Тенчо Попов е бил арестуван като шефа на МВФ
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов   
Източник: Антон Станков / БГНЕС
Тенчо Попов е бил арестуван така, както беше задържан Доминик Строс-Кан,
каза вицепремиерът и министър на вътрешнитне работи Цветан Цветанов.

Поведението, което имаха служителите от нюйоркската полиция при задържането на шефа на МВФ Доминик Строс-Кан, по никакъв начин не се различават от начина, по които се задържат българските престъпници, каза Цветанов.

Днес той оповести резултатите от проверка на Инспектората на МВР за поведението на служителите от ведомството при ареста на някогашния главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов.

Четирима от полицаите, участвали в ареста на Попов, са наруши етичните правила на поведение и са предложени за наказание, но само един от тях ще бъде наказан с порицание, каза министърът.

Другите трима няма да бъдат наказани, защото е минал едногодишният законов срок след извършването на престъплението, според Закона за МВР.

"И тук може би защитата е целяла само едно - да изчака заседанието, за да го ползва като защитна теза за подкупа, който е даден от Тенчо Попов, но не и за да създадем действително условия за недопускане на подобни провинения от служители на МВР в изпълнение на техните служебни задължения", каза вътрешният министър.

Като направи уговорката, че защитата все още не е предоставила пълния запис от видеокамерата, Цветанов каза, че "от всички действия на полицейските служители, от всички методически указания и инструкции за извършване на подобни арести, които са от 2002-2003 г. и от анализа не е констатирано насилие при задържането".

Укоримо, според него е "поведението на служителите на МВР след реализацията", тъй като в офиса нямало нищо, което да провокира снимките и жестовете".

Цветанов подчерта, че служителката от офиса и самият Тенчо Попов не са изпълнили полицейски разпореждания.

"Моята молба към всеки, който извършва подобни корупционни деяния, към всеки, който извършва престъпления, е: Нека, когато има полицейски разпореждания, те да бъдат изпълнявани. И аз ви уверявам, че полицаите ще бъдат максимално внимателни, максимално любезни, максимално етични, защото това са указанията, които са дадени от МВР", призова вътрешният министър.

Той посочи още, че съдът е този, който трябва да прецени виновността, а ролята на МВР е да направи така, че доказателствата и всичко, което се събира, "да бъде адекватно на едно действително правораздаване и да послужи като доказателствен материал".

Материалите от проверката на МВР по случая ще бъдат изпратени в Софийската градска прокуратура.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Подготовка за 6 май: Военни вертолети ще прелитат над София

Подготовка за 6 май: Военни вертолети ще прелитат над София

България Преди 45 минути

От съображения за сигурност не е желателно в същото време гражданите да използват безпилотни летателни апарати

<p>Жена изключена от клуб заради позиция за транссексуални спортисти</p>

Жена губи членството си в клуб по бягане заради позиция относно транссексуални спортисти

Свят Преди 1 час

" Жените - биологичните жени - в женските спортове са валидни и заслужават почтеност в резултатите"

<p>Колко е богата Амал Клуни?</p>

Колко богата е Амал Клуни, съпруга на Джордж Клуни?

Свят Преди 1 час

Амал Клуни не само е съпруга на Джордж Клуни, но и обществена фигура, известна с работата си като международен адвокат по правата на човека

Чиповете не се развиват бързо и това влияе на бранша

Чиповете не се развиват бързо и това влияе на бранша

Технологии Преди 1 час

Темпото на новите технологии се забавя

Тръмп: Не знам дали е нужно да спазвам Конституцията на САЩ

Тръмп: Не знам дали е нужно да спазвам Конституцията на САЩ

Свят Преди 9 часа

Републиканецът изрази недоволство, че съдилищата в САЩ му пречат да депортира криминално проявени мигранти

Зеленски се съмнява, че Русия ще спази временното прекратяване на огъня

Зеленски се съмнява, че Русия ще спази временното прекратяване на огъня

Свят Преди 9 часа

Москва по-рано отхвърли безусловното 30-дневно прекратяване на огъня, предложено от Киев и Вашингтон през март

Аресуваха Пешо Калашника - тартор на банда, тероризирала "Студентски град"

Аресуваха Пешо Калашника - тартор на банда, тероризирала "Студентски град"

България Преди 9 часа

Арестуваният се смята за един от лидерите на групировка, известна под името "Калашниците"

<p>Ердоган с критики към&nbsp;Израел</p>

Ердоган: Израел се опитва да провокира определени групи в Сирия

Свят Преди 10 часа

Турският лидер призова за прекратяване на глобалната "спирала на мълчание" около действията на Израел

Първи резултати от екзитпол в Румъния

Първи резултати от екзитпол в Румъния

Свят Преди 10 часа

Втори е кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску

<p>Тръмп: Желанието ми е въпросът да бъде уреден</p>

Тръмп удължава срока за сделка с "ТикТок"

Свят Преди 11 часа

Той коментира, че има "специален сантимент" към тази социална мрежа

Малък самолет се разби в Калифорния – двама души и куче загинаха

Малък самолет се разби в Калифорния – двама души и куче загинаха

Свят Преди 11 часа

Няма оцелели на борда на самолета

Кой ще присъства на Деня на победата в Москва през 2025 г.

Кой ще присъства на Деня на победата в Москва през 2025 г.

Свят Преди 12 часа

ЕК призова държавите от ЕС и кандидатите за присъединяване да не участват в парада на 9 май в Москва

РИОСВ-Бургас установи мазутни замърсявания край Поморие

РИОСВ-Бургас установи мазутни замърсявания край Поморие

България Преди 12 часа

От плажната ивица бяха събрани всички налични мазутни замърсявания, които са общо две кофи

Тежка катастрофа с босненски автобус в Хърватия

Тежка катастрофа с босненски автобус в Хърватия

Свят Преди 12 часа

В катастрофата са участвали автобус и автомобил

Големи опашки от автомобили на "Дунав мост" при Русе

Големи опашки от автомобили на "Дунав мост" при Русе

България Преди 12 часа

От началото на днешния ден към северната ни съседка са преминали близо шест хиляди коли