Плевнелиев: Парламентът не се занимава с проблемите на хората
Росен Плевнелиев   
Източник: БГНЕС

С поред президента Росен Плевнелиев демократично избраното Народно събрание набляга повече на партизанските битки и на процедурните хватки, отколкото на проблемите, поставени от хората.

Държавният глава каза това днес пред журналисти на военния полигон "Корен", помолен да коментира вота на недоверие към правителството.

Президентът изрази желанието си народните представители "да се върнат обратно към основната си мисия, защото нацията го изисква".

Според Плевнелиев това, което е останало след проведените дебати по първия вот на недоверие към правителството, вероятно са били думите на лидера на политическата партия "Атака", който е казал: "Аз отсъствах четири дни и държавата щеше да се срине без мен".

"А това е важно да се помни и да се знае", смята държавният глава. Той изрази надежда, че следващия път в Народното събрание ще има дебати, ще има отговорни решения, ще се чуят аргументи и контрааргументи.

"А не пред очите на нацията да се разиграват едни безпринципни и чисто процедурни хватки, които не водят до никъде", отбеляза Росен Плевнелиев.

Той изрази притеснението си от ниската степен на доверие на гражданите към Народното събрание. Според него това, което се е случило покрай вота на недоверие, не работи за повишаването на доверието на гражданите към институциите.

България ще се оправи само по един начин - когато имаме дългосрочни приоритети, когато се постигне консенсус по тях и когато поне по тези дългосрочни приоритети се работи последователно и се постигат резултати, смята Плевнелиев.

Според президента Росен Плевнелиев освобождаването на директора на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков е поредната чистка в администрацията в България

Държавният глава отбеляза, че освобождаването на Казаков е право на правителството, но, според него, остават въпросите - "защо изненадващо, защо в последния момент".

Той смята, че никой не трябва да бъде уволняван по този начин, "още повече - представители на висшата администрация и ръководители на важни институции".

По думите на Росен Плевнелиев това не е единственият случай, който се наблюдава днес в България. "Категорично виждаме вълна от уволнения - за мен е поредната чистка в администрацията в България", посочи президентът.

В коментар относно планиран от кабинета допълнителен външен заем от 360 млн. евро, президентът изрази надежда, че този ход на правителството е разчетен с актуализацията от месец август на Закона за държавния бюджет за 2013 г.

"Оказвам се прав, защото тогава помолих на нацията да бъде обяснено заеми в какъв размер, откъде и за какво ще се вземат. Тогава ветото на президента беше възприето като обявяване на война и беше повод за поредната конфронтация, която никога не съм търсил", припомни Росен Плевнелиев.

"Може ли когато президентът ползва конституционното си право, да го обвинят, че едва ли не е започнал война, напротив. Исках да постигна прозрачност и да бъда полезен на гражданите", каза още държавният глава.

По отношение на продължаващия миграционен поток към страната ни Росен Плевнелиев посочи, че България се намира в извънредна ситуация. Очаква се със сегашните темпове на бежанската вълна към края на годината броят на търсещите закрила у нас да се удвои, каза президентът. Той отново призова за отговорно отношение на институциите в тази посока.

"Трябва да покажем своята демократична и европейска принадлежност и както много други държави – да покажем съпричастност и организация и да се погрижим за нуждите на хората, които се намират в голяма беда“, заяви президентът.

Хората трябва да покажат своето гостоприемство и солидарност, допълни държавният глава и изказа благодарност на гражданите, които се включват в благотворителни акции в подкрепа на нуждаещите се.

Държавният глава наблюдава на полигона "Корен" заключителния етап на командно-щабното учение "Щит - 2013 г.". Той изрази удовлетворението си от постигнатите резултати и отбеляза, че по време на учението са били използвани много произведени в България продукти и технологии.

Като пример Росен Плевнелиев посочи роботите за обезвреждане на мини и системи на Българската академия на науките, които подпомагат комуникацията и обезвреждането на мини. "Гордея се с нововъведените комуникационни системи в Българската армия, които позволяват един командир на рота практически да поддържа пълната комуникация с всички и да взема решения", каза президентът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 4 часа

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 5 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 8 часа

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 8 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 8 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 9 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 9 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 9 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 10 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 11 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 11 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 11 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 11 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 12 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 12 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени