губи силата си да омагьосва. Макар че историята за Артур не изчезнала напълно, тя вече не се приемала сериозно и не се смятала за особено популярна.

Интересът към нея се разпалва отново едва през XIX век, подтикнат от любовта на викторианците към готиката и Средновековието. Художници, музиканти и поети създават произведения, вдъхновени от легендата, като най-известен е Алфред Лорд Тенисън, който написва литературен цикъл от 12 стихотворения, наречен „Идилиите на краля“. Публикувани между 1859 и 1885 г., стихотворенията преосмислят легендата за Артур за викторианската епоха и се радват на огромна популярност. През следващите десетилетия викторианското възраждане проправя път на нови произведения, които допълват артурианския мит, най-вече от Томас Харди и Т. С. Елиът.

Холивудски ръчни гранати

През 20-и век филмовата индустрия вдъхва нов живот на легендата за Артур. Филми като „Рицарите на кръглата маса“, „Екскалибур“, „Камелот“ и „Мечът в камъка“ разказват историята на Артур и неговите рицари от съвсем нова гледна точка, която се харесва както на млади, така и на стари.

През XXI век телевизионни предавания като „Мерлин“ и филми като „Зеленият рицар“, „Крал Артур: Легендата за меча и „Момчето, което щеше да стане крал“ вдъхнаха нов живот на тази най-древна приказка.

Бил ли е крал Артур истински?

Въпреки че има много литература, изкуство, музика, филми и телевизионни предавания за крал Артур, има ли изобщо доказателства, че самият той е бил реален? За съжаление, не. Въпреки че историята може да е завладяваща и важна част от британската култура, широко разпространено е мнението, че тя не е нищо повече от мит, който не се основава на факти. Въпреки усилията да се намерят такива през вековете, не са открити никакви доказателства, които да доказват, че Артур някога е съществувал. Легендата е точно това - легенда; сборник от приказки, извлечени от древния уелски, английски и френски фолклор, които са доукрасени от писатели през Средновековието и Викторианската епоха.

Историята му е богат гоблен от митове, фолклор и измислици, а не надежден исторически запис на нашето далечно минало.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 14 минути

Това е едно от най-значимите събития в българската история

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 44 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 1 час

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 1 час

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 2 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 2 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 3 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 11 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 11 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели