Репортер от в. "Сън" разкри мрежа за фалшиви документи в България
Репортер от в. "Сън" разкри мрежа за фалшиви документи в България   
Източник: БГНЕС
Бг гарска престъпна група може да вкара чрез фалшиви документи десетки хиляди нелегални емигранти във Великобритания, разкри разследване на британския вестник "Сън".

Българите вече имат свободен достъп до Острова, но работните им ограничения, социални помощи и услуги ще бъдат отменени през януари. Сега престъпни групи осигуряват фалшиви български документи на хора от страни извън ЕС, което ще им даде свободен достъп до Великобритания.

Репортер на "Сън" (The Sun), представяйки се за украинец, си е купил фалшива българска лична карта от човек, наречен Гацу, за 475 лири.

Документът, който е напълно легален, е бил готов за 24 часа и на него под снимката на репортера са били написани имената Валери Романов.

Поглеждайки към автентичния документ, Гацу е коментирал:

"Получаваш това много евтино. Можеш да заминеш за Лондон веднага с тази карта. След няколко месеца ще можеш да работиш или да кандидатстваш за жилище, пари, здравни осигуровки или безплатно училище от правителството, точно както поляците могат. Тогава цената на тази карта ще е поне пет пъти по-висока. Всички ще ги искат. Вече продадох доста на хора от арабските страни, Русия и Индия".

Гацу е част от развиващия се черен пазар за документи в София. Документите позволяват да се пътува навсякъде в Европа без паспорт.

Престъпници от Сърбия, Косово и Македония са сред многото, възползвали се от тези документи, за да си осигурят достъп до Острова.

Оказва се, че по-дребни престъпници преправят документите и ги препродават за 50 лири.

Един от тях признава пред репортера на "Сън":

"Много хора вече живеят в Лондон с такива документи".

Документите се издават с помощта на корумпирани служители от паспортната служба в София, докато Гацу ръководи бизнеса си от сладкарница в район "Триадица".

Организаторът Гацу, който е около 60-годишен, е казал пред репортера:

"Мога да ти намеря каквито документи пожелаеш - лични карти, шофьорски книжки, университетски дипломи, всичко. Всички са оригинални с оригинални печати и всичко. Личните карти са съвсем истински, но не са регистрирани в системата. Изпращал съм хора в Лондон, Канада, САЩ, навсякъде. Те пътуват и се установяват без проблем, защото картите са съвсем истински и при проверка няма никакви нередности.

Предлагам пакети от 1100 евро, които включват лична карта и шофьорска книжка.

Трябва да ти направим дигитална снимка и да дадеш подпис. Дай ми име, ръст, място на раждане и цвят на очите. Също така трябва да знам семейното положение. Трябва ми тази информация и след това много бързо ще ти издадем карта", казал Гацу на репортера.

С добавка от 17 лири картата е готова за 24 часа.

Гацу, който е признал, че е в бизнеса от 30 години, поискал парите предварително.

"Трябва да се плати предварително. Имало е хора, които са плащали само половината, но след това са изчезвали. Или са били арестувани, или застрелвани".

След като репортерът е платил, Гацу внимателно прибира парите в огромна пачка, прибрана с ластик, която вади от джоба си.

24 часа по-късно документите са готови. Когато репортерът се връща в кафенето, Гацу му подава кутия от "Марлборо". В нея се намира документът, според който репортерът на "Сън" се казва Валери Романов на 43 години от Варна.

Картата изглежда напълно идентична. Гацу не е единственият, който се занимава с издаването на фалшиви документи. Банда роми също продават фалшиви лични карти на територията на България. При тях обикновено картите са откраднати или продадени от собствениците им.

Един от ромите, които се занимават с подобен бизнес, се казва Митко и е от Плевен. Той продава карти в покрайнините на София и споделя, че повечето хора ги купуват, за да теглят банкови кредити, нови банкови сметки или за да емигрират от страната.

В момента около 42 хиляди българи живеят във Великобритания, но те не могат да получават социални услуги, освен ако не са работили поне 12 месеца в страната. Това обаче ще се промени в началото на следващата година, когато всички българи, дори и безработни, на Острова ще могат да ползват безплатно здравеопазване, жилища и социални помощи.

Неправителствената организация във Великобритания очаква по около 70 хиляди имигранти от България и Румъния да пристигат на Острова в първите пет години.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски след обиколката в Близкия изток: Сключихме редица споразумения

Зеленски след обиколката в Близкия изток: Сключихме редица споразумения

Свят Преди 23 минути

Той посети региона, за да предложи експертизата на Украйна как да се противодейства на атаки с дронове

<p>Парламентът се събира на извънредно заседание</p>

Парламентът се събира на извънредно заседание в сряда

България Преди 1 час

В дневния ред на депутатите са включени изслушвания на трима служебни министри

Грешката, която всички правим: Защо никога не трябва да изхвърляте стъблата на билките?

Грешката, която всички правим: Защо никога не трябва да изхвърляте стъблата на билките?

Любопитно Преди 1 час

Дори кората на цитрусовите плодове може лесно да се използва повторно у дома

Ирански генерал приветства "новия регионален ред"

Ирански генерал приветства "новия регионален ред"

Свят Преди 8 часа

Каани: Сега има единен команден център на фронта на съпротивата

Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 9 часа

Русия счита за свой дълг да се намеси

Каролин Ливит: Най-младият прессекретар в историята на Белия дом

Белият дом: Иран говори друго в преговорите

Свят Преди 10 часа

Тръмп обмисля да поиска арабските държави да платят за войната

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 10 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Свят Преди 11 часа

Шмигал отбеляза, че Украйна вече има успешен опит в сътрудничеството с „Уестигхаус“

Нейнски: България също беше изнудвана от Русия, така че разбира Украйна

Нейнски: България също беше изнудвана от Русия, така че разбира Украйна

Свят Преди 11 часа

Тя подчерта, че България помни времената на комунизма

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 11 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 11 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Гюров и Зеленски подписаха десетгодишно споразумение за отбрана

Гюров и Зеленски подписаха десетгодишно споразумение за отбрана

Свят Преди 12 часа

Премиерът беше категоричен, че България ще бъде партньор на Украйна

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 12 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 13 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 13 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток