„България отчита най-високото си производство на пшеница от 1980 г. насам”. Това каза министърът на земеделието и храните след заседание на Национален консултативен съвет по зърното,
Десислава Танева уточни, че производството на пшеница е в размер на 5,64 млн. тона, като средният добив е 494 кг., като най-висок среден добив е отчетен в област Силистра – 568 кг. от декар.
По думите ѝ качеството на реколтата е по-добро от миналогодишното и 43 % от добива на България е с много добри показатели.
„По отношение на баланса и движението на реколтата от пшеница заедно с преходния остатък от миналогодишна реколта, България влиза в тази маркетингова година с наличност от 6 млн. и 60 хил. тона пшеница. За потребление вътрешно - консумация на хората, осигуряването на фуража, малко отиват по-малко от 2 млн. от тази реколта или останалото количество близо 69 % от общия добив, България го изнася. Към днешна дата е изнесено малко над 1 млн. тона”, заяви Танева.
Тя добави, че за месец юли цената е средно с 15 % по-ниска от месец юли на миналата година.
Въпреки това цената на хляба едва ли ще се понижи за крайните потребители.
При брашното вече има чувствително покачване заради нарасналите производствени разходи, като цената на труда, която се покачва в следствие на повишението на минимална работна заплата до 460 лв. през 2017 г. Това смята Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите.
Според нея „цената на хляба може да бъде намалена единствено, ако имаме диференцирана ДДС”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!