33
Бг гария попита Сърбия защо забранява на българите в Босилеград да отбележат 138 години от обесването на Васил Левски.Министърът на външните ралботи Николай Младенов написа в профила си в "Туитър": "Забраната на честването на Левски в Сърбия е срам за народ, който заедно с България се е борил за свободата си. Няма да остане без последствия".
Заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев извика посланика на Сърбия у нас Александар Църквеняков, съобщиха от МВнР.
Цанчев е поискал обяснение за решението на сръбските власти, което е в разрез с наложилата се традиция през последните години.
Подчертавайки, че най-добрият начин за гарантиране на правата на българското национално малцинство в Сърбия, както и на всички сръбски граждани, е скорошната интеграция на страната им в ЕС, той е отбелязал, че подобни инциденти не допринасят за добросъседските отношения.
"България иска да развива отношенията със съседите си на базата на европейските ценности и подходи. Почитането на паметта на фигура от ранга на Васил Левски трябва да е повод, който обединява, а не разделя народите на Балканите", е заявил зам.- министър Цанчев.
Сръбският посланик казал, че планираното поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола в Босилеград на 18 февруари не е забранено.
Сръбските власти обаче отказали разрешение "единствено за провеждане на шествие, което би блокирало града за четири часа".
Цанчев е изразил увереност, че участващите в поднасянето на венци български граждани ще спазват обществения ред и законите на Сърбия.
В същото време от партия "Атака" съобщиха, че по повод 138-та годишнина от гибелта на Васил Левски, симпатизанти и активисти ще положат на 18 февруари венци пред паметника му в Босилеград.
Посещението ще бъде неформално, защото сръбските власти са забранили организирането на митинг, се отбелязва в съобщение на партията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!