Меглена Кунева: Не прилагане, а налагане на законите със сила трябва
Източник: netinfo

П опитахте ме за Михаил Миков и за Бойко Борисов. Ще се боря срещу тях на терена на 25-и МИР в София – това е в Банкя, в Люлин, Надежда, Овча купел, Красна поляна и т.н. Толкова по въпроса за коалициите, коментира Кунева.

Не прилагане, а налагане на законите със сила е нужно, за да се оправи ситуацията в страната. Когато веднъж сме преживяли трагедия, истинската задача е да не се допуска нова, а това става като се принудят всички да спазват правилата.

Това каза в "Шоуто на Слави" лидерът на "Движение България на гражданите" от Реформаторския блок Меглена Кунева, която беше гост на предаването заедно с председателя на СДС Божидар Лукарски.

Случилото се не е съдба, а резултат от неспазване на правила, каза Кунева за трагедията в Горни Лом, отнела живота на 15 души, и подчерта, че РБ категорично ще възпира практиките на заобикаляне на законите.

Нека изчакаме неделя и не предпоставяме процесите, отговори Кунева на въпрос за коалиционната политика на РБ, като подчерта, че коалициите не са сделка, нито компромис.

По думите ѝ, Блокът е сложил "на масата" реформи, от които няма да отстъпи – в съдебната система, въвеждане на електронните обществени поръчки при пълна прозрачност, недопускане до търгове на фирми, злоупотребили с публични средства, саниране на панелните сгради с прозрачни конкурси и равен достъп на малките фирми до тях, прекратяване на намесата на политици в съдебната система, борбата с корупцията.

За тези реформи трябва да се постигне голямо мнозинство, допълни Кунева и призова да се спре с преценката на политическите сили по това кой против кого е.

Ако благодарение на РБ в парламента се постигнат 4 или 5 смислени реформи, това ще е полезно за България, каза още тя, но от ГЕРБ по тези реформи една дума не сме чули.

По нито един от тези въпроси те отговор не са дали – за каква коалиция тогава говорите, попита Кунева сценаристите и добави, че и за ГЕРБ и останалите партии важи да спазват правилата или това да им бъде наложено със сила.

На въпрос дали РБ няма да е "златният пръст" в следващия парламент, Кунева каза: Да не сте посмели да ме сравнявате с Волен Сидеров! Нито той, нито Янев някога са подписвали коалиционни споразумения за подкрепата на една или друга политическа сила в един или в друг парламент и са извън всякакви критерии за нормална политика.

Не са били нито в управлението, нито в опозиция прозрачно – те са били въздух, нищо. РБ е нещо съвсем друго и ще участва в парламентарния живот с ясни мотиви – и когато подкрепя, и когато е против, допълни още тя.

Представителите на РБ казаха, че у нас партиите разбират коалициите като политическо търгашество, докато Блокът като коалиционен съюз единствен повтаря модела на партньорство на ЕС.

Не сме в политиката, за да "дюдюкаме" от последния ред на пленарната зала, а да участваме в управлението и да възпираме негативните практики, както и да налагаме правилата със сила, щом трябва, каза Кунева, а Лукарски добави, че Реформаторският блок не споделя олимпийския принцип просто за участие.

Минаха евроизборите и видяхте, че не сме се коалирали с ГЕРБ - нито преди, нито след това, както и обещахме, допълни той, а Кунева попита сценаристите дали ще са по-щастливи от коалиция БСП – ГЕРБ.

Тя припомни решението на "Движение България на гражданите" да проведе вътрешен референдум по коалиционната политика с партии извън РБ и призова да се приложи същата процедури в партиите в Блока.

Попитахте ме за Михаил Миков и за Бойко Борисов. Ще се боря срещу тях на терена на 25-и МИР в София – това е в Банкя, в Люлин, Надежда, Овча купел, Красна поляна и т.н. Толкова по въпроса за коалициите, каза още Меглена Кунева на сценаристите.

Тя добави, че ще отговори на всички въпроси и ще поеме отговорност за всяка стъпка на РБ след изборите в неделя. Имам издържливостта от тук до края на света да не се поддавам на емоция и да задържа силната позиция на Блока, категорична бе тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Над 34 000 евро за студенти с онкологични заболявания събра инициативата „Студентите бягат с УАСГ“

Любопитно Преди 9 минути

Средствата ще бъдат разпределени между нуждаещи се младежи от университетите, които подкрепиха инициативата

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

България Преди 39 минути

Петров беше отстранен заради повдигнато обвинение за купуване на гласове

Върнаха стария директор на АДФИ

Върнаха стария директор на АДФИ

България Преди 1 час

Досегашният директор на агенцията Ивайло Ашков е подал молба да бъде освободен от длъжност от днес

Римската империя - снимката е илюстративна

Коя древна римска богиня си според месеца ти на раждане

Любопитно Преди 1 час

От Веста – богинята на домашното огнище, през Венера – богинята на любовта, Минерва – покровителка на мъдростта, изкуствата и войнската стратегия, до Луна – богинята на луната, на която днес кръщаваме толкова много деца – ярката история на всеки персонаж ни позволява да припознаем себе си в повече от един архетип

КС реши да разгледа отнемането на вещите, използвани за престъпление

КС реши да разгледа отнемането на вещите, използвани за престъпление

България Преди 1 час

Определението е прието с 11 гласа „за“ и с особено мнение на съдия Атанас Семов

Мъж, принудил съпругата си да проституира с над сто мъже, заплашил я, че "чудовището ще бъде освободено"

Мъж, принудил съпругата си да проституира с над сто мъже, заплашил я, че "чудовището ще бъде освободено"

Свят Преди 1 час

Случаят предизвика сравнения с този на французойката Жизел Пелико

Легендарно завръщане: Серина и Винъс Уилямс отново заедно на „Уимбълдън“

Легендарно завръщане: Серина и Винъс Уилямс отново заедно на „Уимбълдън“

Любопитно Преди 2 часа

Американските тенис легенди се събират на двойки в Лондон напук на възрастта, а организаторите раздадоха специални покани за турнира, включително и за първата ни ракета Григор Димитров

<p>Mлекопреработвателите въстанаха срещу БАБХ</p>

Mлекопреработвателите въстанаха срещу заповедта на БАБХ

България Преди 2 часа

От БАМ настояват за отмяна на заповедта за тестване на вносното мляко

Кремъл: Путин не е получавал покана от Зеленски да присъства на срещатата на Г-7

Кремъл: Путин не е получавал покана от Зеленски да присъства на срещатата на Г-7

Свят Преди 2 часа

По-рано Зеленски заяви, че е предложил да се срещне с руския президент по време на срещата на върха на Г-7 във Франция, но Путин е отказал

<p>Асен Василев: Скандално е гласуването на дълг без разчети</p>

Василев: Скандално е да се гласува вдигане на тавана на дълга с 3,8 млрд. евро без предоставени реални разчети

България Преди 2 часа

Спор в парламента за вдигане на тавана на държавния дълг с 3,8 млрд. евро

Кола блъсна 4-годишно момиченце в Девин, шофьорът не намалил край детска площадка

Кола блъсна 4-годишно момиченце в Девин, шофьорът не намалил край детска площадка

България Преди 2 часа

Шофьорът е изпробван с технически средства за употреба на алкохол и наркотични вещества, пробите са отрицателни

Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната

Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната

Пари Преди 3 часа

Приносът включва изграждането на нова водопроводна мрежа, която осигурява вода за жителите на Костинброд и Волуяк

Евакуация в Германия: Блокираха град Потсдам заради 250-килограмова бомба от Втората световна война

Евакуация в Германия: Блокираха град Потсдам заради 250-килограмова бомба от Втората световна война

Свят Преди 3 часа

Железопътното движение на централната гара в Потсдам бе преустановено

Тръмп: Споразумението с Иран минава във втора фаза

Тръмп: Споразумението с Иран минава във втора фаза

Свят Преди 3 часа

По силата на окончателното споразумение Иран никога няма да разполага с ядрено оръжие, заяви държавният глава на САЩ

Джиро д'Италия в България - равносметката в цифри

Джиро д'Италия в България - равносметката в цифри

България Преди 3 часа

Над 28 млн. взаимодействия, 27 млн. гледания и медийно отразяване в 87 държави