Венета Марковска излиза в пенсия
Венета Марковска   
Източник: БГНЕС - архив
Нс спялата и предизвикала скандал с кандидатурата си за конституционен съдия Венета Марковска обяви, че ще се пенсионира.

"В себе си нямам никакво съмнение, че не съм извършила каквото и да е нарушение по служба, а още по-малко - престъпление.

Но за да няма повече никакви спекулации, както по отношение на мен, така и към държавните институции, се оттеглям в пенсия, за което днес подадох молба по съответния законов ред.

Благодаря на всички, които гласуваха за кандидатурата ми, които не изгубиха доверие в мен, и ме подкрепиха в тези изключително тежки моменти.

Независимо от случилото се, аз все пак вярвам в справедливостта", заяви Марковска пред агенция "Фокус".

Както е известно, непосредствено преди Венета Марковска да положи клетва като конституционен съдия, президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията и процедурата беше провалена.

Тогава единственото, което Марковска заяви, беше "че няма да се откаже".

На 31 октомври независимият депутат Дарин Матов представи в парламента кандидатурата на Венета Марковска за конституционен съдия. По-късно се разбра, че почти никой от подкрепилите тази кандидатура не е познавал предварително Марковска и не е знаел нищо за нея.

Тайна остава чия е била идеята за нейната кандидатура. Тайна е и кой отправи анонимния сигнал, предизвикал скандала с нейния избор, който стигна и до Европейската комисия в Брюксел.

Марковска, до този момент зам.- председател kd Върховния административен съд (ВАС), беше избрана със 78 гласа "за", 13 - "против", а 13 се въздържаха. За нея имаше 9 "въздържали се" от ГЕРБ, както и депутатите от ДПС и независимите.

Преди да тръгне към Конституционния съд, за да положи клетва, тя подаде оставка от поста си във ВАС и членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) я приеха.

На 16 ноември парламентарната Комисия по правни въпроси предложи в Народното събрание да се открие нова процедура за избор на съдия за попълване на квотата на парламента в Конституционния съд.

Депутатите предложиха до 22 ноември да започне подаването на предложенията за член на Конституционния съд и то да продължи до 30 ноември. На 12 декември ще се проведе изслушването на кандидатите в правната комисия, а на 19 декември ще бъде гласуването в пленарна зала.

В процедурните правила за този избор този път не е указано, че не могат да се подават и разглеждат анонимни сигнали, срещу който и да е от желаещите да станат конституционни съдии.

По-късно днес стана известно, че рано сутринта депутатът

Дарин Матов и Венета Марковска са били при премиера Бойко Борисов.

"Г-жа Марковска до този момент не е положила клетва, и след сутрешния акт на подаване на молба във Върховния административен съд (ВАС) за пенсиониране, е очевидно, че няма да встъпи в длъжност или да участва в новата процедура за конституционен съдия. Това тя го заяви и пред г-н Борисов, като председател на ГЕРБ, по повод на което бяхме при него днес", каза Дарин Матов.

"Г-жа Марковска си подаде молбата за пенсиониране, защото искаше, като дългогодишен съдия, работил за тази държава, по някакъв начин да не създава институционални проблеми. Тя искаше да защити държавността в България и за това този неин личен акт на подаване на молба за пенсиониране, означава, че тя се оттегля, както от ВАС, така и от встъпване в длъжност по процедура за конституционен съдия - тази, която предстои. Това е нейно лично решение", заяви Дарин Матов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Голям пожар гори в Петричко

Голям пожар гори в Петричко

България Преди 4 часа

Огънят е възникнал край село Ръждак

Товарен кораб плава в Черно море. Илюстративна снимка.

Русия уби четирима индийци на кораб край Одеса

Свят Преди 6 часа

Индия осъжда подобни нападения

Трамвай аварира на „Цар Борис III“ в София

Трамвай аварира на „Цар Борис III“ в София

България Преди 8 часа

Заради повредата трамвайните линии № 4 и № 5 са временно отклонени и се движат по бул. „Александър Стамболийски

Тир се обърна на АМ „Тракия“, водачът е откаран в болница

Тир се обърна на АМ „Тракия“, водачът е откаран в болница

България Преди 8 часа

По първоначална информация причината за произшествието е спукана гума

Авторът на шампионския гол за Испания има българско куче

Авторът на шампионския гол за Испания има българско куче

Свят Преди 8 часа

Торес е осиновил кучето Майло през септември 2021 г.

Весела Лечева стана баба за втори път

Весела Лечева стана баба за втори път

България Преди 8 часа

Само седмица по-рано голяма трагедия сполетя семейството

Сензация: Научното разкритие за метеорита, който проби покрив на къща в Ню Джърси

Сензация: Научното разкритие за метеорита, който проби покрив на къща в Ню Джърси

Любопитно Преди 9 часа

Метеорит на 4,5 милиарда години се стовари в спалня в Ню Джърси, а бързата реакция на собственика спаси една от най-ценните находки за астрономията. Лабораторните анализи разкриха вътре следи от древна солена вода и органични съединения

„Мой ред е!“: AI видео с Меси и Ямал взриви мрежата след финала на Световното

„Мой ред е!“: AI видео с Меси и Ямал взриви мрежата след финала на Световното

Свят Преди 9 часа

Кадърът преобърна прочутата снимка от 2007 година, след като 19-годишният испанец ликува с титлата срещу Аржентина

<p>3-годишният брат на Ламин Ямал открадна шоуто след края на Мондиал 2026</p>

„Суперзвездата на финала“: 3-годишният брат на Ламин Ямал открадна шоуто след края на Мондиал 2026

Любопитно Преди 10 часа

Секунди след последния съдийски сигнал на финала на Световното първенство, 3-годишният брат на Ламин Ямал – Кейн, излезе на терена и открадна шоуто

Пускат под домашен арест шофьора, обвинен за катастрофата на АМ "Тракия"

Пускат под домашен арест шофьора, обвинен за катастрофата на АМ "Тракия"

България Преди 10 часа

При тежкия инцидент на пътя загина един мъж, а други двама пострадаха сериозно

Ердоган с нова вълна от репресии срещу опозицията

Ердоган с нова вълна от репресии срещу опозицията

Свят Преди 10 часа

Главната прокуратура на Истанбул издаде заповеди за арест на общо 31 души

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и президентът на ФИФА Джани Инфантино бяха освиркани, когато излязоха на терена за церемонията по награждаването на финала на Мондиал 2026, преди Тръмп да се опита неразрешено да се присъедини към партито за победата на Испания

Рекордната сума, която спечели победителят на Световното първенство по футбол 2026

Свят Преди 10 часа

ФИФА раздава общо $871 милиона, а шампионът ще получи над 20 пъти повече спрямо легендарните първенства от миналото

Милошев: Важно е България да придобие архива на Иван Гаджев

Милошев: Важно е България да придобие архива на Иван Гаджев

България Преди 10 часа

Министърът добави, че в института има „необятно пространство от документи и факти“