Затвор и отнемане на права за лекар от Попово
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ла ар от Попово беше осъден от Окръжния съд в Търговище, че по непредпазливост е причинил смъртта на свой пациент през 2009 г.

Съдът определи година и шест месеца лишаване от свобода за д-р Й.С.С., като отложи изтърпяването на присъдата с изпитателен срок от три години.

Лекарят е лишен и от право да упражнява професията си за срок от година и осем месеца.

Трагедията се случила на 16 ноември 2009 г. следобед, когато пациентът се почувствал зле, отпаднал, пребледнял, получил силна коремна болка и започнал да повръща зелена течност.

Съпругата му се обадила на семейния лекар, който ги посъветвал веднага да го отведат в спешния център в град Попово.

Там ги посрещнал фелдшер, който разпитал за оплакванията на пациента и назначил кръвни изследвания, след което отишъл да извика дежурния лекар. Въпреки неколкократното повикване обаче, той не излязъл да прегледа мъжа.

Появил се едва след като синът на болния отишъл в стаята му и го извикал на висок глас, като според близките на починалия изглеждал дезориентиран и неадекватен.

По информация на запознати със случая лекарят бил пиян

Той измерил кръвното налягане на пациента и след като погледнал резултата от кръвните изследвания, поставил диагноза остра вирусна инфекция и изпратил болния вкъщи.

Близките се обадили отново на личния лекар и му обяснили отказа да бъде приет в болница, а той ги посъветвал да откарат мъжа в спешно отделение към търговишката болница.

Там лекарите извършили необходимите изследвания, консултации със специалист и други диагностични и терапевтични процедури, но поради тежкото състояние на мъжа, който изпаднал в ендотоксичен шок, не могли да го спасят.

Заключението на назначената по делото съдебно-медицинска експертиза сочи, че човекът е починал от инфаркт на тънкото черво.

Според вещите лица при своевременно поставяне на диагноза и приемане в болница, вероятността за точно установяване на заболяването, дори и в случаите на нетипично протичане, е щяла да бъде значително по-голяма.

Българският лекарски съюз (БЛС) няма да защитава сляпо уличените в престъпление лекари, но е недопустимо преди решение на Изпълнителната агенция за медицински одит или присъда от съд да има

 заглавия в медиите като "Смърт в бяло" или "Наглост в бяло"

Това е заявил главният секретар на БЛС д-р Димитър Ленков, цитиран от пресцентъра на съюза, на среща с омбудсмана Константин Пенчев по повод медийния натиск върху лекарското съсловиe.

Според главния секретар с подобни репортажи се създават условия за враждебно отношение към една от най-хуманните професии.

По думите му лекарска грешка има тогава, когато даден специалист при оптимални условия за работа не е спазил правилата.

Според Ленков причина за голяма част от определените като "лекарски грешки" случаи са проблемите в здравната система.

От кабинета на омбудсмана съобщават, че Димитър Ленков споделя констатацията на омбудсмана, че липсва механизъм, който да позволи на лекар, за когото има твърдения, но няма данни да е допуснал лекарска грешка, да защити публично името си.

Константин Пенчев е заявил, че не приема теорията за организирана медийна атака срещу гилдията, но е задал въпроса "дали езикът на омразата не се продава по-добре, въпреки че никой няма интерес от това да има омраза между лекари и пациенти".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Свят Преди 49 минути

Сред посочените свидетели е и осъденият престъпник Алкет Ризай

Съдът прие искане за отвод на вещо лице по делото "Сияна"

Съдът прие искане за отвод на вещо лице по делото "Сияна"

България Преди 1 час

В момента подсъдимият е с мярка за неотклонение "Задържане под стража"

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Свят Преди 4 часа

Той подчерта, че „всяка руска ракета е отговор на агресора на призивите за прекратяване на войната“

Снимката е илюстративна

Сензацията "обратен водопад" - какво причинява природния феномен

Любопитно Преди 5 часа

Магически кадри от Индия взривиха мрежата – мощни ветрове превърнаха водната каскада в сюрреалистично зрелище, което противоречи на физиката.

Иля Малинин

„Гнусна онлайн омраза“: Иля Малинин с мощно послание след кошмара на леда

Свят Преди 5 часа

21-годишният състезател е открит относно психичното си здраве и прекъсна мълчанието си в социалните мрежи в понеделник с мощно послание преди предстоящ проект, свързан с психичното здраве

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Свят Преди 5 часа

Аутопсията не е успяла да уточни нито причините, нито датата на смъртта

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Представителят на ЕК е еврокомисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Свят Преди 5 часа

Иран многократно е заплашвал да блокира Ормузкия проток

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

България Преди 6 часа

В документа са посочени широк спектър от приложения

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

България Преди 6 часа

Обвиняемият е неосъждан и е с мярка за неотклонение задържане под стража

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

България Преди 6 часа

Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение

<p>Откриха мъртва продуцентка&nbsp;на хитов сериал по време на снимки</p>

Трагедия в Атина: Откриха мъртва продуцентката на хитовия сериал „Техеран“ по време на снимки

Свят Преди 6 часа

Тялото на 52-годишната израелка е намерено в хотелската ѝ стая след дни на мълчание; полицията отхвърли версиите за покушение

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

Любопитно Преди 6 часа

Въпреки това, НАСА все още разполага с хиляди часове данни, доказващи, че първото кацане на Луната наистина се е състояло

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Свят Преди 6 часа

Обвиняемият Ланг заяви, че е „спокоен“ въпреки претърсванията

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Свят Преди 7 часа

Мъжът осъзнал грешката си на следващия ден и алармирал полицията

Вижте как маскирани подпалват колата на кмета на Бистрица (ВИДЕО)

Вижте как маскирани подпалват колата на кмета на Бистрица (ВИДЕО)

България Преди 7 часа

Камери за наблюдение запечатаха момента, в който двама мъже с мотор заливат с бензин и палят автомобила на Самуил Попов пред дома му