Захариева: Само с обединени усилия на нациите можем да излезем от пандемията по-силни
Източник: БГНЕС

П оуките от безпрецедентната ситуация с пандемията отново са потвърждение, че само с обединени усилия на нациите можем да излезем от нея по-силни и да се възстановим по-успешно, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, която беше домакин на тържествена церемония по повод честването на 75-годишния юбилей от създаването на Организацията на обединените нации (ООН) и 65 години от  членството на страната ни в ООН на 26 юни в МВнР.

Тревожен ръст - 166 нови случая на коронавирус за денонощието, двама починали

"Вече знаем, че заплахите за здравето на хората не познават граници, географски ширини и националности, изпитанията от пандемията продължават да са общи, а предизвикателствата, с които се сблъскваме ще продължат и занапред да формират дневния ни ред", отбеляза тя.

Церемонията започна с изпълнение на химна на България и произведението "Химн на ООН" от оркестъра на Националната гвардейска част и с издигане на знамето на ООН.

Напрежението в Италия расте, 49 българи с положителни проби за COVID-19

"Днес издигаме тържествено флага на ООН, под който за тези 75 години служиха над един милион мъже и жени в над 70 мироопазващи операции", заяви Захариева. 

Тя отбеляза, че осъществяването на каузите на организацията повече от всякога зависи от своевременните ни действия и те ни карат да обединяваме усилията си и да подаваме ръка един на друг.

"Това е духът на двустранното сътрудничество, на мултилатерализма, олицетворяван от ООН и нейните 193 членки - единствената обединяваща толкова много страни и народи, решени да градят заедно по-добър свят и бъдеще с мотото никой да не бъде изоставян", посочи външният ни министър.

Тя подчерта, че активното международно сътрудничество, основано на правила и универсални ценности, е в основата на "нашата успешна история досега и хоризонт, към който трябва да се стремим". 

Захариева отбеляза, че МВнР стартира тази година кампания в подкрепа на мултилатерализма. Знамето на ООН ще се развява през цялата 2020 г. в знак на подкрепа към организацията и нейните принципни цели.

Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ в България, открои основните принципи, заложени в устава на ООН, сред които равните права на всички хора, зачитането на националното самоопределение, нуждата от мирно разрешаване на спорове. 

"Тези ценности са в основата на международните отношения, те са същината на мира, посочи Муита. Нашето общо предизвикателство е да се справим много по-добре в отстояването на ценностите и устава и изпълнението на обещанията пред бъдещите поколения", посочи още министърът.

Затвориха Здравната каса във Враца заради случай на коронавирус

Муита припомни четирите заплахи, които застрашават напредъка през 21 век, отбелязани от генералния секретар на ООН - унищожителните конфликти, влошаването на климатичната криза, увеличаващите се неравенства, тъмната страна на цифровия свят. 

"Тези четири заплахи поставят в риск всеки аспект на общото ни бъдеще, но сега има и нова - пандемията COVID-19, която показва колко крехък е светът", коментира Джейн Муита. 

Маас: Взехте навременни и ефективни мерки в борбата с COVID-19

"Пандемията е трагедия, но и възможост да се справим с климатичната криза и всякакви видове неравенства, отново да изградим света по по-различен и по-добър начин", посочи тя и допълни, че глобалните заплахи изискват и дават възможност за ново единство и солидарност.

След церемонията в МВнР беше валидирана юбилейна пощенска марка, посветена на 75 г. от създаването на ООН и 65 г. от членството на България в организацията.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България е на крачка от излизане от „сивия списък“ за пране на пари

България е на крачка от излизане от „сивия списък“ за пране на пари

България Преди 2 минути

Преди окончателното изваждане от списъка предстои още една последна проверка на място, която трябва да потвърди, че предприетите реформи се прилагат ефективно и са необратими

Делян Добрев

Делян Добрев напуска парламента

България Преди 50 минути

Той планира да напусне в края на сесията - след лятната ваканция на депутатите

<p>Alfa Romeo Giulia възхвалява дизела (тест драйв)</p>

Alfa Romeo Giulia възхвалява дизела (тест драйв)

Технологии Преди 2 часа

Тази марка и този модел са истинско откровение със своите бензинови двигатели, но дизел? Да, в днешно време това звучи като грешка на еволюцията, но в действителност е среден пръст към политиците

Товарен влак падна от мост в Германия

Товарен влак падна от мост в Германия

Свят Преди 2 часа

Един човек е бил тежко ранен при инцидента

Дейви Чейс

„Мислех, че е фалшива новина“ - майката на Дейви Чейс проговори за смъртта на дъщеря си

Свят Преди 2 часа

„Бях съкрушена. Чувствах се така, сякаш нещо вътре в мен изстисква целия въздух от дробовете ми, и в същото време сякаш експлодирах навън“, каза тя пред Daily Mail в коментари, публикувани в петък

Малините станаха невиждан лукс: Защо плодът у нас стигна рекордна цена

Малините станаха невиждан лукс: Защо плодът у нас стигна рекордна цена

България Преди 3 часа

Около 10% от българската реколта се изнася, предимно към Германия. Останалата част се насочва към вътрешния пазар. Лошите климатични условия тази година оказват влияние върху качеството и количеството на реколтата

<p>Масирани проверки по морето: КЗП погва плажовете и ресторантите за цените</p>

Масирани проверки по морето: КЗП погва плажовете и ресторантите за цените

България Преди 3 часа

„Ще обхванем всички плажове, ще продължим и по ресторанти и хотели. Планирали сме проверки и съвместно с Министерството на туризма. Този процес ще бъде ускорен, тъй като сезонът започна”, заяви временно изпълняващият длъжността председател на Комисията за защита на потребителите Александър Колячев

Нина Добрев

Нова любов? Засякоха Нина Добрев с мистериозен красавец

Любопитно Преди 4 часа

Канадската актриса от български произход Нина Добрев разпали нови слухове за любовния си живот, след като беше фотографирана да се разхожда в Ню Йорк с модела Дъглас Джоузеф и кучето си Маверик

Джаред Къшнър и Стив Уиткоф

Ще има ли мир? Пратеници на Тръмп отиват за преговори с Иран в Швейцария

Свят Преди 4 часа

Иранският външен министър Абас Аракчи планира да отпътува за Швейцария в събота, според източник, запознат със ситуацията. Източникът допълни, че това все още може да се промени

Влаковата катастрофа в Англия

Кръв, дим и писъци: Пътници от жп катастрофата в Англия разказват за ужаса

Свят Преди 5 часа

Машинист на влак загина, а 89 души бяха ранени, след като два влака се сблъскаха в района на Бедфорд. Единадесет души са получили изключително тежки наранявания, 22-ма са сериозно ранени

Баяхибе, Доминиканска република

Жертва и близо 1700 евакуирани при пожар в хотел в Доминиканската република

Свят Преди 5 часа

Трима души са били откарани в лечебни заведения, а на други шест е оказана помощ на място

Времето поднася летен подарък: До 36° и перфектни условия за море

Времето поднася летен подарък: До 36° и перфектни условия за море

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Снимката е илюстративна

„Аз съм най-грозният мъж в света“: Рядката болест, която превръща мускулите в кости

Любопитно Преди 5 часа

Годфри Багума първи го заявява: „Аз съм най-грозният мъж в света! В целия свят!“

Кралицата на Шотландия Мария Стюарт

20 юни: Писмата от ковчежето, които свалиха една кралица

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Полша отне най-високото отличие на Зеленски, Киев отговори: Стратегическа грешка

Полша отне най-високото отличие на Зеленски, Киев отговори: Стратегическа грешка

Свят Преди 14 часа

Украинският външен министър Андрий Сибига заяви, че планира да върне отличие, което е получил от Полша

<p>Изваждат&nbsp;България от &quot;сивия списък&quot; за пране на пари</p>

Групата за финансово действие вади България от "сивия списък"

България Преди 14 часа

Това, че страната е в списъка, сериозно спъва чуждите инвестиции