Полицията е арестувала един от организаторите на протеста против дупките във Варна.
Задържаният Кирил Георгиев е бил отведен да даде обяснение в І РПУ в морската столица.
Причината за задържането му е, че има данни за платена провокация по време на протеста.
БГНЕС съобщи, че двама от
представящите се за организатори на протестите са
със сериозни нарушения.
Коста Михайлов Чаушев е бил задържан през 2001 г. в Австрия и е със забрана да напуска страната. Той е бил отговорник по обществения ред на протеста. Боян Митков Янев пък е бил лишен от правоуправление на автомобил за седем месеца заради злоупотреба с алкохол.
Сутринта кмета на Варна Кирил Йорданов обяви, че името на организатора на вчерашния протест е Борис Ганев, жител на Велико Търново. Ганев имал регистрирани четири нарушения на Закона за движение по пътищата, за едно от които наказателното постановление не му било връчено, тъй като не могли да го намерят на адреса.
По повод изказването на Йорданов, задържаният Кирил Георгиев заяви по-рано през деня (преди ареста), че не прави чест на кмета да изнася лични данни за протестиращите.
Жители на Варна протестират два поредни дни срещу отчайващото състояние на улиците в града.
Около 300 протестиращи
блокираха
днес бул. "Осми Приморски полк" и ул. "Братя Миладинови". След това се насочиха към Катедралата като по пътя си блокираха бул. "Мария Луиза" и ул. "Драгоман".
Самото шествие бе водено от агитката на Българския национален съюз, а към тях по-късно се включиха и феновете на "Черно море".
Протестиращите искали да блокират и Аспаруховия мост, но след задържането на Георгиев те са се разотишли.
Още 600 кв. м дупки
с дълбочина над 7 см остава да бъдат запълнени в рамките на аварийния ремонт по улиците, стана ясно на днешната пресконференция на кмета Йорданов.
Ремонтите ще продължат с голяма интензивност, но всичко зависи от времето, каза кметът. Неговият заместник арх. Венелин Жечев коментира, че най-дълбокия кратер е бил измерен в района на спирка "Почивка" и гимназиите - 24 см.
Кирил Йорданов заяви, че е в състояние всяка седмица по време на брифинга си да изнася информация за некачествената работа по улиците и поясни, че в договорите с фирмите има клаузи за гаранционни срокове - една година за кръпка и три години за цялостен ремонт.
Заповедта за следене на всички обекти в рамките на 30 работни дни пък е връчена на арх. Жечев в края на януари. Последният поясни, че парите за ремонтите се превеждат едва след подписването на протокол за обема и качеството на свършената работа.
Община Варна е внесла десетки искове в съдилищата, с които съди фирмите за стотици хиляди левове, подчерта Кирил Йорданов, като каза, че за некачествени прокопавания вече има не малко спечелени дела.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!