Възрастта за пенсиониране остава замразена през 2015 г.
Членовете на правителство заедно с представителите на синдикатите след срещата   
Източник: БГНЕС

П рез 2015 г. няма да се увеличава възрастта за пенсиониране, като до 31 март догодина трябва да се постигне дългосрочно решение на въпросите, свързани с пенсионната реформа.

Това е записано в меморандум за разбирателство, който днес подписаха правителството и синдикатите в сградата на Министерския съвет. 

На срещата при премиера Бойко Борисов участваха лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа", вицепремиерът Ивайло Калфин, финансовият министър Владислав Горанов, председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова.

През 2015 г. ще се запази законовото изискване за 4 месеца увеличение на годините за стаж.

В меморандума е записано още, че за всички категории осигурени лица ще се въведе минимална възраст за пенсиониране.

Правителството и синдикатите се разбраха още да се криминализира осигурителната измама, свързана с укриване на осигурителни вноски от осигурителите и самоосигуряващите се лица, както и да се приемат други мерки за повишаване събираемостта на публичните вземания.

От 2015 г. ще се въведе принципът на свободен избор на осигурените лица за режима на осигуряване за ранно пенсиониране - чрез ДОО или чрез професионалните пенсионни фондове, при запазване на действащите условия за ранно пенсиониране.

От следващата година ще се въведе и принципът на свободен избор на лицата, родени след 31 декември 1959 г., да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или изцяло за пожизнена пенсия в ДОО.

Борисов: Не търсим никакъв политически актив, търсим национално съгласие за пенсионната реформа

На брифинг в Министерски съвет след подписването на меморандума Борисов отбеляза, че пенсионната система е така кърпена, че не може да функционира. По думите му както в банковата, така и в пенсионната система години наред партиите и политиците "като щрауси са си крили главата в пясъка".

С 53% от бюджетните пари от данъците плащаме пенсии, а имаме частни пенсионни фондове, всичко е обърнато с главата надолу, каза министър-председателят.

Нямаме никакво разминаване по нито една тема със синдикатите, отбеляза Борисов. Не може цял живот да плащаш малко като пенсия и след това като пенсионер да искаш висока пенсия, каза той.

Бойко Борисов призова всички политически сили в Народното събрание, заедно с работодатели и синдикати, да разговарят и да направят така, че да гарантират доходите на хората и пенсиите.

"Ние можем и сега с мнозинството, което имаме, силово да наложим. Нито държавата е наша, нито съдбата на хората трябва да се реши от една или няколко партии", коментира той. Премиерът заяви, че разговорите с работодателите продължават.

Борисов е поел ангажимент лично да разговаря с лидера на "БСП лява България" Михаил Миков, с лидера на ДПС Лютви Местан, с БДЦ и дори с лидера на "Атака" Волен Сидеров.

По отношение условията за пенсиониране в различните сфери Борисов отбеляза, че иска да се разделят работещите в системата за сигурност като полицаи, жандармеристи и пожарникари, от онези, които работят в администрацията. "Аз съм сигурен, че ако питаме колегите от ДАНС, те и 70 години да им направим възрастта за пенсии няма да протестират при заплатите, които имат", каза още той.

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин обяви, че приема аргументите на синдикатите за удължаване на преговорите по пенсионната реформа до 31 март 2015 г.

"Приех и съм съгласен да увеличим периода на преговори по пенсионната реформа с 3 месеца, единствено с аргумента в този период да намерим трайно решение по този въпрос. Независимо, че настоявах за решение възможно най-бързо, в името на това да се изработи пълният пакет на пенсионната реформа, приемам решението да продължим обсъждането със социалните партньори, така че да се потърси максимално съгласие по това, което правим", обясни решението си министър Калфин.

Веднага след оповестяване на решението от днес, министър Калфин влезе в среща със социалните партньори. Предвижда се широките обсъждания да продължат със същата динамика, като тази от последните дни. За оптимизиране на процеса и повишаване на разбирателството в пенсионната система, се планира разширяване на срещите и включването на по-широк кръг от заинтересовани в тях, отбелязват от социалното министерство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК обяви важен срок за вота на 19 април

ЦИК обяви важен срок за вота на 19 април

България Преди 26 минути

До 16 април ръководителите на лечебни заведения и институции за предоставяне на социални услуги могат да образуват избирателни секции в тях

Шест години по-късно: Между фактите и лъжите за пандемията от COVID-19

Шест години по-късно: Между фактите и лъжите за пандемията от COVID-19

Свят Преди 1 час

Какво всъщност знаем за опасната болест, отнела живота на над 7 млн. души

Патриарх Даниил: Да посрещнем Христовото възкресение с чисти сърца

Патриарх Даниил: Да посрещнем Христовото възкресение с чисти сърца

България Преди 10 часа

Патриарх Даниил прикани миряните достойно да приключат поста, за да се поздравят със славното Христово възкресение

Камала Харис обмисля президентска кандидатура през 2028 г.

Камала Харис обмисля президентска кандидатура през 2028 г.

Свят Преди 10 часа

Бившата сенаторка от Калифорния, която в момента няма избран мандат, обикаля Съединените щати от миналата година, за да представя книгата си „107 дни“

Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Свят Преди 11 часа

Десетилетният конфликт в групата Нгого разкрива шокиращи паралели с човешкото насилие и хвърля нова светлина върху еволюционните корени на войната и социалните връзки

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Любопитно Преди 11 часа

Новият „Малкълм“ се оказа разочарование, което губи магията на оригинала. Вместо семеен хаос, зрителите получиха разпокъсан сюжет и ненужна сантименталност

Благотворителната организация на принц Хари го съди за клевета

Благотворителната организация на принц Хари го съди за клевета

Свят Преди 12 часа

Принц Хари прекрати участието си в организацията миналата година след ожесточен спор относно начина, по който се управлява „Сентебале“

Макрон и папа Лъв XIV проведоха първа лична среща във Ватикана

Макрон и папа Лъв XIV проведоха първа лична среща във Ватикана

Свят Преди 12 часа

Това беше първата лична среща на Макрон с американския понтиф

От ваучери за жилища до лагери за бездомни – обещанията, които Зоран Мамдани не изпълни през първите 100 дни на поста

От ваучери за жилища до лагери за бездомни – обещанията, които Зоран Мамдани не изпълни през първите 100 дни на поста

Свят Преди 13 часа

Първите 100 дни на кмета Зохран Мамдани в Ню Йорк преминаха под знака на отстъпление от ключови обещания – от жилищните ваучери до съкращения в бюджета за библиотеки, превръщайки социалистическия му плам в прагматично и трудно „приземяване“

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

Свят Преди 14 часа

Вицепрезидентът на САЩ отпътува за Исламабад за преговорите за прекратяване на огъня в Иран

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Любопитно Преди 14 часа

Какво се случва с тялото и съзнанието в момента на смъртта? От „предсмъртния хрип“ и физиологичните промени до разтърсващите разкази на оцелели за синкаво-бяла светлина и мир – науката и личният опит хвърлят светлина върху най-голямата мистерия

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Свят Преди 15 часа

Стефано Габана се оттегля от председателския пост в Dolce & Gabbana на фона на 450 млн. евро дългове и спад в луксозния сектор. Той запазва творческата си роля, докато управлението поема Алфонсо Долче в опит за финансова стабилизация

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

Свят Преди 16 часа

Близостта на Виктор Орбан с Доналд Тръмп се превръща в икономически риск за Унгария. На фона на инфлация и фалити, моделът „Фидес“ е пред изпитание, а опозицията залага на общественото изтощение преди решаващите парламентарни избори в страната

<p>Почина &bdquo;Кръстникът на хип-хопа&ldquo;</p>

Почина легендарният Африка Бамбатаа – „Кръстникът на хип-хопа“

Свят Преди 16 часа

Почина Африка Бамбатаа, „Кръстникът на хип-хопа“ и създател на хита „Planet Rock“. Пионерът, оформил рап културата през 80-те, си отиде на фона на музикално величие и тежки съдебни обвинения

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

България Преди 16 часа

На 7 април на 87-годишна възраст си отиде една от най-обичаните български народни певици

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

България Преди 17 часа

Вместо да се поставят печати в паспортите, всички данни, включително документите за пътуване и биометричната информация, ще се записват дигитално