НС прие декларация срещу етно-религиозното напрежение
Източник: БГНЕС (архив)

Н ародните представители приеха декларацията на председателя на парламента Михаил Миков във връзка с ескалацията на напрежение на етническа, религиозна и политическа основа. За декларацията на Миков гласуваха 113 депутати "за", „против” – 3-ма и нито един въздържал се. 

Парламентът отхвърли декларацията на ПП "Атака", като 41 народни представители гласуваха "против", 21 – "за" и 67 –"въздържали се".

Декларацията на ГЕРБ също не беше приета, като 83-ма народни представители гласуваха "против", 92-ма "за" и 28 се въздържаха.

В приетата декларация се казва: Народното събрание на Република България отхвърля и се противопоставя на проявите на екстремизъм и вандалщина, публичното оправдаване на събития и признаване на личности от българската история, изповядвали фашистка идеология.

Осъжда всякакви посегателства срещу религиозни храмове и обругаването им по брутален начин, в съчетание с недопустими ксенофобски послания. Призовава за висока отговорност на всички политически сили, на първо място – на парламентарните групи, да не допускат техни представители с неприемливи и провокативни изказвания да създават напрежение, омраза и засягане на националното единство и интересите на българските граждани.

Настоятелно призовава в навечерието на Деня на Апостола на свободата Васил Левски всички български граждани и политически формации да се ангажират да следват неговия завет за "демократска република", в която "българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение… и всички спадат под един общ закон".

Призовава парламентарните и извънпарламентарните политически сили и други организации да се въздържат от действия, които биха могли да се определят като партийно или друг вид неприемливо възползване на деня на Левски”.

ДПС изрази подкрепата си за декларацията, предложена от Михаил Миков. Проблемът с етническия мир в страната е много сериозен и не може да се сведе с едно изказване, свързан е и с нападения срещу религиозни храмове. Това каза от парламентарната трибуна председателят на ДПС Лютви Местан.

"Упълномощен съм от името на ПГ на ДПС на специално заседание, да заявя, че всеки един член на ПГ на ДПС, понеже имаме съзнанието, че представляваме общата воля на половин милион български граждани, ще следваме завета на Апостола, че българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всички отношения, и всички ще спазват един общ закон", каза Местан. 

"Ще следваме този завет, докато той бъде реализиран наистина, докато се постигне истинско равноправие. С вас можем да спорим дали е постигнато това равноправие, за което мечтае Апостола. Вие вероятно ще отречете тезата ни, но Апостола е разбрал, че няма развитие за нито една страна, която не е сформирала своя етно-религиозен мир. Апостолът е имал силата на духа да каже всичко това в годините на чуждо владичество, огромна сила на духа се иска за това", заяви Местан.

"Без да правя произволни асоциации, ще кажа, че има едно нещо, което трябва да се признае на ДПС. Тази партия беше създадена, като реакция на възродителния процес, но вместо да тръгне по пътя на реваншизма, с първата си учредителна декларация ДПС каза "не" на реваншизма, "да" на териториалната неприкосновеност, на единствената родина, която имаме – България.

Преобразувахме болката от възродителния процес във воля за обща държава. Борим се за равноправие, което четем и в завета на Апостола. България има проблем с етно-религиозните различния. В България етно-религозните различния не зависят от ничия воля. Днес трудно може да си представим моноезична, монокултурна страна, няма такива държави. Разноезичието е характеристика на всички съвременни общества. Нацията не изключва, а предполага етническите различия", заяви още Местан.

Преди това Волен Сидеров представи декларацията на "Атака" за осъждане на изказването на Хюсеин Хафъзов на 14 февруари тази година, с което "той заяви, че няма да спазва законите на страната за агитация на майчин език".

"Такова изказване е недопустимо в българския парламент, защото е антиконституционно. Последваха декларации на ГЕРБ и БСП, след нашата", заяви Волен Сидеров. Той призова народните представители да гласуват автентичната декларация (т.е. тази на "Атака").

"Нека да не играем игрички, всеки със своята декларация, а да бъдем отговорни народни представители, българи и да гласуваме декларацията на ПП "Атака", осъждаща поведението на Хюсеин Хафъзов и повече такива призиви към неспазване на Конституцията да не бъдат казвани", добави още Волен Сидеров.

Изявления от народен представител, че няма да спазва законите и Конституцията на страната по категоричен начин застрашават сигурността на гражданите. Това каза Цецка Цачева, депутат от ГЕРБ и зам.-председател на Парламентарната група, във връзка с декларацията на ПГ на ГЕРБ относно запазването на етническия мир в страната.

След като опозиционната група на ГЕРБ не бе потърсена във форматите, в които това се случва в едно Народно събрание, ние подготвихме свой проект за декларация – Декларация за запазване на ценностите и етническия мир на България. Народното събрание изразява силното си безпокойство от ескалацията и провокациите на етническия мир в страната. Подобни действия застрашават етническия мир. Декларираме, че остро осъждаме антибългарските изказвания на Хюсеин Хафъзов. Ще полагаме всички усилия, за да гарантираме българската демокрация, етническия мир и разбирателството между българските граждани, каза Цачева.

Не е добре за българския парламентаризъм, по такъв повод тук, пред нас в зала да бъдат представени три проекта на декларации. Считам, че аз и колегите ми от ГЕРБ, трябваше да намерим максимален консенсус по отношение на едно явление, което е недопустимо да се случва от тази трибуна. Това не се случи. Фактът е факт – 3 отделни декларации, посочи Цецка Цачева. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 6 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 7 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 8 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 9 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 9 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 9 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 9 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 9 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 9 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 10 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 10 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 11 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 11 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 11 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 11 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние