На 2 май 907 г. умира един от най-забележителните български владетели – княз Борис I. Княз Борис I, почитан от Православната църква като Св. Княз Борис I (Михаил) Покръстител е български владетел, който налага християнството и въвежда славянската писменост в България. Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир Расате и възкачва на престола другия си син Симеон.
Той приема християнството тайно,
за да избегне засилването на съпротивата сред някои прослойки на народа. Непосредствено след покръстването избухва бунт в средите на няколко недоволни български провинциални боляри. Техните основни опасения са от засилващото се византийско влияние. Князът наказва със смърт организаторите и техните близки – общо 52 рода.
Новата вяра се проповядва на народа на непознат за него език. Така, втората цел на Борис е просвещението на българския народ. Делото на Кирил и Методий променя историята на Европа. Те създават първата славянска азбука – глаголицата през 855 г. През 885 г. учениците им Климент, Наум и Ангеларий са тържествено приети от княз Борис.
След продължително 36-годишно управление, през 889 г. Борис се отказва доброволно от престола в полза на сина си Владимир-Расате
и се оттегля в манастир. Неумелата антивизантийска политика на Владимир-Расате, съпроводена с опит за възстановяване на езичеството, принуждава княз Борис I да напусне манастира и да предприеме решителни мерки. Той сваля Владимир-Расате от престола, ослепява го и го хвърля в тъмница.
Непосредствено след това свиква народен събор, на който оповестява, че поставя Симеон на престола, както и преместването на столицата от Плиска във Велики Преслав.
След това Борис I се връща в манастира, където умира на 2 май 907 г. Малко след това е канонизиран за светец от Българската православна църква.
На тази дата през 1519 г. умира ренесансовият художник, изобретател, скулптор, инженер и архитект Леонардо да Винчи. Въпреки че славата му първоначално се основава на постиженията му като художник, той става известен и със своите ръкописни дневници, в които прави рисунки и бележки по различни теми, включително анатомия, астрономия, ботаника, картография, живопис и палеонтология. Леонардо е широко смятан за гений, олицетворяващ ренесансовия хуманистичен идеал и творбите му са принос към изкуството и образец за по-късните поколения художници, съпоставим само с тези на по-младия му съвременник с 23 години Микеланджело Буонароти.
Извънбрачен син на преуспял нотариус и жена от по-ниска класа от Винчи,
той чиракува при Андреа дел Верокио във Флоренция. Започва кариерата си на художник в града, но след това заминава на служба при Лудовико Сфорца в Милано. По-късно отново се връща във Флоренция и Милано, както и за кратко в Рим, като същевременно привлича голям брой последователи и ученици. По покана на френския крал Франсоа I през 1516 г. заминава за Франция, където умира през 1519 г.
Леонардо е определян като един от най-великите художници в историята на изкуството и
често е смятан за основател на Зрелия ренесанс.
Въпреки че има много изгубени произведения и не повече от 25 основни творби със сигурно авторство – включително множество незавършени – той създава някои от най-влиятелните картини в западното изкуство. Неговото най-велико произведение, Мона Лиза, е най-известната му творба и често се смята за най-известната картина в света. Тайната вечеря е най-възпроизвежданата религиозна картина на всички времена, а неговата рисунка на Витрувианския човек също се счита за културна икона.
- Принцеса Шарлот става „резерва“ на принц Джордж
На 2 май 2015 г. се ражда второто дете на принц Уилям и Кейт Мидълтън – принцеса Шарлот Елизабет Даяна. Тя става spare (резерва) на принц Джордж – първото дете на кралската двойка. Принцеса Шарлот е трета в линията на унаследяване на короната след баща ѝ принц Уилям и брат ѝ Джордж Уелски.
Въпреки усилията на родителите ѝ да предпазят децата си от очите на обществеността, снимките и публичните изяви на Шарлот продължават да предизвикват медийно безумие. Статистиката за пазаруване и анкетите сред родителите показват, че Шарлот е основна икона на детския стил.През август 2023 г. Reader's Digest оцени стойността ѝ за британската икономика през целия ѝ живот на 4,6 милиарда долара или 3,6 милиарда паунда.
Още събития на 2 май:
- 1729 г. – родена е Екатерина II Велика – императрица на Русия
- 1955 г. – родена е модният дизайнер Донатела Версаче
- 1970 г. – родена е българската актриса Койна Русева ( „Привличане“, „Дървото на живота“, „Под прикритие“)
- 1972 г. – роден е Дуейн „Скалата“ Джонсън („Мумията се завръща“, „Кралят на скорпионите“, „Бързи и яростни“, „Сан Андреас“)
- 2003 г. – умира българската поетеса Блага Димитрова
- Българска православна църква – Празник на Свети Цар Борис-Михаил Покръстител (Борисовден)
Редактор:
Надежда Неменски