Марковска подаде оставка като съдия във ВАС
Съдия Венета Марковска   
Източник: БГНЕС

Въпреки че поиска клетвата й като конституционен съдия да бъде отложена, Венета Марковска подаде оставка като съдия и зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС) и тя утре ще бъде гласувана на заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Марковска ще трябва утре, ако ВСС гласува оставката й, да положи клетва и да встъпи в Конституционния съд (КС).

Молбата за освобождаване на Венета Марковска от длъжността "съдия и "зам.-председател на Върховния административен съд" е разгледана на редовното заседание на Комисията по предложенията и атестирането на 13 ноември 2012 г., съобщиха от ВСС.

Подадената оставка е включена като допълнителна точка в дневния ред

за заседанието на ВСС на 15 ноември 2012 г.

Ако ВСС гласува оставката най-късно до 11.00 ч., за когато е насрочена церемонията в КС, Марковска може да стане конституционен съдия.

В същото време Етичната комисия на ВСС се е самосезирала по повод публикациите, свързани с Марковска.

Ако обаче оставката й утре бъде гласувана, комисията вече няма компетентност.

По този начин няма да има процедурни пречки за това, въпреки силното обществено недоволство срещу нейния избор и заплахата на ЕК за извънреден доклад по правосъдие и вътрешни работи заради процедурата на избор на членове на КС от парламентарната квота.

Съдийката и днес беше призована да се оттегли, макар че беше избрана с най-голямо мнозинство за конституционен съдия от парламента.

В пореден коментар на казуса със съдийката днес премиерът

Бойко Борисов заяви, че самата Венета Марковска се объркала с даването на информация.

Нейната грешка бе, че даде няколко различни оправдания и всички ние се объркахме в тях - "познавам го", "не го познавам", "имам", "нямам", коментира Борисов, цитиран от БГНЕС.

Нито премиерът, нито правосъдният министър са информирани за крайното решение на Марковска.

Борисов обаче за трети пореден път публично коментира, че най-доброто решение ще бъде ако тя се оттегли.

Премиерът за пореден път припомни, че Марковска бе избрана с гласовете на представители на всички партии и само тя би могла да реши да не отиде да се закълне в Конституционния съд и да се върне обратно във ВАС.

Убеден съм, че прокуратурата ще направи бързо своята проверка и ще докаже нейната виновност или невинност, добави той.

"Тя е съдия от 38 години и не мога да й давам оценка, има ВСС, има Инспекторат към него, тя спокойно може да отиде и да си защити името", каза още Борисов.

Тази сутрин пред Би Ти Ви бившият председател на Конституционния съд Неделчо Беронов заяви, че Народното събрание може да отзове Венета Марковска от поста й на конституционен съд, ако тя продължава да изпълнява едновременно две държавни длъжности. Това може да стане, ако оставката на Марковска от ВАС не бъде гласувана от Висшия съдебен съвет в четвъртък сутрин. Бившият конституционен съдия допълни, че подобен прецедент като казуса "Марковска" досега не е имало.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 1 час

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 2 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 3 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 3 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 4 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 4 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 4 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 4 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 5 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 5 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 5 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 5 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 6 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 6 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 6 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 7 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20