Радев: Просперитетът на държавата зависи от функционирането на приобщаващи политически институции
Източник: БТА

Г арантирането на просперитета и сигурността на България изисква страната ни да има активна роля в съюзите и многонационалните формати, в които участва, да развиваме добросъседски отношения, а политическата класа да умее да създава адекватни дългосрочни стратегии в различни области. Това заяви президентът Румен Радев в заключителната част на втория ден от форума „Green Transition“, който се провежда у нас за пета година.

Събитието събира политици, експерти, бизнес лидери, които представят своята гледна точка за ускоряването на прехода на Централна и Източна Европа към устойчива икономика, без регионът да губи конкурентоспособност.

Президентът посочи, че в динамичния и изпълнен с рискове и конфликти световен дневен ред става все по-трудно да се очертае бъдещето, а в същото време съществуващите до момента механизми за икономически растеж на Стария континент изглежда, че се разпадат. В Европа евтината енергия вече не съществува, евтината работна ръка не е гарантирана, евтиният капитал под формата на нулеви лихви вече изчезна отдавна, каза държавният глава. По думите му, трябва да се прояви гъвкавост и адаптивност по отношение на ролята на държавата за развитие на различни области от икономиката и да се дефинират източниците на растеж. Според президента България следва да се възползва от ключовите си географски предимства, от природните си дадености и да се създадат условия за насърчаване на огромния потенциал на гражданите.

Просперитетът на всяка държава зависи от функционирането на приобщаващи политически и икономически институции, каза Румен Радев и допълни, че най-важният признак за наличието им е гарантирането на правото на собственост. „А ние почти ежедневно четем и виждаме, че има спорове и се водят дела за кражба на бизнес“, заяви президентът и посочи, че това явление трябва да се ограничи. „Приобщаващите икономически институции гарантират честна конкуренция, а вместо това виждаме множество обществени поръчки да изкривяват икономическата и обществена среда“, посочи още президентът и открои значението на изсветляването на икономиката и на увеличаване на инвестициите в научно-техническия прогрес.

„Приобщаващите политически институции следва да се ангажират да създават и поддържат здрава държавност, която налага законност и ред, и не бива да се бърка с диктатура. Виждаме обаче, че и в това отношение у нас трябва много да се направи“, заяви държавният глава и призова за активен дебат по тази тема.

Президентът Радев очерта няколко икономически области, в които България има потенциал и дадености да се развива много по-успешно и да се превърне в регионален фактор. Румен Радев даде пример с транспортната свързаност и допълни, че България трябва да се възползва от увеличените потоци на доставки, като развива логистични хъбове. По отношение на енергетиката страната ни може да се възползва от достъпа до газопреносни мрежи и терминали и не само да консумираме и пренасяме енергия, а и да продаваме и печелим от нея. Възможности за това дават инициирането на зелени енергийни коридори, създаването на условия за съхраняване на енергия от ВЕИ, изграждане на ПАВЕЦ мощности и ефективно използване на геотермалната енергия. Президентът посочи, че по отношение на дигиталната свързаност България има потенциал да изгради центрове за съхраняване, обработване и разпределяне на информационни масиви. Държавният глава отбеляза и възможността за още по-ефективно оползотворяване на подземните богатства чрез създаване на крайни продукти, чиято стойност надвишава многократно тази на суровините. България може да допринася за продоволствената сигурност в региона, ако се създадат предпоставки нашите фермери да могат да се сдружават, каза Румен Радев.

Президентът отново призова да се работи по реализацията на Национален космически център за наблюдение, координация и управление. Проектът беше предложен от президентската институция при общественото обсъждане на Плана за възстановяване и устойчивост и за него ЕК е одобрил финансиране, но сега е трансформиран като звено към МВР. По думите на Румен Радев създаването на центъра в пълния му мащаб ще даде възможност да се събира информация, на базата на която не само ще се развива научна дейност и ще могат да се взимат решения в кризисни ситуации, но и по-ефективно ще се управляват ресурсите в страната.

Президентът Радев приветства амбициозния подход на организаторите на форума "Green Transition" да привличат все повече представители от различни сфери, като им дават платформа за задълбочени дебати за бъдещето и насърчават критичното мислене, което е двигател на прогрес. "Форумът надхвърли рамката на зеления преход и търсенето на баланс между зелените политики и индустриализацията, той изразява и мястото на България, региона и Европа на глобалната икономическа, социална, климатична карта", каза държавният глава.

Към гостите на събитието вчера вечерта в София приветствие отправи и проф. Дарон Аджемоглу - носител на Нобелова награда за икономика за 2024 г. и преподавател в Масачузетския технологичен институт (MIT). На него присъстваха дипломати, представители на изпълнителната и местната власт, на бизнеса, на дипломатическия корпус у нас.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 11 минути

Ударили са се челно джип и товарен камион

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

България Преди 19 минути

По първоначална информация от полицията са пострадали две жени и един мъж

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 1 час

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 1 час

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 2 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 2 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 2 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 2 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 2 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 3 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 3 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 3 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 3 часа

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата