ПП-ДБ се обявиха категорично против законопроекта на "Възраждане" за "чуждестранните агенти"
Източник: БТА

"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) са категорично против законопроекта на „Възраждане“ за "чуждестранните агенти", се посочва в позиция на коалицията, разпространена от пресцентъра на формацията.

Вчера от "Възраждане" съобщиха, че са внесли законопроект за чуждестранните агенти, с който целят да гарантират защита на националните интереси.

„Възраждане“ внесе закон за чуждестранните агенти като в Русия

От ПП-ДБ определят законопроекта като "путинистки" и изтъкват като причини за това поставянето под заплаха науката и културата като визират риск за дейността на български читалища, научни и културни общности и институции; Ограничаване на образователните възможности - български студенти със стипендии от чужбина се предлага да бъдат обявени за "чуждестранни агенти"; Възпрепятстване на гражданското общество: Законопроектът е насочен срещу гражданските организации, които след 1990 г. свършиха огромна работа за България за укрепването и запазването на българската история и култура, и за намаляването на социалните неравенства в българското общество; Предлага се забрана за преподавателска и научна дейност; Забранява се участието в политическия процес на лица и организации, получили над хиляда лв. от чуждестранни източници.

Според ПП-ДБ с предлаганите от "Възраждане" промени се нарушават конституционните права на гражданите. Законопроектът предвижда отнемане на граждански права и свободи, гарантирани от Конституцията на Република България; Противоречи на правото на ЕС и Хартата на основните права и свободи; Копира репресивни практики; Текстът е почти идентичен с подобен закон в Русия, използван от режима на Путин за ограничаване на свободата на словото и независимата журналистика; Путин изнася този закон в различни страни и миналата година успя с такъв закон да спре пътя на Грузия към Европа, заявяват от ПП-ДБ.

В позицията се изтъква, че с предлагания законопроект, се заплашва независимостта на България. Недопустимо е държави, обявили България за враждебна, да определят дневния ред на страната ни. Подкрепяме необходимостта от прозрачност и отчетност при финансирането с външни средства. Това обаче не трябва да се използва като претекст за ограничаване на основни демократични принципи и свободата на гражданското общество, заявяват от ПП-ДБ.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 1 час

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 1 час

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 3 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 3 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 4 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 4 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 4 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 4 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 4 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 4 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 5 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 5 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 5 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 5 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 6 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 6 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст