Той напомни на водещите на Би Ти Ви (btv.bg), че "всичко, което е свързано с работата ми откакто съм министър, не е в графата лични въпроси".
"Играя по правилата, слушам мненията на отбора - членовете на правителството, а какъв ще е резултатът - предстои да видим."
Така Трайков коментира "последното предупреждение", дадено му от премиера Бойко Борисов след скандала около АЕЦ "Белеле".
"Едно оттегляне от поста не е драма, това е опция винаги. Когато прецените, че не можете да си свършите работа, това е опция за минаване към следващия етап от живота ви, каза министър Трайков в интервю за сутрешното предаване на телевизията.
"Личното ми качество няма значение, аз съм представител на държавата и
имам съвсем ясни цели. Ако личните ми усещания са в конфликт с това,
което трябва да се следва като политика от един министър, аз няма да съм
министър", обясни позицията си Трайков.
Проектът АЕЦ "Белене" остава при мен, аз вземам решенията,
естествено в координация с вицепремиера и с премиера. Йерархията винаги е такава".
"Прескачането ми от страна на господин Първанов (директорът на НЕК Красимир Първанов - бел.ред.) беше недоразумение, което прерасна в грешка. Впоследствие стана скандал заради неспазването на нормите и правилата в държавата, допуснато от господин Първанов.
Аз реагирах по единствения възможен начин. Към днешна дата ситуацията е изчистена. Решението за уволнението му трябва да бъде взето от Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който ще решава тази седмица.
Господин Първанов излъга
и тук слагам точка. Става дума за правила и норми, които трябва да се спазват, а те не бяха спазени", категоричен бе министърът.
Той напомни, че гледа на нещата като икономист, енергетик, но те имат и социална, екологична и други различни гледни точки.
"Имам мандат да си свърша работата и да управлявам ресорите, които управлявам. Нямам конфликт или неприязън към подчинените си, има правила за работа, които трябва да се спазват. Който не ги спазва, ще има съдбата на Първанов.
Не може да ми бъде неприятна тема отношението на министър-председателя към мен. Йерархията е ясна.
Който се сърди и обижда - прав му път",
подчерта Трайков.
Министърът каза, че слабо се интересува от мненията извън неговата политическа сила, защото избирателите са гласували доверие на ГЕРБ, а той е част от правителството на ГЕРБ.
На въпрос дали е чувал за сблъсък на лобита в енергетиката, Трайков отговори, че не чувства сблъсък, а е убеден, че трябва да има конкуренция в тази сфера.
"Една малка страна като България лесно може да бъде тласната в една или друга посока. Отговорност на политиците е да поддържаме баланса.
Ако за Турция с население 50 млн. души е сравнително слабо важно какви ще бъдат една или две ядрени централи, при нас това са неща, които определят атмосферата на държавата ни за десетилетия напред.
За "Белене" важното е да е на добра цена електроенергията и да се спазват всички изисквания на безопасността.
Като става дума за цена, наехме и консултант, за да не се упражнява всеки с цифрите. За мен всички мнения са полезни", коментира министър Трайков.
На въпрос докъде ще му издържат нервите в спора с "Лукойл" министърът на икономиката, енергетиката и туризма напомни, че той е представител на държавата, а те - на една частна компания.
"На срещата ни в Москва миналата седмица предложихме и министър Шматко прие да бъде записано, че
българската страна очаква от "Лукойл" да спазва правилата.
Това е, което очаквам от всяка една компания. Аз имам своите аргументи, правомощия и сила, компаниите имат други ресурси и цели, не може да сравнявате държавата с компаниите.
На въпрос за евентуален референдум за АЕЦ "Белене", министър Трайков каза, че предпочита да не обсъжда точно референдума.
"Важното е всеки, който има мнение по въпроса, да го формира въз основа на вярна информация. Защото се говорят куп лъжи и спекулации по отношение на проекта, дори и хора, които имат мнение, но то невинаги се основава на достатъчна информация", посочи министърът.
Но призна, че има много неща, които не може да каже.
На въпрос
дали излизаме от кризата,
Трайков отбеляза, че МВФ са коригирали прогнозата си за икономическия ръст на България от 2,6 на 3%.
"Видях, че хората, които усещат лошо материалното си положение, са приблизително същия дял от обществото, който е доста голям. Сега, както през есента на миналата година, когато имаше първи признаци на оживление, няма рязко изстрелване нагоре, а има същото усещане - за пълзене".
"Първите месеци на тази година инвестициите са два пъти повече от инвестициите през миналата година по същото време", съобщи министър Трайчо Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!