Започна делото срещу уволнената шефка на Агенцията по вписванията
Състав на СГС гледа делото срещу Виолета Николова, бивш изпълнителен директор на Агенция по вписванията   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС
5
Си ийски градски съд започна делото срещу бившия изпълнителен директор на Агенцията по вписванията Виолета Николова.

В началото на днешното заседание съдът отказа да конституира като граждански ищец Агенцията по вписванията, тъй като счете искът на агенцията за неясен. В него беше посочена само общата щета, нанесена от трите подсъдими от агенцията, а именно 53 хил. лв., но не беше конкретизирано коя от тях колко точно трябва да плати на агенцията в случай, че се докаже вината им.

И трите подсъдими отказаха да дадат обяснения на този етап от делото. Първият разпитан свидетел днес беше бившият зам.-министър на правосъдието Жанета Петрова, която отговаряше за Агенцията по вписванията. Пред съда Петрова обясни, че често се е срещала с Виолета Николова и когато е било необходимо, е изпращала писма до нея. "Ежемесечно постъпваха предложения от ръководството на Агенцията по вписванията за допълнителното материално стимулиране (ДМС) за самия директор и неговия заместник", разказа тя.

"При среща със служители на дирекция "Информационни технологии" на агенцията, попитах удовлетворени ли са от сумите, които получават под формата на ДМС. Те се оплакаха, че не получават достатъчно средства и това беше поводът през октомври или ноември 2011г. да поискам от агенцията всички документи за разпределянето на ДМС. След като получих тези документи констатирах, че има три заповеди, издадени от изпълнителния директор със списък със служители, които да получават ДМС. В тези заповеди фигурираше и самата Виолета Николова", обясни бившият зам.-министър.

Средствата за стимулиране на изпълнителния директор и неговия заместник трябва да се разпределят със заповед на министъра на правосъдието, подчерта тя. След като е видяла заповедите Жанета Петрова е поискала дирекция "Вътрешен одит" на правосъдното министерство да започне проверка точно за разпределянето на средствата за допълнително материално стимулиране.

Жанета Петрова си спомни и че е имало журналистическо питане за допълнителното материално стимулиране, получавано от Виолета Николова, но не си спомни кога точно е получено то. Попитана защо, след като е разполагала с информацията за ДМС, получавано от Виолета Николова, след получаването на журналистическото питане от страна на БГНЕС, отново е искала информация от Николова за ДМС, получавано от нея, бившият зам.-министър отговори само: "Аз изпълнявах указанията на пресслужбата на Министерството на правосъдието".

Бившата изпълнителна директорка на Агенцията по вписванията Виолета Николова беше уволнена след разследване на БГНЕС заради това, че през 2011 г. сама си е дала бонуси в размер на десетки хиляди лева. След като си тръгна от агенцията Николова сама призна, че през 2011 г. е получила общо 73 хил. лв. под формата на допълнително материално стимулиране, като 48 хил. лв. от тях тя си е дала сама.

В декларацията си за имуществото, което притежава към датата на освобождаването й, в графата "Налични парични средства", Николова пише: "Нямам нищо за деклариране". В депозит тя има общо 100 евро на нейно име, а съпругът й Росен Николов има 900 евро. За сметка на това през миналата година бившата директорка на Агенцията по вписванията се е сдобила с апартамент от 62 кв. м. на стойност 105 615 лева. Жилището е закупено с ипотечен кредит от Токуда банк. Николова има и потребителски кредит за 20 000 лева, отпуснат от банка ДСК.

На 16 април тази година Специализираното звено за противодействие на корупцията и финансово-данъчните измами към Софийската градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт срещу бившия изпълнителен директор на Агенцията по вписванията.

Освен срещу Николова, обвинителният акт е и срещу Райна Иванова - директор на дирекцията "Административноправно обслужване, човешки ресурси и връзки с обществеността" при Агенцията по вписванията, и срещу Тотка Стоилова - финансов контрольор в Агенцията по вписванията. Наложен е запор на банковите сметки и възбрана на един недвижим имот на Виолета Николова по искане на СГП.

Прокуратурата обвинява Николова за това, че за периода 19 юли-19 декември 2011 г., като изпълнителен директор на Агенцията в съучастие с Райна Иванова, е присвоила пари от бюджета на Агенцията по вписванията в големи размери - 53 хил. лв. Тя е превишила правата си по чл. 11 на издадена от министъра на правосъдието Наредба от 2004 г. Освен това е нарушила служебните си задължения, регламентирани в чл. 15 от същата наредба.

Райна Иванова е обвинена в това, че за същия период в съучастие, като помагач на извършителя Николова, умишлено я е улеснила да присвои поверени й за управление 53 хил. лв. Според обвинението Иванова не е изпълнила служебните си задължения, не е изготвила и не е възложила изготвянето на мотивирани становища по законосъобразността на проектите на заповедите, с които Николова е разпоредила изплащането на сумите като допълнително материално стимулиране (ДМС).

Двете са обвинени и в това, че на 29 декември 2011 г. в съучастие помежду си са написали писмо до Министерството на правосъдието, в което удостоверили неверни обстоятелства. Те са, че "за месеците септември и октомври 2011 г. Виолета Николова не е получила средства за материално стимулиране към месечното си възнаграждение", с цел да бъде използван този документ пред зам.-министъра на правосъдието, като доказателство за тези обстоятелства.

Тотка Стоилова - финансов контрольор в Агенцията по вписванията, е имала задължения да осъществява предварителен контрол за законосъобразност на всички решения. От юли до декември 20011 г. обаче, според прокуратурата, тя не е упражнила достатъчен контрол върху работата на Николова. Мярката за неотклонение на трите е "подписка". За присвояването законът предвижда наказание конфискация. Заради това е и наложеният запор.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Червената шапчица отишла на гости при баба си. -Бабо, защо са ти толкова големи очите? -Дойде сметката за тока, бабиното.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Изтече клип на хърватски министър, който стреля с пистолет, докато шофира (ВИДЕО)</p>

Изтече клип на хърватски министър, който стреля с пистолет, докато шофира

Свят Преди 29 минути

Самият Дабро потвърди автентичността на клипа

Лейди Гага и Били Айлиш с благотворителен концерт

Лейди Гага и Били Айлиш с благотворителен концерт

Любопитно Преди 48 минути

Пожарите, които започнаха по-рано този месец, причиниха опустошителни щети в Калифорния

<p>Освобождават ли главния заподозрян по случая &quot;Мади&quot;?</p>

Прокурор: Главният заподозрян по случая "Мади" няма да бъде обвинен в обозримо бъдеще

Свят Преди 2 часа

Изчезването на Мадлен се превърна в най-заплетения случай на изчезнало дете в света

<p>Туристи заснеха падането на отломки от ракетата Starship (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Туристи заснеха падането на отломки от ракетата Starship на SpaceX

Свят Преди 3 часа

Аварията при изстрелването на ракетата на SpaceX вероятно е причинена от пожар

<p>Забраняват &quot;ТикТок&quot; в САЩ&nbsp;</p>

Съдът в САЩ разреши влизането в сила на закона, забраняващ "ТикТок"

Свят Преди 3 часа

Белият дом обяви, че "ТикТок" трябва да остане достъпен за американците

<p>&quot;Смятаме Русия на Путин за неприятелска страна&quot;</p>

Полша: Европа е подложена на хибридни атаки от Русия

Свят Преди 3 часа

Шикорски обаче отхвърли идеята, че Полша може да посредничи за уреждането на конфликта

Заради ниските температури: Тръмп ще положи клетва в ротондата на Капитолия

Заради ниските температури: Тръмп ще положи клетва в ротондата на Капитолия

Свят Преди 4 часа

Последният президент, който положи клетва на закрито, беше Роналд Рейгън през 1985 г.

<p>Разкриха оранжерия&nbsp;за отглеждане на канабис във Варна (СНИМКИ)</p>

Разкриха оранжерия за отглеждане на канабис във Варна

България Преди 4 часа

Шуменецът е задържан за срок до 24 часа в Трето районно управление във Варна

Въвеждат отново зелен билет за градския транспорт в столицата

Въвеждат отново зелен билет за градския транспорт в столицата

България Преди 5 часа

Мярката се въвежда за втори път тази година

Финансист: Еврото не е просто смяна на банкноти, процесът е подобен на този от 1997 г.

Финансист: Еврото не е просто смяна на банкноти, процесът е подобен на този от 1997 г.

България Преди 5 часа

Според него влизането в еврозоната е политически акт

<p>Русия и Иран подписаха важен документ (ВИДЕО)</p>

Русия и Иран подписаха важен документ

Свят Преди 5 часа

Документът цели да изведе отношенията между двете страни на ново равнище

<p>Британският премиер посети концлагера &quot;Аушвиц&quot; (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Изключително мъчително": Британският премиер посети концлагера "Аушвиц"

Свят Преди 5 часа

Британският премиер Стармър посети концлагера "Аушвиц" по повод 80-ата годишнина от освобождаването му

,

„Съдби за спасяване” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 6 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Кадрови проблеми в детското отделение в Перник</p>

Кадрови проблеми в детското отделение в Перник, спешните случаи се насочват към столичните болници

България Преди 6 часа

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е запознат с казуса и е разговарял с директора на болницата в Перник