Мая Манолова и Драгомир Стойнев готови да застанат начело на левицата
Мая Манолова   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

Е нергийният министър Драгомир Стойнев и зам.-председателят на НС Мая Манолова изразиха готовност да заемат председателския пост в левицата, след като стана ясно, че Сергей Станишев ще се оттегли от ръководното място в БСП на партиен конгрес на 27 юли.

"Ако получа номинация, ще я приема", заяви Манолова в отговор на въпрос дали е възможно тя да бъде новият лидер на БСП.

"Тепърва предстои да се случи една дълга процедура. Знаете, че сме най-демократичната партия, в която членовете и симпатизантите на БСП решават, ще има номинации", посочи още тя, цитирана от БТА..

"БСП има ярки, разпознаваеми и харесвани от хората лица, би било добре те да влязат в едно честно състезание, това ще даде допълнителна енергия", добави Манолова. "Тръгваме на избори с нов председател и с нова енергия, и с амбицията за победа", коментира тя.

По думите ѝ това е шанс за промяна, за стабилизиране на БСП, за спечелване на повече доверие.

Попитана дали тази стъпка за промяна е закъсняла, Манолова каза, че идва съвсем навреме. "Има достатъчно време до изборите, за да покажем ново лице и да съберем допълнителна подкрепа", добави тя.

Същевременно и енергийният министър Драгомир Стойнев бе категоричен, че ако получи номинация, ще участва в надпреварата за лидерския пост в БСП. "Всичко зависи от номинациите и решението на конгреса на БСП на 27 юли", смята той.

Самият лидер на социалистите Сергей Станишев изрази увереност, че

в партията има достатъчно силни кандидатури,

в отговор на въпрос кои биха били силните номинации за бъдещ председател.

"Не бягам и няма да избягам от моята отговорност, защото в БСП, в левицата аз съм един много важен стълб и на съпротивата срещу модела на политика на нашите опоненти, и в отстояването на нашата кауза и съм обединителна фигура и днес за много голяма част и от БСП, и от левицата", заяви още Станишев, цитиран от агенция "Фокус".

На пресконференция след пленума на БСП стана ясно, че Сергей Станишев ще остане председател на Политическия съвет на Коалиция за България.

"Това, което споделих днес, е доста премислено, осъзнато, ако щете, изстрадано решение, изхождайки от интересите на България и на БСП", заяви социалистът.

По думите му България се нуждае от БСП, която има нова енергия, нова перспектива.

Станишев отрече слуховете, че ще бъде номиниран за български еврокомисар.  

"Чух какво говорят наши политически опоненти, господин Борисов. Ако смисълът на това, което правихме беше да замина аз еврокомисар, щяхме да избутаме още половин-една година в този формат на управлението, нямаше да има особени сътресения, така че мисля, че сте наясно, че тук не може да става дума за нищо подобно. За мен е важно България да излъчи действително силна достойна кандидатура, с добър шанс. БСП ще обяви своята позиция преди евентуални консултации и ще отстояваме кандидатури, които са убедителни", категоричен бе той.

"Най-важното решение на днешното заседание беше, че към новите избори БСП ще отиде с нов лидер",

коментира пред журналисти депутатът Янаки Стоилов.

"Предстоящото заседание на конгреса ще обсъди както нашите предизборни ангажименти, така и избора на такъв председател, и това стана по инициатива на сегашния", отбеляза той.

Стоилов обясни, че е дадена възможност на общинските, на районните, на областните съвети и конференции да направят предложения за лидерския пост.

"Аз самият не се кандидатирам за нищо.

В решаването на този въпрос трябва да чуем партията и да намерим решение, което ще представи БСП по възможно най-убедителния начин като продължение на заявената политика за радикални леви реформи в страната", посочи още Стоилов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Инфлуенсърката Флора се сбогува с Hell’s Kitchen

Инфлуенсърката Флора се сбогува с Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е първият гост в новия сезон на подкаста „Кухнята след Ада”

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 6 часа

Американският президент Доналд Тръмп е явен критик на ООН

Земетресение в Румъния, усетено и в България

Земетресение в Румъния, усетено и в България

Свят Преди 7 часа

Мястото е на 412 км разстояние от българската столица София

Лавров: Русия няма краен срок за войната в Украйна

Лавров: Русия няма краен срок за войната в Украйна

Свят Преди 7 часа

Среща между Путин и Зеленски е възможна само след приключване на преговорите между делегациите

„Лукойл България”: Арбитражен иск няма да засегне цените на горивата

„Лукойл България”: Арбитражен иск няма да засегне цените на горивата

България Преди 8 часа

Дружествата на „Лукойл” в България продължават да работят в нормален режим

<p>&bdquo;Голяма победа&ldquo; в съда на &bdquo;Алтернатива за Германия&ldquo;</p>

Съдът в Кьолн: „Алтернатива за Германия“ не може да бъде класифицирана като „екстремистка“

Свят Преди 9 часа

Решението ще попречи на вътрешното разузнаване на Германия да наложи полицейско наблюдение на партията

<p>Партиите извън НС да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании</p>

Партиите извън парламента да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании

България Преди 9 часа

Средствата по медийните пакети са за сметка на държавния бюджет

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Свят Преди 10 часа

Той обхваща продукти, чийто грамаж е бил намален, без това да се отрази на цената

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

България Преди 10 часа

Шаламанов има дългогодишен професионален опит в сферата на отбраната и националната сигурност

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Любопитно Преди 11 часа

Въпреки че изчезването на Маделин е било обект на множество документални филми през годините, това е първият път, в който историята се пренася в игралното кино

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Любопитно Преди 11 часа

От сцената на “Като две капки вода” до майчинството, Слави Трифонов и дивите 4000 гмуркания - Алекс Раева разказва всичко

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

България Преди 11 часа

От партията внесоха 5000 подписа в Централната избирателна комисия

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 11 часа

Решението проправя пътя към изграждането на парка