Според министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов минималната работна заплата като чист доход не може да бъде по-малка от прага на бедност.
Официалният праг на бедност у нас е 211 лева, а минималната месечна заплата - 240 лева преди облагане.
Нормално е минималната работна заплата, когато се приспаднат осигуровките и данъците върху нея, да е поне в тези рамки, посочи Младенов и изрази съжаление, че сега не е така.
При договарянето на антикризисните мерки в края на март правителство, синдикати и работодатели излъчиха работна група от експерти, която да предложи механизъм, според който правителството да определи какво ще бъде минималното възнаграждение за страната.
Днес социалният министър изрази мнение, че минималната работна заплата трябва да бъде договаряна между синдикатите и работодателите и да бъде следвана европейската практика в тази посока - чрез браншовите колективни трудови договори да има възможност да се договарят по-добри условия от минималната работна заплата.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров днес потвърди, че синдикатът ще продължи да настоява минималната работна заплата да бъде увеличена на 290 лева от 1 юли т. г.
В края на миналата седмица Димитров каза, че ако това увеличение влезе в сила от 1 юли местният ефект за фиска ще бъде положителен - допълнително ще бъдат внесени 10 млн. лв. от данъци и осигуровки.
Днес Пламен Димитров цитира данни на НСИ, според които работещите на минимална работна заплата у нас са 162 хил. души. От тях 125 хил. са заети в частния сектор и 37 хил. - в обществения сектор.
Според изчисленията на експертите на КНСБ, ако минималната работна заплата стане 290 лева, за периода до края на годината ще бъдат необходими 56 млн. лева допълнително. По-голямата част от тази сума обаче ще бъде дължима от частния сектор, а не от бюджета.
Пламен Димитров твърди, че вдигането на минималната работна заплата е антикризисна мярка. От началото на годината 13 европейски държави са вдигнали минималното възнаграждение с такава цел, обясни той.
Средно за ЕС минималната работна заплата е между 45 и 50% от средната работна заплата, а в България процентът е под 40%, мотивира се още синдикалистът.
Ивелин Желязков, парламентарен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България, коментира, че това, на което работодателите държат, е минималната работна заплата да бъде обвързана с производителността на труда. Няма все още данни как се променя производителността, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!