„Председатели може да има много партията, но лидерите се раждат. Основател, идеолог и лидер винаги е бил Ахмед Доган”. Това каза съпредседателят на ДПС Мустафа Карадайъ пред медии в Разград. 

Той коментира, че бившият председател на движението Лютви Местан сам е допуснал грешката, довела до оставката му от поста.

„Лютви Местан твърди, че е настъпил мина, явно нещо се е повредил от мината. Какъв път ще извърви Местан си е негов избор”, допълни Карадайъ. 

Според него Местан е правил опити да подмени легитимните органи на партията.  

„Всеки, който се занимава с политика, знае, че НАТО и пронатовската позиция на България, първо беше изразена от СДС в лицето на Ахмед Доган във времето, когато бяхме коалиционен партньор”, заяви Карадайъ.

Заместник-председателят на Народното събрание и съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов зае позиция близка до тази на Карадайъ.

„На днешната пресконференция Местан призна нещо, което е ясно за всички, въпреки неговите 3-годишни напъни да се прави на самостоятелен политически субект, призна си, че е поставено лице. Тоест бил е сложен с идеята да има ново лице, но истината е, че Ахмед Доган е управлявал зад кулисите”, заяви Каракачанов.

Местан и поддръжниците му днес бяха разкритикувани и от младежката организация на ДПС.

От там призоваха бившия председател на движението с всички, които го подкрепят, да напуснат парламента.  

„Ние, младежите на ДПС, като пълноправни участници в партийните структури и съответно в процесите на вземане на решения на ДПС на общинско, областно и централно ниво, остро осъждаме решението на 6-мата отцепници от ДПС да останат в българския парламент. Чрез това собствено решение 6-мата избрани с листите на ДПС народни представители на практика подменят вота на избирателите на ДПС. Ние, младежите на ДПС, настояваме напусналите парламентарната група на ДПС да напуснат Българския парламент, така че Парламентарната група на ДПС да отстоява интересите на тези, които са ги избрали”, пише в декларацията на младежкото ДПС.

От там добавят: „Очакваме на първото заседание на парламента за 2016 г. Лютви Местан, Айдоан Али, Венцислав Каймаканов, Мариана Георгиева, Хюсеин Хафъзов и Шабанали Дурмуш да подадат своите оставки”.

На фона на сътресенията в ДПС Лютви Местан получи изненадваща подкрепа от лидера на ДСБ, Радан Кънев.

На страницата си във „Фейсбук”, Кънев посочи, че „Лютви Местан потвърди това, което десницата у нас говори от години: Институциите ни са в разпад, националната ни сигурност е в ръцете на мафия, заложник на чужд геополитически конфликт. Реалната власт в България е в ръцете на Доган и Пеевски, икономическата мощ – също”.

Според лидера на ДСБ, „чест прави на Местан, че признава лична отговорност - аз бих напомнил само гласуването на закона за НСО с гласовете на ГЕРБ, ДПС и АБВ. Днес е ясно, че тази преторианска гвардия е оръдие в ръцете на Доган. През призмата на тази отговорност, Местан трябва да осъзнае, че неговото бъдеще не е в политиката”.

Кънев допълва, че за да „изкореним властта на мафията” от институциите, е необходима „радикална смяна на поколенията във властта”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 3 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 5 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 6 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 7 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 8 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 8 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 9 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 9 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 9 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 9 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 9 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 9 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 9 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 10 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 10 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала