Българската кандидатка за европейски комисар по хуманитарната помощ Румяна Желева най-вероятно ще трябва да хване самолета обратно за София, пише в. "Либерасион" в очакване на резултата от днешното тайно гласуване в комисията по развитието в ЕП, което ще определи съдбата й.
Според автора на коментара на европейски депутати и служители предрекли пълен разгром.
Парламентарните групи, които искат отхвърляне на кандидатурата на Желева - социалисти, либерали и демократи, Зелени и радикалната левица, са мнозинство в комисията, председателствана от представителка на Зелените - техни са 16 от общо 30 гласа, ако не настъпи промяна в нечие виждане.
Ясно е, че Желева е най-вече жертва на желанието на ЕП да напомни на Еврокомисията и страните членки, че е решаващ фактор в европейската игра.
Начинът, по който протече процедурата за българския кандидат комисар буди истинско безпокойство.
Първо тя бе обвинена от български евродепутат либерал в конфликт на интереси заради притежание на акции в консултантската фирма "Глобал консулт", а след като се оказа, че Желева е продала дела си за 3000 евро в средата на 2009 г., тя бе обвинена, че не е обявила това в декларацията за финансовото си състояние като евродепутат (от януари 2007 до юли 2009 г.), отбелязва авторът.
И понеже това не е достатъчно, сега я упрекват в некомпетентност. Че изслушването й миналия вторник бе катастрофално, е факт. Но в това отношение тя съвсем не е единствена.
Бившият комисар за конкуренцията Нели Крус, която ще отговаря за новите технологии, бе забравила бележките си в колата и в продължение на три часа редеше всеизвестни баналности.
Зле се представиха също литовският кандидат Алгирдас Шемета и малтиецът Джон Дали, а какво да кажем за европейския външен министър Катрин Аштън?
Каквото и да се случи в комисията по развитието, председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу при всички случаи няма да има друг избор освен да поиска България да оттегли кандидатурата на Желева.
В противен случай има опасност на 26 януари Комисията като цяло да не бъде одобрена. Проблемът е, че България ще трябва да замени досегашната кандидатура с нова, може би мъж - министърът на отбраната.
Така, благодарение на ЕП, броят на жените в 27-членната Комисия ще се намали от девет на осем. Въпросът е дали общественото мнение ще вникне в тази политическа игра.
Има опасност обществеността да остане с впечатление, че за Европейския парламент некомпетентността не е с еднаква стойност при всички - ако си от десницата, тя е непростима, заключава "Либерасион".
Изгледите за кандидатурата на Желева са трудно предвидими, пише в. "Айриш таймс".
Съдбата на българския външен министър Румяна Желева остана неясна снощи, когато ключова комисия в ЕП се готвеше да разисква кандидатурата й.
Осведомени източници информираха за интриги в комисията и парламента, отбелязвайки, че шансовете на Желева са 50 на 50.
Въпреки че финансовата декларация бе обект на множество въпроси от евродепутатите, за мнозина кандидатурата й бе поставена под съмнение главно заради слабото й представяне.
Съдбата на Желева ще се определи от координаторите на политическите групи, представени в парламентарната комисия по развитието.
Те ще представят препоръките си на съвет от висши парламентаристи, които ще решат в четвъртък дали да подкрепят състава на новата Еврокомисия, подбран от Барозу.
Парламентът може да отхвърли цялата комисия, ако сметне, че дори само един комисар е неподходящ, така че обсъжданията са решаващи за перспективите Барозу да запази новия си екип непроменен.
Макар той да подкрепи кандидатурата на Желева в писмо до парламента в петък, източници твърдят, че неговото одобрение не е с особено голяма тежест, допълва ирландският всекидневник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!