Прокуратурата разкри как точно Иванчева е взела подкупа от Ваклин
Десислава Иванчева и Биляна Петрова   
Източник: БГНЕС

С пециализираната прокуратура предаде на съд бившият кмет на „Младост“ Десислава Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и Петко Дюлгеров, съобщиха от прокуратурата (prb.bg).

ВИЖТЕ ЗРЕЛИЩНИЯ АРЕСТ ИВАНЧЕВА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ

Обвинителният акт срещу тях е за

подкуп в особено големи размери, представляващ особено тежък случай, извършен чрез изнудване, посредством злоупотреба със служебно положение.

Апелативният спецсъд остави в ареста бившия кмет на „Младост” Десислава Иванчева

Въз основа на събраните от Специализираната прокуратура доказателства, е установена следната фактическа обстановка: На 24.11.2016 г., след проведени частични избори, обвиняемата Десислава Иванчева, положила клетва като кмет на район „Младост“- Столична община, а на 09.12.2016 г. назначила обвиняемата Биляна Христова-Петрова за заместник кмет с ресор „Култура“. От 19.04.2017г. на обвиняемата Петрова бил възложен ресор „Управление на общинската собственост и жилищния фонд“ и „Регистрация и контрол на търговската дейност“.

Обвиняемата

Иванчева лично резюлирала преписките и определяла служителите, на които ги възлагала за работа.

Това довело до забавяне движението на множество преписки и натрупването им в кабинета на обвиняемата. Общият брой на откритите неразпределени преписки при извършените неотложни процесуално – следствени действия надвишавал 1000. Преобладаващата част от тях касаели административни процедури, свързани с изграждане на строителни обекти на територията на район „Младост“ - СО.

Адвокат Марковски: Няма доказателства срещу Иванчева

Едно от дружествата със забавена административна процедура по съобщаване на заповед за одобряване на изменение на плана за регулация и застрояване (ИПРЗ) и на работния устройствен план (РУП) било „Ваклин груп“ ООД, с управител Александър Ваклин. Той сезирал Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ).

От прокуратурата разкриха и подробности за предаването на подкупа.

Около 11 ч. на 17 април на предварително договореното място - кафене Ваклин предал на Дюлгеров предварително белязаните от органите на разследването банкноти в евро на обща стойност 70 000 евро. В тоалетната на заведението обвиняемият Дюлгеров отброил от дадените му, парична сума в размер на 14 000 евро и ги прибрал отделно в чантата си. Непосредствено след това - в 11.14 ч. Дюлгеров провел разговор по телефона с обвиняемата Биляна Петрова и се разбрали да се видят в 11.30 ч. в заведение, на ъгъла при градинката на „Кристал“.

Малко след разговора пострадалият Ваклин и обвиняемият Дюлгеров напуснали кафенето като Дюлгеров се отправил към другото заведение. На мястото на срещата пристигнали обвиняемите Иванчева и Биляна Петрова. Тримата седнали на външна маса и говорили около час за различни неща. Обсъдили отново и случая на Ваклин. След като обвиняемият Дюлгеров потвърдил, че е получил първата част от исканата парична сума, тримата заедно напуснали заведението и тръгнали към паркирания в близост до ул. „Славянска“ № 11 служебен автомобил, с който пристигнали обвиняемите Иванчева и Петрова.

Иванчева заела шофьорското място, обвиняемият Дюлгеров седнал на предната седалка до нея, а обвиняемата Биляна Петрова - на задната седалка. Вътре в автомобила, обвиняемата Иванчева попитала Дюлгеров дали е взел своята част от парите, предварително договорените 20 % и след като той потвърдил, двете обвиняеми поискали да се премести на задната седалка до Петрова. Дюлгеров седнал отзад и предал три пачки банкноти, захванати с ластик - две от тях с банкноти с номинал от по 100 евро и една пачка с банкноти с номинал от по 500 евро, всички белязани от органите на разследването, на обща стойност 56 000 евро.

След като обвиняемите Иванчева и Биляна Петрова-Христова се уверили, че и трите пачки съдържат банкноти в евро, последната ги поставила в бял кашон. Веднага след това, в 12.50 ч. Иванчева се обадила по телефона на служителка в общинската администрация и ѝ разпоредила да намери преписката на „Ваклин груп“ ООД в кабинета ѝ и веднага да я предаде за работа. След този разговор, об. Дюлгеров слязъл от автомобила и тръгнал пеш в посока Народния театър. Последвали го оперативни служители, работещи по случая, които го задържали в близост до входа на „Гранд хотел София“.

Десислава Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и Петко Дюлгеров бяха арестувани на 17 април при показна спецакция на новосъздадената антикорупционна комисия и спецпрокуратурата с колосална сума пари – 70 хил. евро подкуп от строителен предприемач.

Пламен Георгиев за Иванчева: Позволявали са си доста глезотии

Иванчева и Петрова бяха задържани с 56 хил. евро подкуп в колата ѝ. Банкнотите – 70 хил. евро, 14 хил. от които взима посредникът, са били маркирани, а по ръцете на Иванчева, според прокуратурата, са били открити следи от веществото, което показва, че тя е пипала парите. Адвокатът ѝ Марин Марковски отрича това.

Бизнесменът Александър Ваклин подаде сигнал, че му бавят уведомителните процедури за строеж. За да ги има сградите, според спецпрокуратура, Иванчева поискала 500 000 евро. В кабинета на Иванчева разследващите са намерили стотици преписки, за които се твърди, че са изгубени и се ползват за изнудване.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След триумфа на &quot;Евровизия&quot; - ще спечелим ли и &quot;Букър&quot;?</p>

България в трепетно очакване: Рене Карабаш сред финалистите за "Букър"

България Преди 34 минути

Международният "Букър" не е просто награда - това е институция, която определя литературните хоризонти на света

<p>Огнен ад край Лос Анджелис: Хиляди са в готовност за евакуация</p>

Бързоразрастващ се пожар заплашва предградия на Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Властите издадоха заповеди за евакуация и предупреждения за опасност

Зехтин или кокос: Кое масло е всъщност по-добро за сърцето?

Зехтин или кокос: Кое масло е всъщност по-добро за сърцето?

Любопитно Преди 1 час

Един продукт съдържа повече здравословни мазнини, които предотвратяват сърдечни заболявания

Ягоди, сметана и бутер тесто: Сладко изкушение, готово само за 30 минути

Ягоди, сметана и бутер тесто: Сладко изкушение, готово само за 30 минути

Любопитно Преди 1 час

Десертът, който ще очарова гостите ви: Комбинация от хрупкави бадеми, нежен ванилов крем и пресни ягоди, превърната в елегантно сладко изкушение, което се приготвя изненадващо бързо и лесно дори в делничен ден

Този популярен навик за сън може да изложи на риск зрението и гръбначния стълб

Този популярен навик за сън може да изложи на риск зрението и гръбначния стълб

Любопитно Преди 1 час

Защо спането с две възглавници под главата може да навреди на зрението ви

Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Свят Преди 9 часа

Целта е компенсиране на „ощетените“ от предишната администрация на демократа Джо Байдън

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Свят Преди 9 часа

Тръмп: В момента се водят сериозни преговори

Загуба в съда за амбициите на Илон Мъск за доминация в изкуствения интелект

Загуба в съда за амбициите на Илон Мъск за доминация в изкуствения интелект

Свят Преди 11 часа

С единодушно решение делото беше отхвърлено

Масова стрелба в Турция, убити и ранени

Масова стрелба в Турция, убити и ранени

Свят Преди 11 часа

Стрелецът все още се издирва

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

България Преди 11 часа

Йотова: Всеки разбра за България и беше повод да ме разпитат и за страната

„Бангаранга, България!“: Финалът на „Като две капки вода: Сезона-Слънце“ взриви София

„Бангаранга, България!“: Финалът на „Като две капки вода: Сезона-Слънце“ взриви София

Любопитно Преди 12 часа

С бурни овации, емоционални речи и мощна подкрепа за DARA започна големият финал на „Сезона-Слънце“, който още от първите минути се превърна в истински телевизионен спектакъл

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

България Преди 13 часа

Спорът касае предоставяне на дерогация от европейските екологични стандарти

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

България Преди 14 часа

Кулминацията на вечерта, естествено, ще е моментът, когато на сцената ще излезе самата DARA

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Свят Преди 14 часа

След разполагането на батареите Турция се оплака в рамките на НАТО от дислоцирането им

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

България Преди 15 часа

С постановление на прокурор четиримата бяха задържани за срок до 72 часа

След репортаж на NOVA: Едуард Петросян получи виза

След репортаж на NOVA: Едуард Петросян получи виза

България Преди 15 часа

Проблемите започват след пропуск да поднови документите си