Председателят на ЦИК: Изборите бяха легитимни
Красимира Медарова, председател на ЦИК   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС
Ио орите преминаха законосъобразно и следователно са легитимни. Това заяви за Дарик радио председателят на Централната избирателна комисия Красимира Медарова в отговор на въпроса дали вотът е бил честен.

Тя отказа да коментира дали има възможност за касирането им, тъй като това не е от компетенциите на ЦИК, а на Конституционния съд.

В комисията са постъпили сигнали за купуване на гласове, включително и след вота, но преди да има влязла в сила присъда, ЦИК не може да се произнесе, допълни Медарова.

ЦИК се е произнесла по три сигнала за агитация, като едното е срещу ТV7 - за нарушаване на забраната за излъчване на предаване с предизборно съдържание. Нарушение е констатирано и на интернет страници на политически партии - Коалиция за България, ДПС и „Движение България на гражданите". На тези сайтове се е виждал номер на бюлетина.

Постъпил е и сигнал от СЕМ, в който обаче ЦИК не е намерил нарушение. Социалните мрежи са изключени от изборното законодателство.

„Едното решение е 26-07 от 12 май т.г. ЦИК прие за установено, че от страна на доставчика на медийна услуга ТВ7 е извършено нарушение на чл. 133, ал. 6 от Изборния кодекс.

Следващото решение 26-20 касае интернет страници на политическите партии - Коалиция за България, Движение за права и свободи и „Движение България на гражданите". Констатирано е, че в тях има пряка агитация", обясни председателят на ЦИК.

Тя допълни, че по третото решение 26-14, което е във връзка с предоставен материал от СЕМ по програми ТВ7, NEWS7 и СКАТ. Преценката на ЦИК е, че в тези материали не е установено нарушение на чл. 133, ал. 6 от Изборния кодекс.

Медарова заяви още, че ЦИК няма информация за използване на „нелегално раздадени" бюлетини в деня на изборите. Председателят на избирателната комисия обясни, че по закон бюлетини не може да се изнасят от изборните секции - т.е. например, ако човек реши да колекционира бюлетини, той ще наруши закона.

Според Медарова, ако бъде записано в закона, Централната банка може да печата бюлетини. Към момента няма законова възможност за това.

Медарова обясни, че е забранено изнасянето на бюлетини от секциите и ако някой ги колекционира, то той би бил нарушител.

На следващите избори за първи път ще бъде направен пилотен проект за интернет гласуване.
- Тате, каво гледаш? - Гледам, Иванчо... гледам! Кави майки имат другите деца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иван Портних

СГС прекрати делото срещу Иван Портних, изпрати го на ВКС

България Преди 34 минути

Разпореждането е окончателно и не подлежи на жалба или протест

България трябва да гарантира 1,2 млрд. евро от заема за Украйна срещу замразени руски активи

България трябва да гарантира 1,2 млрд. евро от заема за Украйна срещу замразени руски активи

България Преди 36 минути

Страната ще участва с 0,6% от БНД в осигуряването на финансиране за Киев, като част от европейската инициатива за подкрепа на Украйна

<p>България казва &bdquo;не&ldquo; на европейската забрана за двигатели с вътрешно горене през 2035 г.</p>

България застана срещу забраната на ДВГ в ЕС през 2035 г.

Технологии Преди 55 минути

Страната ни е сред шестте държави от Централна и Източна Европа, които преди дни призоваха ЕК да се откаже от решението си да забрани продажбите на нови коли с ДВГ от 2035 г.

Шофьор загина на място при тежка катастрофа край Търговище

Шофьор загина на място при тежка катастрофа край Търговище

България Преди 1 час

Той е изгубил контрол над автомобила си

Снимката е илюстративна

Експерт разкрива изненадващата причина за сините кучета в Чернобил

Свят Преди 1 час

Снимки на кучета с ярко синя козина предизвикаха спекулации за радиация, но учените уточняват, че оцветяването се дължи на обикновено замърсяване, а не на мутации

<p>Алпинист изостави приятелката си да замръзне до смърт</p>

Трагедия в Австрия: Алпинист изостави приятелката си да замръзне до смърт

Свят Преди 1 час

„Обвиняемият е оставил приятелката си без защита, изтощена, хипотермична и дезориентирана на около 50 метра под върха на Гросглокнер", заявиха прокурорите

ВМС прие тържествено новия патрулен кораб „Храбри“ във Варна

ВМС прие тържествено новия патрулен кораб „Храбри“ във Варна

България Преди 1 час

Министърът на отбраната Атанас Запрянов определи строежа на плавателния съд като събитие без аналог в историята ни

Земетресение от 4,9 по Рихтер разлюля Югозападна Турция

Земетресение от 4,9 по Рихтер разлюля Югозападна Турция

Свят Преди 1 час

Това е третият по-голям трус в окръга Анталия днес

Снимката е илюстративна

4 смъртоносни инфекции, които заплашват човечеството през 2026 г.: От птичи грип до „Болест Х“

Свят Преди 1 час

Експертите очертаха основните заплахи за здравето на планетата през предстоящата година

12-годишно дете загина, след като трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край Гърция

12-годишно дете загина, след като трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край Гърция

Свят Преди 1 час

Той е успял да избяга и е изоставил лодката на близък плаж

С 1 лев се е увеличила потребителската кошница за седмица

С 1 лев се е увеличила потребителската кошница за седмица

Пари Преди 2 часа

Това показват данните на едро от Комисията за стокови борси и тържища

Нов срок за регистрация на кладенците

Нов срок за регистрация на кладенците

България Преди 2 часа

До кога се подават заявления

Разследват смъртта на 61-годишен мъж в Перник

Разследват смъртта на 61-годишен мъж в Перник

България Преди 2 часа

Сигнал за починалия, открит в двора на имота си, е подаден от брат му на 6 декември

<p>Защо едни българи плащат осигуровки, а други &ndash; не</p>

Защо едни българи плащат осигуровки, а други – не

България Преди 2 часа

Държавата плаща осигуровките на МВР и съдебните служители

Зони и такси за паркиране: Как се справят със ситуацията в съседните държави

Зони и такси за паркиране: Как се справят със ситуацията в съседните държави

Свят Преди 2 часа

Кореспондентите на БТА в пет балкански столици и Истанбул провериха как функционират системите