Положението в Западна България още е критично
Кметът Фандъкова твърди, че вчерашната ситуация отново е доказала тезата й, че изграждането на канализация е основен приоритет   
Източник: Гергана Костадинова / БГНЕС
Кт тичната ситуация в Западна България остава, поради високото ниво на реките Струма и Места, съобщиха от "Напоителни системи".

Прекъсната е предпазна дига на р. Места в землището на село Гърмен. Струма прелива над предпазните диги в района на Дупница, Благоевград и Симитли

 Днес, понеже валежите са спрели, нивото на реката спада, но все още не може да се прецени на колко места са прекъснати предпазните диги, тъй като водата е високо над тях.

През нощта срещу неделя най-критично е било положението в кв. "Струмско" в Благоевград и в село Яхимово, където багери на "Напоителни системи" цяла нощ са прокопавали временни отводнителни канавки за оттичане на водата от преливащата река Джерман.

Към 23 ч. била наводнена и спряла работа помпената станция "Струмско", която отводнява Благоевград.

Екипите на Гражданска защита са евакуирали хора от квартала и благодарение на това не се е стигнало до жертви.

От гр. Гоце Делчев информират, че около 22 ч. снощи, в резултат на интензивните валежи, силна приливна вълна се вляла в р. Места и скъсала предпазна дига в землището на село Гърмен.

Днес нивото на водата в река Места започва да спада, но все още е високо - около 2 метра над коритото на реката. Очаква се утре, при липса на валежи, Места да се върне в коритото си.

Нивото на яз. "Панчарево" се нормализира след спиране на валежите в София. Една от двете електроцентрали, между язовирите "Искър" и "Панчарево", които бяха спряни, е пусната в експлоатация на едночасов режим на работа.

По информация на пернишкия клон на "Напоителни системи" помпената станция "Бобораци" все още не работи, тъй като достъпът до нея е невъзможен. Пътят е залят от преливащата река Блато.

Интензивните валежи доведоха до увеличаване на нивото в яз. "Долна Диканя", край Радомир. Само за 20 часа той е увеличил нивото си с около 1,80 м. Язовирът прелива през преливник и е в много добро техническо състояние.

Покачване има и на нивото на яз. "Извор" в община Радомир, но там все още има около метър до "кота преливник".

Кметът на София

Йорданка Фандъкова очаква до понеделник сутринта да се освободи движението по южната дъга на околовръстния път
.

По думите й проблемът се дължи на много фактори, сред които са обилните валежи, липсата на канализация на южните квартали и презастрояването.

Тя твърди, че вчерашната ситуация отново е доказала тезата й, че изграждането на канализация е сред основните приоритети.

Строителният надзор ще предложи на агенция "Пътна инфраструктура" да назначи комисия, която да анализира причините за заливането на околовръстното шосе в района на Драгалевци при поройния дъжд вчера.

Валентин Зарев, управител на "Пътинвест инженеринг", фирмата, която надзираваше изграждането на участъка от Бояна до "Симеоновско шосе", съобщи, че затлачване на водостока след пътния възел при Драгалевци е причината за заливането на пътя.

До тази вечер от водостока са извадени над 700 куб. м. баластра, довлечени от пороя от Витоша, а общо са изнесени над 2000 куб. м. земна маса. Разчистването продължава.

Според Зарев "съоръжението е проектирано така, че да издържи и 100 години, но стихията се е случила сега". Комисията трябва да реши  какво да се предприеме с деретата, идващи от Витоша и носещи наноси, дънери и отпадъци.

Останалите водостоци по трасето на околовръстното не са били запушени от пороя, е установила още днешната проверка на място.

 

По отношение на

кризисната ситуация от вчера в столицата

Фандъкова заяви, че е разпоредила до утре да й бъде предоставен доклад с информация за всички проблемни места. Тя отправи благодарност за адекватната реакция и добрата координация на "Гражданска защита" и служба "Пожарна безопасност и спасяване".

"Благодарение на тази работа успяхме да сведем до минимум щетите, защото ситуацията наистина беше критична", подчерта Фандъкова.

Тя уточни, че южният участък от околовръстния път е в гаранция и ако след като се почисти се установят щети по настилката, ще бъдат възстановени за сметка на фирмата изпълнител.

В отговор на репортерски въпрос за почистването на отводнителните шахти Фандъкова уточни, че това е отговорност, която се поделя между почистващите фирми и "Софийска вода".

"Не съм удовлетворена от работата на "Софийска вода" и ще потърся отговорност от тях", добави Фандъкова.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Скандали, бестселъри и лъжи: Най-обсъжданите книги и мемоари за 2025 г.

Скандали, бестселъри и лъжи: Най-обсъжданите книги и мемоари за 2025 г.

Любопитно Преди 23 минути

Най-големият литературен скандал на 2025 г. обаче е свързан с мемоара на Рейнър Уин „Солният път“

Арести в Монтанско заради случаи на домашно насилие на Коледа

Арести в Монтанско заради случаи на домашно насилие на Коледа

България Преди 1 час

Трите случая са докладвани на дежурен прокурор, като по всеки от тях са образувани досъдебни производства

Да се учиш от великия Стефан Данаилов - говорят София Бобчева и Здрава Каменова! (ВИДЕО)

Да се учиш от великия Стефан Данаилов - говорят София Бобчева и Здрава Каменова! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

В специалното празнично издание гости на водещата Елизабет Методиева са актрисите Здрава Каменова и София Бобчева, които се срещат не само като колеги, но и като майка и дъщеря на сцената в представлението „На гребена на вълната“

Нападение над автобус в София навръх Коледа, извършителят се издирва

Нападение над автобус в София навръх Коледа, извършителят се издирва

България Преди 1 час

По превозното средство било хвърлено дърво

Поискаха 10 г. затвор за Юн Сук-йол за възпрепятстване на опитите да го арестуват

Поискаха 10 г. затвор за Юн Сук-йол за възпрепятстване на опитите да го арестуват

Свят Преди 2 часа

Срещу бившия президент на Южна Корея са повдигнати още няколко обвинения

Роналдо и Джорджина си купиха две луксозни вили на частен остров в Червено море

Роналдо и Джорджина си купиха две луксозни вили на частен остров в Червено море

Любопитно Преди 2 часа

Кристиано Роналдо и Джорджина Родригес си купиха две ултралуксозни вили на частен остров в Червено море, разширявайки имотното си портфолио в Саудитска Арабия, докато подготвят дългоочакваната си сватба след Мондиал 2026

<p>Спасиха изгубили се във Витоша туристи</p>

Планински спасители помогнаха на изгубили се туристи във Витоша

България Преди 2 часа

Те били и недобре екипирани - с дънки, анцуг и по маратонки

Как да си осигурим по-дълга почивка през 2026 г.

Как да си осигурим по-дълга почивка през 2026 г.

България Преди 2 часа

Адвокатът посъветва в случай, че работодателят откаже отпуск да се обърнем, към Инспекцията по труда

Руска атака с дронове остави част от украинския град Николаев без ток

Руска атака с дронове остави част от украинския град Николаев без ток

Свят Преди 3 часа

Това съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким

35-годишен мъж загина при катастрофа край Лом

35-годишен мъж загина при катастрофа край Лом

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал по пътя към село Комощица на 24 декември

След поройните дъждове: Калифорния все още е под опасност от наводнения

След поройните дъждове: Калифорния все още е под опасност от наводнения

Свят Преди 4 часа

Най-малко два са смъртните случаи вследствие на бурите тази седмица

Колко пари изкарва Марая Кери от легендарния си коледен хит

Колко пари изкарва Марая Кери от легендарния си коледен хит

Любопитно Преди 4 часа

Всяка година коледната кралица се размразява и „All I Want for Christmas Is You“ от десетилетия се завръща в класациите, като песента ѝ е донесла десетки милиони долари

10 загинали и 32 ранени при автобусна катастрофа в Мексико

10 загинали и 32 ранени при автобусна катастрофа в Мексико

Свят Преди 4 часа

Инцидентът е станал в град Сонтекоматлан ​​в сряда, като автобусът е пътувал от столицата Мексико за село Чиконтепек

Задържаха строител за измами за над 600 хил. лева

Задържаха строител за измами за над 600 хил. лева

България Преди 4 часа

Той заблуждавал клиенти с договори за строителство, без намерение да ги изпълни

<p>Зеленски:&nbsp;Много неща може да бъдат решени преди Нова година</p>

"Много неща може да бъдат решени преди Нова година": Зеленски обяви, че ще се срещне с Тръмп

Свят Преди 4 часа

"Не губим нито ден", заяви украинският държавен глава