Технологии срещу корупцията при шофьорските изпити

Е лектронни листовки и графици, таблети и камери в автомобилите ще борят корупцията при шофьорските изпити. Това стана ясно по време на представянето на електронния вариант на листовките, с които ще се изпитват желаещите да придобият правоспособност за водачи на МПС.

"Чрез въвеждането на електронизацията при изпитите възможността за допускане на грешки при проверката е сведена до абсолютен минимум и всеки един изпитан може да провери точно каква грешка е допуснал". Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов.

Министър Папазов подчерта, че работата по въвеждането на електронната система за изпит ще приключи до 1 юни 2014 г.

"Това е нещо, с което сме особено горди, тъй като продължаваме да въвеждаме електронизацията при всички изпити и ще се опитаме още през следващата година изпитите да се провеждат на таблети", каза транспортният министър и обясни, че изпитите за компетентност на морските лица вече са напълно електронизирани и скоро това ще се случи и с останалите.

Изпълнителният директор на ИА "Автомобилна администрация" Димитър Ганев подчерта, че след нововъведенията, обученията ще започват след всеки четен понеделник. Заради създадения електронен регистър в учебните центрове няма да имат възможност да добавят нови обучаващи се в списъка след началото на курса, което ще намали корупционните практики.

По думите му електронният график, на който ще се отбелязват датите за провеждане изпитите, ще позволи запазването на изпитни дати през интернет. Заплащането на таксите, което сега става чрез посещаването на банков клон, вече ще може да се извършва през интернет, което ще спести разходите за банкови такси.

"Вече работи и електронният жребий, чрез който компютърът разбърква данните на лицата, които провеждат изпитите. Така на случаен принцип се задава кой изпитващ в кой учебен център ще изпитва", каза още Ганев.

От 1 юни изпитващият вече няма да записва грешките, допуснати от кандидата по време на изпита, на хартия, а ще използва таблет, който ще показва резултата от изпита веднага.

Две камери ще заснемат целия практически изпит. Едната ще снима случващото се в колата, а другата – маршрута, по който се минава.

След приключване на изпита кандидат-шофьорите ще могат да видят запис, показващ точно къде и какви грешки са допуснали.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Свят Преди 17 минути

Това изненадващо съобщение бе направено в момент, когато Париж и Москва заявиха неотдавна интерес за пряк контакт между президентите Макрон и Путин

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

България Преди 1 час

Екипите на АПИ обработват настилките с 377 снегопочистващи машини

<p>Палеж на коледна елха пред католическа църква, има задържани&nbsp;</p>

Палеж на коледна елха пред католическа църква на Западния бряг, има задържани

Свят Преди 2 часа

Арестите са извършени след преглед на записи от охранителни камери

САЩ удължиха срока за продажба на руския дял в сръбската петролна компания NIS

САЩ удължиха срока за продажба на руския дял в сръбската петролна компания NIS

България Преди 2 часа

Вучич заяви, че заради американските санкции срещу NIS страната е принудена ежедневно да внася големи количества гориво

Ръководителят на украинското разузнаване посети Запорожка област

Ръководителят на украинското разузнаване посети Запорожка област

Свят Преди 2 часа

Руската армия се опитва да достигне центъра на Гуляйполе, каза днес украинският военен говорител Владислав Волошин

<p>Полски изтребители прехванаха руски разузнавателен самолет</p>

Полски изтребители прехванаха руски разузнавателен самолет над Балтийско море

Свят Преди 2 часа

Държавите, разположени на източния фланг на НАТО, се намират в състояние на повишена готовност за евентуални нарушения на въздушното им пространство

<p>Какво каза папа Лъв в първата си коледна проповед</p>

Папа Лъв XIV отправи коледна благословия, призова за край на войните

Свят Преди 3 часа

Лъв, който е първият папа от САЩ, каза, че историята за раждането на Исус в обор показва, че Бог се е установил "в крехката си палатка" сред хората по света

По празниците: Кога да се обърнем към личния лекар, а не към Спешна помощ

По празниците: Кога да се обърнем към личния лекар, а не към Спешна помощ

България Преди 3 часа

Не трябва да викате Спешна помощ за елементарни неща, смята Катя Сунгарска

Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна

Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна

Свят Преди 3 часа

"В зависимост от това какво решение ще вземе Путин, ще продължим разговорите с американците", каза Дмитрий Песков

Китай с остър упрек към САЩ: Това ускорява заплахата от война

Китай с остър упрек към САЩ: Това ускорява заплахата от война

Свят Преди 4 часа

Причината - най-новата сделка за продажба на оръжия от Америка на Тайван

Зеленски благодари на папа Лъв XIV за усилията му за коледно примирие

Зеленски благодари на папа Лъв XIV за усилията му за коледно примирие

Свят Преди 4 часа

Според него Русия не само е отхвърлила предложението да спре с убийствата на този свят ден, но е осъществила масирана атака с ракети и дронове

Какви подаръци получи Тръмп за Коледа

Какви подаръци получи Тръмп за Коледа

Свят Преди 5 часа

Някои от тях са символични, други - на стойност милиони, дори милиарди долари

Майка сподели: Взимам пари от семейството си за коледната вечеря

Майка сподели: Взимам пари от семейството си за коледната вечеря

Любопитно Преди 6 часа

„Казах си, че освен вечерята, те използват и моя газ, и моя ток, гледат телевизия"