"Алфа рисърч": Сериозен шанс за дясноцентристко управление
Електоралните нагласи на твърдо решилите да гласуват според Алфа рисърч   
Източник: Алфа рисърч

П етпартиен парламент и сериозен шанс за формиране на дясноцентристко управление след изборите - такива са обществените нагласи на старта на предизборната кампания според проучване на "Алфа рисърч".

Лидер в електоралните предпочитания на избирателите е ГЕРБ, който повишава подкрепата си от евроизборите насам и към момента привлича 36,2% от твърдо решилите на гласуват.

БСП остава на позициите си от месец май и подкрепа от 22,5% от решилите да гласуват. С твърдия си електорат ДПС влиза в кампанията като трета политическа сила (12,1%).

Реформаторският блок стартира надпреварата като сигурен участник в следващия парламент (5,2% от твърдо решилите да гласуват).

"България без цензура“ е единствената формация със силно ерозирала подкрепа от евроизборите досега. С 4,4% тя запазва шансове за парламентарно представителство, но кампанията ще бъде решаваща дали те ще се реализират.

Социолозите регистрират песимизъм за развитието на страната и продължаващ дефицит на доверие в държавните институции: Страната е в тежка ситуация и се нуждае от стабилно управление за преодоляване на кризата са доминиращите нагласи във всички социални групи.

След оставката на кабинета „Орешарски“ единствено президентът Росен Плевнелиев има ръст в доверието (28%).

Дейността на служебния кабинет е непозната за всеки втори избирател в страната, останалите са разделени в оценките си - 20% положителни и 24% отрицателни.

Активните в усилията за разрешаване на един от ключовите проблеми на годината - КТБ - институции акумулират силна критика

Доверието в БНБ (11%) и главния прокурор Сотир Цацаров (15%) е силно ограничено.

Мнозинството от българските граждани – 54% - смятат, че проблемите няма да се ограничат до една банка,

а могат за обхванат и други. Казусът с КТБ, превърнал се в показателен пример за механизмите на задкулисно действие на предишното управление, се възприема основно като институционална отговорност, поради което са налице високи очаквания за пълна прозрачност по случая.

На старта на предизборната кампания 3,2 – 3,3 млн. избиратели заявяват намерение за участие в предстоящия парламентарен вот

Ако тази нагласа се запази, това означава малко по-ниска активност в сравнение с предишните парламентарни избори от 2013 г. Около 20% от избирателите все още се колебаят дали да гласуват и ще вземат своето решение в хода на кампанията.

При всички условности, че става въпрос за старт на кампанията, парламентарните мандати биха се разпределили приблизително в следните припорции - ГЕРБ – между 105 и 110, БСП – между 63 и 68, ДПС – 35 - 38, Реформаторски блок – около 16, „България без цензура“ – около 13

и възможност за сформиране на дясно-центристко парламентарно мнозинство. При такова разпределение на силите е налице възможност за сформиране на, макар и крехко, дясно-центристко парламентарно мнозинство между ГЕРБ и РБ.

По-малко вероятна към момента е хипотезата за силно фрагментиран парламент. Запазващата се висока степен на негативизъм (80%) към модела на досегашното управление, премества махалото в център-дясно и засилва нагласите за излъчване на стабилно правителство с ясна парламентарна подкрепа.

Шансовете за повече от пет партии в парламента биха нараснали, ако се активизира наказателен вот срещу БСП не само в десния, но и в левия и националистически спектър - процес, който е все още твърде слаб.

При такъв развой може да се стигне до по-голям брой формации в парламента, с произтичащите от това рискове пред сформирането на мнозинство и излъчване на стабилно правителство.

Две формации на изборния праг от 4%: АБВ (3,9%), Патриотичен фронт (3,7%)

Към тази група с малко по-ниска подкрепа се присъединява и Атака (2,9%). Сред останалите регистрирани участници по-различими са позициите на „Движение 21“ на Татяна Дончева (1,5% от решилите да гласуват) и коалиция „Десните“ с 1%.

Шансовете на по-малките формации са зависими от това дали ще се реализира силен протестен вот срещу БСП. Ако той се случи, е възможно някоя от тях също да получи представителство.

Според анализа на "Алфа рисърч" след победата си на евроизборите ГЕРБ е във възходяща тенденция

и влиза в кампанията с подкрепата на 36,2% от решилите да гласуват избиратели. За последните три месеца той увеличава преднината си пред БСП до 13 пункта.

Партията разполага и с допълнителен електорален резерв от около 5-7% колебаещи се привърженици, но от кампанията зависи дали той ще бъде оползотворен или не.

БСП не задълбочава негативната тенденция от евровота, но все още е изложена на риск от изтичане на гласове. Социалистите получават подкрепата на 22,5% от твърдо решилите да гласуват в парламентарните избори. За разлика обаче от основния им противник ГЕРБ, техните възможности за разширяване на електоралното влияние са силно ограничени, тъй като продължават да търпят негативите от управлението на кабинета „Орешарски”.

Потенциален риск за протестен вот срещу БСП има и от дясно, и от ляво

Поради това, очертаващата се интрига пред БСП е какво ще направят разочарованите й симпатизанти - дали няма да отидат до урните, или ще дадат гласа си за други леви или националистически формации - АБВ, Патриотичен фронт, „Движение 21” на Т. Дончева.

При ДПС интрига няма – влиза в кампанията като трета политическа сила и най-вероятно ще запази тази си позиция до края. Движението получава традиционната си подкрепа (12,1% от решилите да гласуват към момента), независимо от сериозните имиджови проблеми и политическа изолация, в която изпадна през последните месеци.

Реформаторският блок удържа позициите си от евроизборите и стартира кампанията с подкрепата на 5,2% от решилите да гласуват

През летните месеци Блокът успя да преодолее един от най-сериозните проблеми на дясното през последните години – основно столичната си концентрация и към началото на септември вече има видима подкрепа в почти половината избирателни региони на страната. Рискови пред разширяващото се влияние на реформаторите през последните седмици се оказаха обаче част от кандидат депутатските листи, което доведе и до колебания в техните електорални позиции.

„България без цензура” е партията, която търпи най-сериозна ерозия в сравнение в европейските избори

ББЦ запазва шансовете си за представителство в парламента, но е в низходящ тренд и със значително по-скромна подкрепа – 4.4% от решилите за гласуват.

Настоящото изследване е част от регулярния мониторинг на обществено-политическите нагласи на агенция Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се провежда със собствени средства. Изследването е проведено в периода 31.08 – 05.09. 2014г. сред 1025 пълнолетни граждани от цялата страна.

Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на анкетираните лица. Алфа Рисърч носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни. 

– Тате, защо си се оженил за мама? – И аз се чудя, сине… ама баба ти така настояваше!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс: САЩ обмислят доставка на ракети "Томахок" за Украйна

Ванс: САЩ обмислят доставка на ракети "Томахок" за Украйна

Свят Преди 5 часа

Ракетите "Томахок" имат обсег от 2500 км и биха били мощно оръжие в арсенала на Украйна в борбата ѝ срещу редовните руски атаки с ракети и дронове

Обама разкритикува продължаващите военни действия на Израел в Газа

Обама разкритикува продължаващите военни действия на Израел в Газа

Свят Преди 6 часа

Недопустимо е да се пренебрегва хуманитарната криза, която се случва в Газа, каза бившият президент на САЩ

Зеленски: Работим по „мега сделка“ за покупки на оръжие от САЩ

Зеленски: Работим по „мега сделка“ за покупки на оръжие от САЩ

Свят Преди 9 часа

Украинският премиер Юлия Свириденко ще се срещне с представители на САЩ следващия месец относно потенциални американски проекти в Украйна

,

Изборният ден в Молдова: Бомбени заплахи, кибератаки и съмнения за руско влияние

Свят Преди 9 часа

45,76% е избирателна активност на парламентарния вот към 18 ч.

Тръмп обеща "нещо специално" в преговорите за Близкия изток

Тръмп обеща "нещо специално" в преговорите за Близкия изток

Свят Преди 9 часа

По време на разговор с журналисти в петък Тръмп вече заяви, че смята, че има "споразумение" за Газа, след като през седмицата представи нов мирен план на няколко арабски и мюсюлмански държави

Никола Цолов: Второто място е огромно постижение – горд съм с нашите волейболисти

Никола Цолов: Второто място е огромно постижение – горд съм с нашите волейболисти

България Преди 10 часа

Семейството е ключът към успеха, каза пилотът във Формула 2

.

Преизбраха Асен Василев за председател на "Продължаваме Промяната"

България Преди 10 часа

Партията го подкрепи категорично - с 289 гласа "за"

,

"Хамас" призова Израел да прекрати въздушните атаки срещу Газа за 24 часа

Свят Преди 11 часа

Междувременно стана известно, че усилията на Израел да спечели подкрепата на големите кланове в ивицата Газа, за да намали влиянието на "Хамас" в анклава, са били отхвърлени

.

500 000 долара за второто място на България от Световното по волейбол

България Преди 12 часа

Рекордният фонд от милион долара остава за шампиона Италия

,

Президентът на Молдова зове за масово гласуване срещу руското влияние

Свят Преди 12 часа

Тя призова хората да не продават гласа си, непрекъснато повтаряйки за влиянието от страна на Москва

Нетаняху под натиск от крайнодесните преди срещата си с Тръмп

Нетаняху под натиск от крайнодесните преди срещата си с Тръмп

Свят Преди 12 часа

Натискът върху Нетаняху идва непосредствено преди утрешната му среща с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон

Световно по волейбол за мъже: Финалът, който ни направи горди – България показа класа и дух

Световно по волейбол за мъже: Финалът, който ни направи горди – България показа класа и дух

България Преди 12 часа

Следващият мондиал през 2027 г. ще бъде домакинстван от Полша, а този през 2029 г. – от Катар

.

Нови дронове над военни обекти в Дания, НАТО засилва бдителността

Свят Преди 12 часа

През последните дни имаше и други случаи на засечени дронове над военни обекти в Дания и Норвегия, което доведе до затварянето на няколко летища

Мощно земетресение удари западна Турция

Мощно земетресение удари западна Турция

Свят Преди 13 часа

Трусът е регистриран в 12:59 часа местно време и е бил на дълбочина 9 километра

Кремъл: Путин е готов да се срещне с Тръмп в Москва, поканата остава в сила

Кремъл: Путин е готов да се срещне с Тръмп в Москва, поканата остава в сила

Свят Преди 14 часа

"Всичко зависи от решението на Тръмп", каза говорителят на руския президент