Ивайло Калфин: Наука без пари не се прави
Източник: netinfo

„Подкрепям напълно исканията на изследователите на БАН за увеличение на бюджета за следващата година.

Нещо повече: ПГ на АБВ ще внесе предложение за увеличение на бюджета на 15 млн. лв. И това не го казвам, защото сме в кампания.

Това не е популизъм. Трябва да сме наясно, че наука без пари не се прави. Докато не освободим съзнанието на изследователите от мисълта за битовото оцеляване, не можем да очакваме, че държавата и народът ни ще вървят напред“.

Това подчерта кандидатът за президент Ивайло Калфин пред академици на среща в Българската академия на науките днес.

В разговора с тях, той припомни факта, че 60% от научния принос у нас е дело на учените в БАН.

„Убеден съм, че България трябва да продължи да има Академия на науките, защото науката не бива да се развива единствено от и в университетите. Достиженията на БАН са безспорни. Тук е събран цветът на нацията и това е ресурс, който държавата трябва да използва“, категоричен беше също той и припомни, че и през изминалата година ПГ на АБВ е внесла предложение за увеличение на бюджета за наука.

„Тази година отново ще се опитаме да помогнем. В БАН се развиват фундаментални науки, които са основополагащи и за технологичното, и за духовното развитие на нацията. Тези науки трябва да бъдат финансово обезпечени“, подчерта той.

Калфин припомни, че в рамките на мандата си като вицепремиер по демографската политика и социален министър той възложи на БАН разработване на анализ по демографията, който очертава най-острите проблеми в това отношение и предлага възможни решения.

„Демографската политика е изключително сериозен проблем, за решението на който са необходими различни инструменти и най-важното: стратегически и интегриран подход, който да бъде поставен като национална цел, около която да се обединят всички партии и институции. Президентът трябва да е този обединител на общите и стратегически за България цели.

Той може и трябва да представи този надпартиен поглед и да съблюдава за реализацията на набелязаните стъпки, независимо от правителствата и партийните им програми.

Битката за идентичността, за самосъзнанието, за духовността, за образованието и най-вече – за бъдещето ни, трябва да е напълно припозната от бъдещия президент, за да може той, заедно с всички институции, включително и с помощта на БАН, да постави един солиден фундамент, който да изведе България напред“, категоричен бе още кандидатът за президент Калфин.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп с ултиматум към Иран пред Съвета за мир

Тръмп с ултиматум към Иран пред Съвета за мир

Свят Преди 11 минути

Тръмп: Иначе ще се случат лоши неща

<p>САЩ настояват за мащабно &quot;рестартиране&quot; на НАТО</p>

САЩ настояват за мащабно "рестартиране" на НАТО, включително прекратяване на мисията в Ирак

Свят Преди 45 минути

Натискът от страна на Вашингтон, който също така иска да намали мироопазващата операция в Косово, вътрешно е станал известен като "връщане към фабричните настройки", съобщиха четирима дипломати

ИТН с тежки обвинения срещу вицепремиера Стоил Цицелков

ИТН с тежки обвинения срещу вицепремиера Стоил Цицелков

България Преди 1 час

Йорданов: Ако това е вярно, не можем да допуснем такъв представител в Министерски съвет

<p>Ройтерс разкрива истинската цел на Русия в преговорите със САЩ&nbsp;</p>

Шпионаж срещу дипломация: Защо Европа не вярва на „мирния план“ на Тръмп за Украйна?

Свят Преди 1 час

Докато Белият дом бърза за сделка до юни, европейските разузнавателни служби предупреждават, че Путин просто разиграва „преговорен театър“, за да свали санкциите и да подсигури икономиката си, без да се отказва от стратегическата си цел – падането на Зеленски

<p>Макрон призна, че е допускал &quot;големи грешки&quot;</p>

Макрон призна, че е допускал "големи грешки", защото е бил "прекалено самоуверен"

Свят Преди 1 час

​Френският президент обаче не посочи конкретни примери

Снимката е илюстративна

Алпинист ставил приятелката си да замръзне до смърт в Алпите, отива на съд

Свят Преди 1 час

Може ли по-опитният катерач да бъде виновен за смъртта на партньора си? Процесът в Австрия разнищва защо 36-годишният Томас е потърсил помощ едва 7 часа след началото на бурята, оставяйки Керстин сама на крачки от смъртта при -20°C

Ново развитие за отвличането и жилището с дрога в София

Ново развитие за отвличането и жилището с дрога в София

България Преди 2 часа

Съдът сподели доводите на прокурора, че са налице достатъчно доказателства

<p>Какво знаем за американските военни самолети на летището в София</p>

Какво представляват самолетите C‑17, C‑130 и Boeing 747 - основни факти за трите типа въздушни платформи

Свят Преди 2 часа

Транспортните и товарни самолети, често използвани в военни и граждански операции, имат различни предназначения и характеристики

Войната в Украйна: Как Русия използва преговорите като част от военните действия

Войната в Украйна: Как Русия използва преговорите като част от военните действия

Свят Преди 2 часа

Москва майсторски използва преговорите в Женева като част от военните действия и просто се придържа към отдавна формулираните си искания

Туск: Напуснете Иран незабавно!

Туск: Напуснете Иран незабавно!

Свят Преди 2 часа

В рамките на часове евакуацията може да не е възможна

Първи изгонен от Hell’s Kitchen тази вечер

Първи изгонен от Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Сините и Червените се впускат в хлъзгаво предизвикателство

„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

Любопитно Преди 3 часа

След втората си номинация за „Оскар“ Кейт Хъдсън прави равносметка на кариерата си, споделя какво би променила, размишлява за успехите и грешките си и разкрива защо изборите ѝ я доведоха до нов етап в Холивуд

<p>Крал Чарлз III с първи коментар след ареста на брат си - бившия&nbsp;принц Андрю</p>

Крал Чарлз III за ареста на брат си - бившия принц Андрю: Законът трябва да си свърши работата

Свят Преди 3 часа

Кралица Камилa посети събитие в Уестминстър, въпреки че тази сутрин бе обявен арестът на нейния зет

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

България Преди 3 часа

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията няма общо със „сглобяването“ на новия служебен кабинет, с изключение на военния министър. Той разкритикува избора на Стоил Цицелков за отговорник по изборите и прехвърли отговорността към Илияна Йотова