Конституционният съд: Без глоби за работника без трудов договор
Конституционният съд: Без глоби за работника без трудов договор   
Източник: БГНЕС
Кс ституционният съд (КС) обяви за противоконституционни два текста от Кодекса на труда (КТ), съобщиха от съда.

55 депутати от Коалиция за България и ДПС сезираха КС за промените в КТ. Опозицията атакува текстовете, с които се въвеждат глоби за работници без трудов договор и се повишават критериите за представителност на национално ниво на синдикалните и работодателските организации.

Според съда на конституцията противоречат текстове, с които представителните организации на работодателите на национално равнище трябва да обединяват браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хил. осигурени по трудов договор лица, както и ограничение да не извършват дейности, изрично възложени само на тях със закон или с нормативен акт.

Другият обявен за противоконституционен текст е свързан с

отговорността на работника или служителя, когато се извършва дейност без сключен трудов договор
.

С последните промени бяха въведени наказания, според които се налага санкция в размер на три лични осигурителни вноски за задължително социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход за изпълняваната работа в зависимост от съответната икономическа дейност и професия.

В мотивите за връщането на текстовете конституционните съдии са записали, че промените в нормите за национално представителство на работодателските организации не са само количествени, а и съдържателни.

"Не само драстично се завишават нормите за представителство, но и отпада като критерий броят на членовете-работодатели, което ще ограничи участието на организации на дребния бизнес в тристранния диалог на национално равнище", пишат съдиите.

Според тях това води до избирателно и небалансирано отношение на държавата към работодателските организации.

Така се дава предимство на организациите на едрия пред тези на дребния и средния капитал


и се създава опасност за деформация на пазарната среда поради риска от монополизъм и нелоялна конкуренция, се посочва в решението. Изискването за национално представителство поставя отрицателното условие организацията да не извършва дейности, изрично възложени само на нея със закон или с нормативен акт.

За да е конституционносъобразно възлагането, с оглед на изискването за доброволност при поемане на изпълнение на държавни функции от сдружения на гражданите, е необходимо върховният представителен орган на юридическото лице с демократично взето решение да даде съгласие за такова възлагане - условие, което липсва в оспорената разпоредба.

Тя е противоконституционна и защото визира възлагане на всякакви дейности, различни от изпълнението на държавни функции, се посочва в мотивите на КС.

Връщането на различни текстове с особено мнение са подписали Румен Ненков, Кети Маркова, Емилия Друмева, Владислав Славов, Благовест Пунев, Цанка Цанкова, Стефка Стоева.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турция призна за продажба на руските ПВО системи С-400

Турция призна за продажба на руските ПВО системи С-400

Свят Преди 2 часа

Кремъл определи темата като "изключително чувствителна"

Силна буря, придружена от проливен дъжд и мощен вятър, нанесе материални щети в Петрич и общината.

Мощна буря помете Петрич, щети и паднали дървета

България Преди 2 часа

По първоначална информация няма пострадали хора

Отчаяние в Русия: Позволете ми да се сбогувам със сина си

Отчаяние в Русия: Позволете ми да се сбогувам със сина си

Свят Преди 4 часа

Роднините са се събрали на контролно-пропускателния пункт, за да се сбогуват

Русия забрани кораби да акостират в незащитени от ПВО пристанища в Азовско море

Русия забрани кораби да акостират в незащитени от ПВО пристанища в Азовско море

Свят Преди 5 часа

През Азовско море минава една четвърт от руския износ на зърно

Тръмп: Ще се справим с хутите

Тръмп: Ще се справим с хутите

Свят Преди 5 часа

Тръмп: Вече сме го правили с хутите и от известно време не сме чували нищо от тя

Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевградско

Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевградско

България Преди 6 часа

Съветват се гражданите да предприемат действия за своята безопасност

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Свят Преди 6 часа

Досега правилникът на WTA допускаше участие на транссексуални спортистки

Кръвната проба потвърди, че Стоян Колев е взел кокаин

Кръвната проба потвърди, че Стоян Колев е взел кокаин

България Преди 7 часа

Районната прокуратура в Пазарджик посочи, че е прецизирала обвинението

България остава сред най-слабо задлъжнелите държави в ЕС, въпреки че държавният дълг нараства на годишна база.

България отново е в топ 3 на ЕС по най-нисък държавен дълг

Парите ни Преди 7 часа

Задълженията са 28,5% от БВП, но на годишна база страната е сред държавите с най-силен ръст

.

Удар за футбола в САЩ: Меси излезе в почивка след финала, пропуска Мача на звездите

Любопитно Преди 7 часа

Лионел Меси и Родриго де Пол пропускат следващите мачове на Интер Маями, както и Мача на звездите в MLS. Аржентинските звезди се възползват от задължителната почивка след драматичния финал на Световното първенство срещу Испания

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Свят Преди 8 часа

Иран е атакувал електроцентрали и съоръжения за обезсоляване на вода

,

Мат Деймън с неочаквано разкритие: Жена е заснела кадрите с мускулестите му ръце в „Одисея“

Любопитно Преди 8 часа

Мат Деймън призна, че впечатляващо развитите му бицепси в една от ключовите сцени на „Одисея“ всъщност принадлежат на жена каскадьор. Актьорът благодари лично на дубльорката за ролята ѝ в новия блокбъстър на Кристофър Нолан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Свят Преди 8 часа

„Фидес“ определи действията на Мадяр като „автократични“

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

България Преди 8 часа

При станция Русе измереното ниво на 21 юли е минус 69 см.

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

България Преди 8 часа

Стоянов: Предходното правителство си позволи да излъже за учението на НАТО