Новият емир на Катар приема във вторник Росен Плевнелиев в Доха
Росен Плевнелиев   
Източник: President.bg

Н а официално посещение в емирство Катар отпътува в понеделник, 10 март, президентът на България Росен Плевнелиев. В рамките на посещението освен с емира на Катар Н.В. шейх Тамим бин Хамад ал Тани, президентът ще има срещи с президента на фондация Катар шейха Моза бин Насер ал Миснед. Това е втората от трите жени на шейх Хамад бин Калифа ал Тани, който беше емир на Катар от 1995 до средата на 2013 г. Новият емир на Катар всъщност е четвъртият син на предишният емир, който абдикира на 25 юни 2013 година.

След срещата на Росен Плевнелиев с новия емир на Катар ще бъде подписано споразумение за сътрудничество между дипломатическите институти на двете страни, обмен на новини между БТА и Катарската новинарска агенция, както и споразумение за побратимяване между София и Доха.

В делегацията са председателят на Българската академия на науките академик Стефан Воденичаров и генералният директор на БТА Максим Минчев. С президента лети и българска бизнес делегация.

Посещенията на български бизнесмени в Катар станаха печално известни с българо-катарския бизнес форум, организиран от правителството на Бойко Борисов през март 2012, когато липсваха представители на катарския бизнес. От българска страна тогава имаше над 100 родни компании, които пътуваха със специален чартърен полет и очакваха, че ще представят своите продукти и услуги на евентуално заинтересувани катарски компании и инвеститори. В конферентна зала на хотел Мьовенпик в центъра на Доха такива липсваха, а неуспеха на форума взе главата на министър Трайчо Трайков.

След официалните срещи тогава премиерът на Катар шейх Хамад бин Джасим ал Тани все пак подчерта, че са постигнати договорености за инвестиции в размер на 100 милиона евро. Шейхът тогава акцентира няколко пъти върху необходимостта от голяма активност на българските фирми, тъй като областите за сътрудничество с Катар са изключително много. “Необходими са твърдост и упорство. Както ви е известно, всички търгове тук са открити и напълно прозрачни. Могат да участват всички компании.”

В началото на годината на среща с премиерът на Катар Н. Пр. шейх Абдулах бин Насер бин Кхалифа Ал Тани беше министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Тогава двамата се договориха за създаване на общ инвестиционен фонд, който да стимулира развитието на малки и средни компании в България. В гози проект ще участват Българската банка за развитие и катарската държавна инвестиционна корпорация “Катар Холдинг”.

Месец след Стойнев в Катар беше и българският външен министър Кристиан Вигенин. По време на едновневното си посещение в края на март Вигенин се срещна с катарския си колега д-р Халид бин Мохаммад ал Атия.

В рамките на своето посещение в Катар от 10 до 12 март президентът Росен Плевнелиев ще има среща с главния изпълнителен директор на “Катар Холдинг” Ахмад Мухамад aл Сайед. “Катар Холиднг” е държавна инвестиционна корпорация, на която се разчита за повишаване на икономическите връзки между двете страни.

Макар, че през последните две години се наблюдава слаб растеж, нивото на стокообмена между България остава сравнително ниско и е в рамките на едва14 милиона долара. За сравнение стокообменът между България и Германия е в размер на почти 6.5 милиарда долара. Стокообменът на България със страна като Словения, която има население колкото това на Катар е около 500 милиона долара.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 5 часа

Русия счита за свой дълг да се намеси

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 7 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 7 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 8 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 9 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 9 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 10 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 10 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 11 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

България Преди 11 часа

Родителите обвиняват лекари

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 11 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 11 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 11 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

България Преди 11 часа

Днес се провежда световната купа по художествена гимнастика в София

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 11 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 11 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници