Започва предизборната кампания за предсрочния парламентарен вот
Започва предизборната кампания за предсрочния парламентарен вот   
Източник: БГНЕС (архив)

От днес започва предизборната кампания за предсрочния парламентарен вот на 12 май.

За доверието на избирателите ще се състезават общо 38 партии и седем коалиции, регистрирани в ЦИК. Кандидатите за народни представители в партийните листи са 7200, те ще се борят за 240 места в 42-то Народно събрание.

Регистрирани са двама независими кандидати за депутати - Иван Стоянов Славков във Варна и Жоро Петров Ничев в Плевен, проверяват се подписите за регистрация на Октай Енимехмедов в Бургас.

Хора от протестите, довели до падането на кабинета "Борисов" ще бъдат представени в листи на различни политически формации.

По закон предизборната кампания се открива 30 дни преди изборния ден

С решение на ЦИК тя ще приключи в 24 ч. на 10 май.

Кампанията се води на български език. Гражданите, партиите, коалициите, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свобода на изразяване и агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез медиите.

Предизборните събрания са публични, а за реда при провеждането им отговарят организаторите и органите на МВР, посочват от ЦИК.

По закон не се допуска предизборна агитация в държавните и общинските учреждения и институции, както и 24 часа преди вота и в самия изборен ден.

От комисията информират, че кандидатите за народни представители и партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, имат право на еднакъв достъп до източниците на информация, която им е необходима за предизборната кампания.

По информация на ЦИК, досега като наблюдатели на вота на 12 май са регистрирани шест български неправителствени организации с общо 127 наблюдатели, както и 27 наблюдатели на ПАСЕ и четирима на ПАЧИС.

На предстоящите избори ще се гласува с

интегрална бюлетина, с дължина около метър

Досегашните управляващи от ГЕРБ отиват на изборите под мотото "Имаме воля", а Коалиция за България - под мотото "Да върнем България на хората". ДПС ще обяви в събота слогана на кампанията си, определен след конкурс. "Атака" влиза в предизборната кампания с призива "Да си върнем България". Коалиция "ДСБ-БДФ" тръгва към избирателите с "Три стъпки за по-добра България. Има изход, има път напред". Коалиция "Съюз на демократичните сили" ще обяви мотото си при откриването на кампанията си в неделя, а РЗС - днес.

Партия "Движение България на гражданите" казва "ДА на нормалността!", а кампанията на Коалиция "Център - свобода и достойнство", в която влизат НДСВ и партията с председател Корман Исмаилов, ще бъде под мотото "Бъди в центъра".

ГЕРБ, "ДСБ-БДФ", "България на гражданите" и РЗС откриват предизборните си кампании днес, а утре, 13 април, това ще направят Коалиция за България и ДПС.

"Атака" и Коалиция "СДС" ще поставят началото на кампаниите си в неделя, 14 април.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

България Преди 6 часа

Борисов: Няма една тема, по която мога да кажа, че за тези 11 месеца ГЕРБ е сгрешил

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

Свят Преди 7 часа

Системата за автономно кацане се активирала автоматично

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Свят Преди 8 часа

Според украинското разузнаване е възможна мащабна атака на 6-7 януари с много жертви

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

България Преди 8 часа

Глобите за първо нарушение могат да достигнат до 10 000 лева, а при повторно – до 20 000 лева

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

България Преди 9 часа

Въпреки календарната зима и минусовите температури, нежните растения показаха завидна сила

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Свят Преди 10 часа

Населението в северната част на румънския окръг Тулча е било предупредено

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

България Преди 11 часа

С друг полет измръзнала жена беше евакуирана от хижа в Рила

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 11 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 12 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 12 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 12 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

България Преди 13 часа

Вятърът ще остане до умерен от юг-югозапад, с временно силни пориви

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 13 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 14 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 14 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент