Началникът на дирекция в Агенция "Пътна инфраструктура" Александър Косерков е сред арестуваните за корупция държавни служители при акция на ГДБОП, съобщи БНР.
По-рано днес пресцентърът на МВР съобщи, че шестима държавни служители са задържани при операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).
Използвайки служебното си положение, те са осуетявали извършването на проверки от мобилните групи за събиране на дължими държавни пътни такси.
С тези си действия служителите са ощетявали републиканския бюджет.
За срок от 24 часа са задържани: А.К., К.Р., Н.В., И.М., А.М. и М.А.
Предстои повдигането на обвинения. Работата по документиране на цялостната престъпна дейност продължава.
Полицейска операция на територията на София е проведена от отдел "Корупция" и отдел "Разследване" – ГДБОП, по сигнал на Агенция "Пътна инфраструктура", със съдействието на служители от секторите за борба с организираната престъпност в Русе, Хасково, Плевен и Благоевград и под ръководството на Софийска градска прокуратура.
При проверка на извънгабаритен превоз, организиран от фирма, е било установено разминаване с над 40 тона в теглото, отразено в издаденото от Дирекция "Пътни такси и разрешителни за специално ползване на пътищата” разрешително.
При проверката е установена съпричастност на служители от дирекцията към извършване на престъпна дейност.
Действията са част от борбата с корупцията в държавните органи, която нанася щети както на бюджета, така и на развитието на частния бизнес.
От МВР уточняват още, че са получили пълна подкрепа от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция "Пътна инфраструктура".
Една от най-големите корупционни афери по време на тройната коалиция бе в Национална агенция "Пътна инфраструктура". В началото на 2009 г. гръмна скандал с шефа на агенцията Веселин Георгиев за злоупотреби с обществени поръчки.
През януари 2008 г. ЕК спря всички плащания към фонд "Републиканска пътна инфраструктура", заради арестите на двама негови високопоставени служители за взимане на подкупи.
През 2009 г. Агенцията бе реформирана.
АПИ беше и една от първите пет държавни институции - Министерствата на транспорта, на външните работи и на икономиката и енергетиката, агенция "Пътна инфраструктура" и "Ръководство въздушно движение", които бяха включени в стартиралата в края на миналата година система за електронен обмен на документи между пет държави администрации. От днес системите за документооборот в " вече изпращат и получават документи по електронен път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!