Отхвърлиха ветото за пенсионирането
Пленарната зала на Народното събрание   
Източник: БГНЕС
С о овторно прегласуване народните представители подкрепиха промените в бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г., върху който държавният глава наложи вето.

Депутатите отхвърлиха президентското вето със 122 гласа "за", 62 "против" и 9 "въздържали се".

За да бъде приет закона, след като веднъж вече е върнат, той трябва да бъде приет с гласовете на повече от половината от народните представители или със 121 гласа.

БСП ще сезира Конституционния съд за законовите промени.

Първоначално точно със 121 гласа "за" от общо 193 гласували текстът беше подкрепен. Това стана само с гласовете на 107 депутати от ГЕРБ и на 14 независими народни представители. Против бяха 63, а 9 се въздържаха.

След като Петър Курумбашев от Коалиция за България поиска прегласуване, 122 гласуваха "за", 62 бяха против, 9 се въздържаха. След това депутатът от левицата обясни защо е бил против. Според него политиката на ГЕРБ е непредсказуема и хората не могат да предвидят живота си в България.

Той предложи на финансовия министър Симеон Дянков, който заедно със социалния министър Тотю Младенов следяха гласуването, всеки ден да публикува каква е пенсионната възраст за деня, така както БНБ всеки ден публикува валутните курсове.

Едно от предложенията, на които Георги Първанов наложи вето, е възрастта за пенсиониране да бъде вдигана с по четири месеца от догодина. Това според държавния глава не отчита демографските процеси, здравословното състояние и продължителността на живота на българите.

Първанов не се съгласи и с по-дългия срок, който ще се отчита при изчисляването на обезщетенията за болнични, майчинство и безработица. Задържането на актуализацията на пенсиите също е сред мотивите за ветото.

Спорните текстове за пенсионната реформа чрез бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година бяха приети на 8 декември след повече от петчасови дебати, взаимни обвинения и процедурни хватки.

Тогава за промените гласуваха единствено от ГЕРБ - 78 депутати, както и четирима независими. Всички останали партии не подкрепиха пенсионната реформа. БСП повториха, че ще атакуват промените пред Конституционния съд.

Дни по-късно, на 11 декември, президентът Георги Първанов подписа указ, с който върна за ново обсъждане в парламента закона.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 6 минути

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 49 минути

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Как да търсим още по-ефективно в Google

Как да търсим още по-ефективно в Google

Технологии Преди 2 часа

Няколко семпли съвета могат да направят голяма разлика

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 10 часа

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 10 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 11 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 12 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 12 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 13 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 13 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 13 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 14 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 14 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства