Започна блокадата на границата с Гърция
Източник: ЕПА/БГНЕС

В 12:30 ч. протестиращите гръцки фермери блокираха ГКПП "Кулата-Промахон" и ГКПП-"Капитан Петко войвода-Орменион".

Няма да бъдат пропускани леки и товарни автомобили през тези два пункта.

Пътуващите с леки коли и автобуси могат да използват ГКПП "Илинден" и ГКПП "Златоград", съобщиха от "Гранична полиция".

Новооткритият пункт "Златоград - Ксанти" работи нормално - засега оттам не са получени никакви данни за протести.

В 10 ч. тази сутрин гръцки фермери блокираха ГКПП "Илинден – Ексохи" за товарни автомобили. Леките автомобили и автобусите преминават през граничния пункт без проблем.

От 15 до 17 ч. чакащите товарни автомобили ще бъдат пропускани през ГКПП "Капитан Петко войвода" и ГКПП "Илинден".

През уикенда фермерите, използващи тракторите си, издигнаха блокада на десет ключови пътни артерии в Гърция, в това число магистралата, свързваща Атина със Солун.

На две места в Северна Гърция между Солун и Кавала и в района на Серес и Хрисуполис е блокирана автомагистралата Егнатия.

Гръцките фермери искат осигурени субсидии, гарантирани изкупни цени, намаляване на производствените разходи и замразяване на банковите им кредити.

МВР и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) предупредиха българските

граждани, превозвачи и фирми да се въздържат от пътувания до Гърция.

Заместник областните управители на Благоевград и Серес Георги Баханов и Томас Сямбирис, представители на полицейските и граничните служби се срещнаха на 16 януари на граничен пункт "Кулата" и обсъдиха обстановката във връзка с планираните от понеделник протестни действия на земеделски производители от южната ни съседка.

На нея са дискутирани предварителната информация за готвените ефективни протести, както и превантивни мерки от двете страни с цел да се минимизират последиците при евентуална блокада от стачкуващите.

Гръцките земеделски производители са предупредили, че ще блокират и важни пътни артерии в страната.

По предварителни данни се очаква проблемите да продължат няколко дни. Представители на българските и гръцките власти поддържат непрестанен контакт и координация във връзка със създалата се обстановка. По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов са

предприети мерки за опростяване на пропускателния режим на границата с Македония

за български превозвачи на митническите пунктове. Целта е улесняване на шофьорите и намаляване на последствията за тях от стачката на гръцките земеделски производители и блокирането на пътища около контролно-пропускателните пунктове.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е наредил на директора на агенция "Митници" Ваньо Танов да се предприемат всички необходими действия за опростяване на режима при преминаването на български товарни автомобили за Гърция през границата с  Македония.

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов се срещна днес със своя гръцки колега г-жа Катерина Бадзели, министър на развитието на селските райони и храните.

Министър Найденов е поставил пред гръцкия си колега проблема с блокирането на българската граница от протестиращите гръцки фермери.  Той е поискал информация за случващото се в съседната страна и кога се очаква да бъдат решени проблемите.

Министър Бадзели е съобщила на министър Найденов, че се надява до сряда да има решение. Двамата са се договорили да поддържат постоянен контакт до излизането от кризисната ситуация.

На интервю за работа: - Може ли да работите под напрежение? - Разбира се! Живея с тъщата от три години.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

България Преди 3 минути

Това ще е възможно за суми до 1 000 лв. на ден за един човек

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

Свят Преди 33 минути

30 минути преди това е имало и по-слабо земетресение

ЕК: Присъединяването на България и Румъния към Шенген укрепва икономиката на ЕС

ЕК: Присъединяването на България и Румъния към Шенген укрепва икономиката на ЕС

България Преди 1 час

Това сочи доклад на Европейската комисия за състоянието на зоната без гранични проверки

<p>Палестинският президент: Аз плащам цената за това</p>

Палестинският президент призова "Хамас" да освободи заложниците

Свят Преди 1 час

Израел сложи край на примирието с "Хамас" миналия месец и обеща да продължава войната

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

България Преди 1 час

На срещата са коментирани проблемите на региона

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Песков заяви, че Русия продължава диалога със САЩ за възможното постигане на споразумение

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Любопитно Преди 1 час

Финалът на социалната драма е утре в ефира на NOVA, а за екипа предстои емоционално завръщане на една от снимачните локации

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Любопитно Преди 2 часа

Луи Артър Чарлз Маунтбатън-Уиндзор – най-малкото дете на семейството Уелс – е роден на 23 април 2018 г.

<p>Кой е Пийт Хегсет: Скандалният избор на Тръмп</p>

Поларизиращият Пийт Хегсет: От фронтовата линия до върха на Пентагона

Свят Преди 2 часа

Ветеран, телевизионна звезда и едно от най-противоречивите назначения в администрацията на Тръмп

.

Какво да правим при земетресение?

България Преди 2 часа

МВР и Националният институт по геофизика, геодезия и география - БАН предоставят полезна информация на гражданите за превантивни действия в случай на сеизмичен трус

Джей Ди Ванс

Мир по американски: Украйна и Русия да "си разменят" земи

Свят Преди 2 часа

Сега е моментът страните да приемат американското предложение, или Вашингтон ще се откаже от преговорния процес, смята Джей Ди Ванс

Откриха автомобил сред руините на потънал военен кораб от Втората световна война

Откриха автомобил сред руините на потънал военен кораб от Втората световна война

Любопитно Преди 2 часа

Автомобилът е в изправено положение, с частично четим регистрационен номер

<p><strong style="color: rgb(255, 188, 0);">Жълт код&nbsp;</strong>за проливни дъждове и бури в Румъния</p>

Жълт код за проливни дъждове и бури в Румъния

Свят Преди 2 часа

Нестабилно е и времето в Букурещ, където вчера вечерта се изля пороен дъжд, придружен от гръмотевици

<p>Новият дигитален Купидон променя играта&nbsp;💘</p>

Rakuten Viber отваря Dating за всички в България

Любопитно Преди 2 часа

Новата функция на приложението дебютира с безопасно изживяване за запознанства, за да могат истински хора да създават истински връзки

​Прием в първи клас: Всичко, което трябва да знаят родителите през 2025 г.

​Прием в първи клас: Всичко, което трябва да знаят родителите през 2025 г.

България Преди 2 часа

Приемът в първи клас е важен етап в образователния път на всяко дете

<p>Депутати получават писма, намазани с екскременти</p>

Британски депутати получават писма, намазани с екскременти

Свят Преди 3 часа

През последните години британските парламентаристи съобщават за зачестили случаи на злоупотреби и заплахи