Захариева: Да не допускаме отново затварянето на граници вътре в ЕС
Източник: БГНЕС

"В Европейския съюз трябва да имаме общи и координирани правила за ограничаване на коронавируса, но да не допускаме отново затваряне на граници вътре в ЕС. Веднъж го преживяхме и това доведе до блокиране на хиляди хора и на спиране на доставките на стоки", каза на пресконференция в Прага вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, съобщи пресцентърът на МВнР.

Австрия издаде предупреждение да не се пътува до България

Тя е на официално посещение по покана на колегата си Томаш Петржичек. В рамките на визитата тя разговаря още с премиера Андрей Бабиш и с председателя на Камарата на депутатите Радек Вондрачек.

Източник: БГНЕС

"Пристигнах тук с полет от Бургас, с който в България дойдоха чешки туристи. Искам да заявя, че България е отворена за чешките туристи, като властите са предприели всички необходими мерки за безопасността им. Поздравявам и Чехия, която е за пример на останалите държави, след като отвори границите си за свободно влизане на граждани на ЕС", каза Захариева. От петък стартират редовни чартърни полети между Прага и Бургас и Варна.

Борисов: Тежките времена предстоят

"България се справи много добре с епидемията и тя бе една от първите държави, с които възобновихме туризма", каза и чешкият външен министър Томаш Петржичек.

Двамата министри обсъдиха още как да стимулират развитието на бизнеса между България и Чехия.

През 2019 г. стокообменът между двете държави бе на стойност 1 милиард и 560 милиона евро, като бележи увеличение от 14% спрямо предходната година. Българският износ към Чехия се равнява на 709,65 милиона евро - увеличава се със 17%, а вносът към България е 850,75 млн. евро и също бележи ръст с 11%.

Източник: БГНЕС

Захариева и Петржичек констатираха, че е налице сериозен потенциал за по-нататъшно развитие на търговско-икономическите отношения особено в областта на дигиталните технологии и иновациите.

"С Чехия имаме почти пълно съвпадение на позициите по редица въпроси. Приветстваме плана за бюджет на ЕС в следващия програмен период и в това отношения оценяваме положително предложения баланс между заеми и грантове в новия инструмент за възстановяване.

Захариева: Не бива да допускаме разделения в ЕС заради коронавируса

От ключово значение е кохезионната политика да продължи настоящия си вид. Тя е гаранция, че няма да има задълбочаване на различията в икономическото развитие на региони и страните", изтъкна Захариева.

Българският първи дипломат бе приета и от премиера Андрей Бабиш, с когото обсъди мерките за борба с коронавируса, предложението за нов бюджет на ЕС и инструмента за възстановяване. Захариева и Бабиш разговаряха и за охраната на външната граница на ЕС и отбелязаха, че България се справя с тази задача отлично. Захариева запозна премиера Бабиш и с възраженията на България по пакета "Мобилност".

Захариева: Само с обединени усилия на нациите можем да излезем от пандемията по-силни

Захариева разговаря и с председателя на Камарата на депутатите Радек Вондрачек, който поздрави България за прилагането на адекватни и балансирани мерки за овладяване на коронавируса.

Външните министри на двете страни откриха изложбата "Българските чехи" и представиха едноименния албум. Информацията за изложбата е събрана от БТА и Държавна агенция "Архиви". Събитието е част от проявите, свързани със 100-годишнината от установяването на дипломатически отношения с Чехия, която отбелязваме тази година.

Захариева: Изказването на премиера на Северен Рейн-Вестфалия е неприемливо

"Връзката между България и Чехия е дългогодишна и дълбока. В създаването на модерната българска държава участие имат редица чехи. Сред тях е Константин Иречек - автор на първия академичен труд по история на България и министър на образованието след Освобождението на България. Художникът Ян Мърквичка успява да увековечи българската битност и култура чрез своя живопис. Няма как да не споменем и братята Прошек, инженери и архитекти, на които София до голяма степен дължи своя модерен и автентичен следосвобожденски вид", изтъкна министър Захариева.

Българският културен институт в Прага е основан през 1948 г. и развива активна дейност за популяризиране на българската култура сред чешките граждани. Според чешките власти над 15 000 българи живеят в страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

България Преди 1 час

Автомобилът е преминал през жп прелеза при спуснати бариери

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 3 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 4 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 4 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 4 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 4 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 4 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 4 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 5 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 5 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 5 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 5 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 5 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 5 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 6 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство