Радан Кънев: Оставката на Първанов е най-хубавата новина
Радан Кънев   
Източник: БГНЕС

О ставката на Георги Първанов една от най-хубавите новини в последните дни.

Това обяви съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев пред Би Ти Ви в коментар на новината, че Георги Първанов смята да предложи оставката си като лидер на АБВ заради ратификацията на договорите за дълга.

В интервю за Нова ТВ Първанов тази сутрин обяви, че гласуването на АБВ за ратификацията на договорите с банките за дълга от 8 млрд. евро е било огромна политическа грешка, както и че ще предложи оставката си на следващия национален съвет на партията. Според него ръководството на АБВ трябва също да поиска вот на доверие пред националния съвет на партията.

Ако тази новина е вярна, голямо гайле ми пада от плещите, добави Кънев. "Знаете ли колко е трудно да убеждаваш седесарите какво правиш с агент Гоце, който ги мачкаше до вчера”, коментира депутатът.

В кулоарите на Народното събрание Кънев продължи с коментарите си за намерението на Първанов.

Скъсването с миналото на БСП е ход към модерна левица в България, смята той. Според Кънев България има нужда от модерна левица. "За нас е много по-лесно да бъдем заедно с модерна левица в управлението. С Ивайло Калфин работим чудесно, с народните представители от АБВ работим чудесно, така че не виждам по какъв начин това може да се отрази на мнозинството", заяви Радан Кънев.

Попитан дали оставката на Първанов е театър, Кънев заяви, че "от политически театър никой не е спечелил, хората го познават веднага".

По повод искането на БСП да бъде създадена временна анкетна комисия във връзка с решението за нов заем, Радан Кънев каза, че РБ няма да подкрепи това предложение, тъй като темата е била обсъждана в детайли две седмици пред цялото общество.

Доволство от оставката на Първанов изрази и единия от лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов

"Ако наистина подава оставка, това е добър ден за България", обяви Симеонов. Той заяви, че не подкрепя партии, а програма, и че е доволен от мерките, предложени от Ивайло Калфин спрямо многодетните майки, но няма симпатии към Георги Първанов.

Новината изненада депутатите от АБВ

Заместник-председателят на парламентарната група Кирил Цочев заяви, че е изненадан от решението на лидера си.

Ние не сме предатели, ние сме хора с разум, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента Цочев в отговор на въпрос дали депутатите от групата не са предали лидера си Георги Първанов с вчерашната подкрепа за нов заем от 8 милиарда евро.

Оставката на лидера на АБВ Георги Първанов най-вероятно няма да бъде приета

Това коментира политологът доц. Александър Маринов, цитиран от Агенция "Фокус".

По думите му след вчерашното гласуване на дълга в парламента АБВ влиза в състояние на нестабилност. Той допълни, че голямата изненада при гласуването е дошла именно от АБВ, тъй като ДПС от началото на настоящия парламент следват една цел – да докажат, че са незаменими в управлението.

"Това не е първият път, в който те подкрепят инициатива на ГЕРБ, подчертавайки, че са конструктивна сила. Голямата изненада дойде от АБВ и от начина, по който те се преметнаха в последния момент и поставиха своя председател Георги Първанов в изключително неудобно положение“, отбеляза Маринов. Той допълни, че АБВ е направила много рязко движение, което ще предизвика нови проблеми.

"Въпросът е доколко може да се разчита на АБВ, тъй като, както вчера те тръгнаха в една посока, утре може да тръгнат в друга“, каза още политологът.

Доц. Александър Маринов коментира още, че България навлиза в период на засилващо се политическо противопоставяне, дори и между управляващите партии. Според него големият въпрос е как наближаващите местни избори ще влияят на атмосферата в парламента оттук нататък.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Гордост за България: 20-годишната Надя Тончева стана „Международен майстор“ по шах

България Преди 7 минути

20-годишната българка е едва четвъртата в страната с титлата „Международен майстор“

Земетресение с магнитуд 4,5 разтърси Югоизточна Турция

Земетресение с магнитуд 4,5 разтърси Югоизточна Турция

Свят Преди 14 минути

Няма данни за пострадали и разрушения

,

Пожар в центъра на Монтана: Гори сградата на бивше училище

България Преди 3 часа

След като огънят бе потушен през нощта, около обяд пламъците обхванаха целия покрив. На място са над пет екипа на пожарната, а РИОСВ ще измери задимяването

Иран: Няма да водим преговори със САЩ, докато нарушават споразумението

Иран: Няма да водим преговори със САЩ, докато нарушават споразумението

Свят Преди 3 часа

Външният министър Абас Арагчи подчерта, че диалогът с Вашингтон е спрян, а Корпусът на гвардейците обяви, че Ормузкият проток остава затворен и вече е „театър на военни действия“

Жертви и пожари в Белгород след масирана атака с над 150 украински дрона в Русия

Жертви и пожари в Белгород след масирана атака с над 150 украински дрона в Русия

Свят Преди 3 часа

Руското МО съобщи, че е свалило над 150 безпилотника над европейската част на страната и Черно море. В Белгород са запалени жилищни сгради, ранени са над 25 души

Украйна ще купи стари американски ракети АТАКМС от Турция

Украйна ще купи стари американски ракети АТАКМС от Турция

Свят Преди 4 часа

Държавният департамент на САЩ подкрепя продажбата на стойност 283 милиона долара. Пакетът включва ракетни системи M270 и над 2500 касетъчни боеприпаси

Голям пожар временно затвори Подбалканския път край Сливен

Голям пожар временно затвори Подбалканския път край Сливен

България Преди 5 часа

На терен се отзоваха шест екипа на пожарната

<p>Пътнически и товарен влак се удариха в Хърватия, много&nbsp;пострадали</p>

Пътнически и товарен влак се удариха в Хърватия, 25 души са пострадали

Свят Преди 5 часа

Сред възможните причини за инцидента се разглеждат техническа неизправност и човешка грешка

Жестоко убийство край Несебър: Украинец е задържан, жертвата е с прерязано гърло

Жестоко убийство край Несебър: Украинец е задържан, жертвата е с прерязано гърло

България Преди 5 часа

Полицията е установила е, че убийството е осъществено след употреба на алкохол и скандал

Протест във Варна в защита на родилката, загубила бебето си дни преди раждането

Протест във Варна в защита на родилката, загубила бебето си дни преди раждането

България Преди 6 часа

Още родители разказват за опита си при същия специалист

3-те най-важни неща, които да направите при първо влизане във фитнеса

3-те най-важни неща, които да направите при първо влизане във фитнеса

Любопитно Преди 6 часа

Влизането във фитнес залата след дълго прекъсване или за първи път може да бъде плашещо, но професионалните треньори разкриват три прости и научно доказани стратегии за безопасно, приятно и дълготрайно изграждане на спортни навици

Повдигнаха обвинение на 18-годишния, задържан за убийството на чичо му

Повдигнаха обвинение на 18-годишния, задържан за убийството на чичо му

България Преди 6 часа

Той е привлечен към наказателна отговорност за умишлено убийство

<p>Президентът отново ще повдигне темата за лечението на Ива Михайлова пред РСМ</p>

Президентът отново ще повдигне темата за лечението на Ива Михайлова пред властите в Р Северна Македония

България Преди 7 часа

"Нищо не е по-важно от човешкия живот и здраве", отбеляза Илияна Йотова

<p>ГЕРБ с коментар за&nbsp;навлезлия в българското въздушно пространство дрон</p>

Борисов: Трябва да развиваме военната си индустрия, в момента това не се прави

България Преди 7 часа

Това каза лидерът на ГЕРБ във връзка с инцидента с безпилотния летателен апарат

Огнен ад в Канада: Над 20 000 души са евакуирани заради пожар

Огнен ад в Канада: Над 20 000 души са евакуирани заради пожар

Свят Преди 7 часа

Пламъците край езерото Оканаган са обхванали над 10 000 хектара