Он началото на годината в арестите в страната вече са пребивавали близо 17 000 души, в момента с постоянна мярка са малко над 1 300, каза в интервю за БТА заместник-главният директор на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията" при Министерството на правосъдието Емил Маджаров.
Маджаров отбеляза, че арестите в Габрово и Пазарджик са в мазета и това са най-лошите условия в страната, а най-близки до европейските са помещенията в Пловдив. По думите му трудно може да се изгради арест, който да отговаря на всички европейски изисквания.
Обмисля се възможността
затворите и арестите да бъдат изцяло покрити с устройства за заглушаване на сигнала за мобилни телефони,
каза той в отговор на въпрос. Само за първите шест месеца на 2010 г. в арестите в страната са пребивавали 16 526 човека, а в момента там са 1 352 души. Те са настанени в близо над 40 места в страната.
На въпрос покриват ли се навсякъде европейските изисквания за 4 кв/м на човек и пряка слънчева светлина, Маджаров отговаря, че това трудно може да стане, защото е въпрос на ресурс. Изграждането на такъв арест би струвало милиони. За периода 2011-2013 г. са предвидени четири млн. лева за капиталов разход за местата за лишавана от свобода и арестите, а
през 2013 г. се очаква да се започне строежа на нов затвор във Волуяк,
за който се дават 12 млн. лева.
Арестите по думите му не са пренаселени - например в ареста на "Г.М. Димитров" има около 50 свободни места, а ремонтът там завърши преди около 15 години. В ареста на "Векилски" има капацитет за още 10 човека, а в Пловдив - за още около двайсетина души. Там условията са най-близки до европейските.
Арестите в Пазарджик и Габрово са най-лошите - те все още са в подземни помещения. В Бургас арестът е с нова PVC дограма.
Попитан как ак се справят с опитите в арестите да се внасят телефони, наркотици, ножове, Маджаров отговаря: " Макар режимът в арестите да е по-строг от този в затворите, успешни опити има. Обикновено тези предмети се крият в токове на обувки, в лични вещи. Единични са случаите, когато наши служители са вкарали нещо в ареста. Всички нарушители са уволнени."
Във връзка със системата за заглушаване заместник-главният директор на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията" казва, че заглушителите са монтирани и
действат в някаква степен и за заглушаване на джиесем сигнали -
има вариант за цялостно покритие и се обсъждат подобни предложения. Заради влиянието на тази система при единични случаи има малки проблеми с електрическите ключалки на автомобилите.
Маджаров казва, че отношението ни към всички е еднакво, включително към "ВИП персоните" в ареста. "Подобен тип среди има само в определени кръгове, но те се изграждат вътре в ареста и ние нямаме нищо общо с това. Определени прослойки се опитват да си осигурят подобни условия. Дори има опити да се манипулират наши служители, за да се получи макар и малко облекчение на режима", добавя той.
Понякога има и заплахи към служители в арестите, има опити за дискредитация,
че не се спазвали правата на задържаните. Имало опит да се нападне лекар. Един от задържаните преди време се опитал да дискредитира в медиите и служител на ръководна позиция. Маниер станало изпращането на видеокадри по медиите от ареста.
"В ареста е имало министър-председател, генерали, хора от бившата номенклатура -
отношението към всички е било еднакво. Тук няма знаменитости. Всички са равни", твърди Маджаров.
В отговор на твърдението, че немалка част от арестуваните се оплакват, че условията в болницата на затвора са лоши, което се сочи като повод за промяна на мярка за неотклонение, той отбелязва, че болницата е съвсем нормална и отговаря на всички изисквания каквито има към всяка една окръжна болница.
"Да, съгласен съм, че условията не са като в Токуда, МВР болница или ВМА,
но тук има всичко необходимо. Този проблем е модерен напоследък. Дори когато имаше криза за медикаменти в останалите болници, тук имаше всичко необходимо".
Гласовете на недоволство на собствените им служители той коментира:
"Униформите са на по-добро от тези на МВР, сградите също. Но
трябва да се подобри профилактиката по отношение на трудовата медицина.
Но за всичко за нужни пари. Обмисляме да направим нещо като трудово стопанство, за да се подобри храненето и да захранваме столовете на служителите ни.
Трябва да се разшири и социалният пакет. Сега един надзирател не може да заведе със заплатата си на море за една седмица семейството си."
Обмислят да заглушат арестите заради джиесеми
Най-лоши условия са в арестите в Габрово и Пазарджик, най-близки до европейските са помещенията в Пловдив, казва Емил Маджаров от Министерството на правосъдието Емил Маджаров
11 ноември 2010, 10:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!