Транспортна и МВР-болница няма да са към ВМА
Министърът на отбраната Аню Ангелов   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Вс стта се отказала от идеята МВР-болница и Транспортна болница да са под шапката на ВМА. Няма да има такова сливане засега, каза военният министър Аню Ангелов.

На 30 декември 2011 г. премиерът Бойко Борисов каза, че Медицинският институт на МВР и Транспортна болница отиват под шапката на ВМА.

"Няма никаква логика министърът на транспорта да отговаря за болница, никаква логика няма. Няма никаква логика министърът на вътрешните работи да се занимава с болница - не му е работа, затова под шапката на ВМА възнамеряваме да отидат ведомствените болници. Така ще има едно управление, една администрация и всички ще имат възможност за едно лечение", каза премиерът.

Две седмици по-късно министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обяви, че се запазва самостоятелността на МВР-болница.


Днес военният министър Аню Ангелов обясни, че това е било "обсъждано много дълго и стигнахме до извода, че няма нужда от такова сливане към момента".

Военният министър подчерта, че ВМА е национална институция не само на МО, тя на практика работи за националното здравеопазване. През ноември се предвижда

военната болница в Сливен да стане търговско дружество,

а следващата година това ще се случи с военната болница в Плевен. "Те да се превърнат в търговски дружества, за да могат сами да сключват договори за медицинско обслужване, а МО ще сключва с тях договори", посочи министърът.

Правителството ще отпуска още пари за покриване на задълженията на Военно-медицинската академия. Тази седмица с две постановления само за два дни министрите отпуснаха допълнително 19 млн. лева.

"10% от задълженията по споразумение между ВМА и съответните фирми, които имат да получават от ВМА, са направили отстъпка от 10% и с това разширяваме възможността да изплатим тези просрочени задължения. Някъде около 62 млн. лв. ще бъдат след тези решения на МС, предстоят и още такива решения", каза министърът. Той припомни, че през 2009 г. задълженията на ВМА са били 137 млн., а в момента са 82,5 млн. лв. и обеща, че сега ще паднат на 62 млн. лв.

Ангелов посочи, че само 14% от хората, които се лекуват във ВМА, имат връзка с армията, всички останали са цивилни български граждани.

Ръководството на МО обсъжда с финансовото министерство "какво може да се направи за надграждане на социалната политика на МО по отношение на военнослужещите и цивилните служители". "Можем да постигнем

определен напредък, както и главно, основно по отношение на техните възнаграждения
",

заяви министърът. До 30 септември ще стане категорично ясно дали това ще може да се случи.

МО са дали три варианта за увеличението, като оптималният е 1,5% от БВП.  Тази година армията ще изплати и задълженията си по договорите за хеликоптерите на ВВС и ВМС. Ако не бъдат отделени 1,5% за армията от бюджета за 2013, ще пострадат нашите планове за капиталови разходи и програмата за инвестиции, но в никакъв случай няма да пострадат военнослужещите, обясни Ангелов.

В рамките на един месец ще се предаде всичко необходимо на правосъдното министерство за "военното НДК". "Считам, че им предстои много работа. За съжаление при нас и в трите години доста късно се отпускаха средства и не можехме да проведем цялата процедура. Продължавахме да работим. Извършихме и някои довършителни работи по тази част, която ставаше за министерството на отбраната", каза Аню Ангелов.

Той смята, че сега на правосъдното министерство му предстои да направи нов проект, за да може да послужи за техните нужди. Аз съм радостен, че можем да направим това за съдебната система, посочи още военният министър.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Течен лукс: Къде сервират горещ шоколад за 1000 долара

Любопитно Преди 1 минута

Ресторант предизвиква заможните любители на сладкото с нов, ултра-декадентски коктейл, който съчетава в себе си най-редките алкохолни напитки и 24-каратово злато

Тръмп насочва вниманието си към Куба

Тръмп насочва вниманието си към Куба

Свят Преди 13 минути

Администрацията му подготвя смяна на режима, докато островът се бори с икономическа криза

Мощна експлозия в петролна рафинерия в Тексас

Мощна експлозия в петролна рафинерия в Тексас

Свят Преди 27 минути

Целият персонал, близо 800 души, е бил евакуиран

Джей Ди Ванс

Криза в Белия дом: Призоваха Джей Ди Ванс да обяви Тръмп за недееспособен

Свят Преди 36 минути

Журналистът Скот Макконъл, основател и редактор на списание The American Conservative, призова вицепрезидента Джей Ди Ванс да изрази подкрепата си за предаване на властта на основание 25-ата поправка

След преливането на язовирите: Кой контролира водната стихия и в безопасност ли са населените места?

След преливането на язовирите: Кой контролира водната стихия и в безопасност ли са населените места?

България Преди 39 минути

След интензивните валежи и бързото снеготопене в планинските райони, хидрологичната обстановка в страната остава динамична

Автомобил с българска регистрация се вряза в кафене в Атина

Автомобил с българска регистрация се вряза в кафене в Атина

Свят Преди 53 минути

Шофьорът е загубил контрол над превозното средство

<p>Италианците казаха &quot;Не&quot;: Мелони загуби битката за съдебната реформа</p>

Мелони изгуби референдума за реформа на съдебната система в Италия

Свят Преди 1 час

Самата Мелони повтори няколко пъти преди гласуването, че няма да подаде оставка

НАТО строи нов военен корпус в Турция, плановете са започнали миналата година

НАТО строи нов военен корпус в Турция, плановете са започнали миналата година

Свят Преди 1 час

Министерството на отбраната твърди, че инициативата не е свързана с Иран, а е в рамките на регионалните стратегически планове на Алианса

<p>Огромна дупка зее в мерките за сигурност на ЕС, &quot;оформена като Путин&quot;</p>

Дипломати предупреждават: Секретни документи на ЕС са изложени на риск от изтичане към Кремъл

Свят Преди 1 час

Достъпът на германската крайна десница до вътрешна база данни на ЕС поражда опасения за сигурността

Мощно земетресение може да разцепи Турция на две, въпросът е кога

Мощно земетресение може да разцепи Турция на две, въпросът е кога

Свят Преди 1 час

Турция може да бъде разделена на две вследствие на сеизмична активност, сочат данни от тригодишно изследване, ръководено от проф. д-р Шенол Хакан Кутоглу от университета „Бюлент Еджевит“ в Зонгулдак

Тихата игра на Пекин: Защо Китай не бърза да спасява Иран и как печели от хаоса

Тихата игра на Пекин: Защо Китай не бърза да спасява Иран и как печели от хаоса

Свят Преди 1 час

Ще се опита ли Пекин да помогне на режима в Техеран

Краят на скъпия лукс: Как Apple превзема „бюджетния“ пазар и защо сменя стратегията си

Краят на скъпия лукс: Как Apple превзема „бюджетния“ пазар и защо сменя стратегията си

Технологии Преди 1 час

Apple винаги се е асоциирала с премиум устройства на подобаващи цени. Но през последните няколко години компанията започна устремен курс към предлагане на продукти на все по-достъпни цени и изглежда сякаш отстъпва от традиционната си стратегия

„Заплахите не спират“: Жители на кв. „Филиповци” отново на протест заради незаконни постройки

„Заплахите не спират“: Жители на кв. „Филиповци” отново на протест заради незаконни постройки

България Преди 1 час

Преди четири месеца жена, заяви, че е получава заплахи за живота си, а двата ѝ автомобила били запалени

Край на надеждите? Лиса Кудроу разкри ще има ли ново събиране на „Приятели“

Край на надеждите? Лиса Кудроу разкри ще има ли ново събиране на „Приятели“

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата отбеляза, че е намерила голяма утеха в гледането на епизоди на „Приятели“ след смъртта на Пери