"Към момента двама съюзници на САЩ в НАТО - Полша и Румъния, са се съгласили да приемат на своя територия елементи от американската система за противоракетна отбрана (ПРО).
На България подобно предложение не е правено", заяви Елън Таушер, заместник-държавният секретар на САЩ, отговарящ за контрола над въоръженията и международната сигурност.
В реч на конференция по разоръжаването, която се провежда в Александрия, щата Вирджиния, тя напомни, че според решението на американския президент Барак Обама, обявено през септември миналата година, ПРО в Европа ще се създава на четири етапа.
През първия в период - до 2011 г., се предвижда дислоцирането в Средиземно море на кораби, оборудвани с многоцелеви комплекси Aegis, чийто радар осъществява насочване с помощта на компютърна система, и ракети-прихващачи Standard-3 (SM-3), а също и разполагането на радар на ПРО в Южна Европа.
"През втория - до 2015 г, ще се разгърнат мобилни батареи с ракети SM-3 на територията на Румъния. По-късно - към 2018 г., такива ще бъдат поставени и в Полша", обяснява Таушер, цитирана от ИТАР-ТАСС.
До 2020 г. тези ракети ще бъдат заменени с по-съвършени, способни да защитават цялата територия на страните-членки на НАТО не само от ракети със среден и малък обсег, но и от междуконтинентални балистични ракети.
Що се отнася до България, с нея САЩ не са говорили конкретно за разполагане на елементи на ПРО, макар със София, както и с останалите членове на НАТО, Вашингтон да обсъжда противоракетната проблематика, отбеляза Таушер.
Тя отново потвърди, че планираната архитектура има за цел да отрази ракетни удари от Близкия изток и не е насочена срещу Русия.
Надяваме се, че ще успеем да установим сътрудничество с Русия в сферата на ПРО, подчерта заместник държавният секретар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!