ГЕРБ поиска промяна на въпроса за референдума
Източник: БГНЕС

Парламентарната група на ГЕРБ предлага нова формулировка на въпроса за референдума.

Това обяви на брифинг в парламента депутатът Искра Фидосова, предаде Агенция "Фокус".

ГЕРБ категорично е "за" провеждане на референдум, подчерта Фидосова.

Тя обясни, че във формулировката на БСП за референдум има основание за противоконституционност и затова от управляващото мнозинство предлагат нова формулировка:

"Да развиваме ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала".

В променения въпрос думата "атомна" е сменена с "ядрена" и освен това не се споменава АЕЦ "Белене".

"Казваме "ядрена" енергетика, защото в българското законодателство навсякъде се говори за ядрена, не за "атомна". Няма такъв термин, не знам колегите юристи от БСП откъде са го взели. Не знам какви атоми им плуват в главата", каза Фидосова.

Тя определи въпроса на БСП за референдума като манипулативно зададен. Предложението за нова формулировка във въпроса за референдума ще бъде разгледано на следващото заседание на правната комисия в НС.

В края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ ще подкрепи референдума с текста на въпроса, предложен от БСП, но сега явно е променил мнението си.

Борисов: Правителството е съгласно да се проведе референдум за АЕЦ "Белене", но иска промяна на въпроса

Това заяви министър-председателят, цитиран от Агенция "Фокус", по време на закритото заседание на Министерски съвет.

"Ние заставаме твърдо зад референдума за АЕЦ "Белене". Настояваме БСП да махне думичката, която прави текста противоконституционен, да го формулират като изграждане на нова ядрена централа", заяви премиерът.

За всички българи е ясно, че става въпрос за "Белене", така че – не е нужно да се говори, смята Борисов.

"И "атомна" не може да бъде. Трябва да е "ядрена", защото е така по смисъла на закона", добавя премиерът.

"Така че сме готови в тази посока да действаме. Затова като приключим тук, Цветанов ще отиде до парламента да им каже още веднъж какво е нашето решение", казва още премиерът пред министрите.

БСП държи на въпроса, с който са събрани подписите за референдума

Предложението на ГЕРБ за преформулиране на въпроса за референдума за АЕЦ "Белене" не се различава от предлаганото от президента по време на консултациите, коментира заместник-председателят на Коалиция за България Ангел Найденов по искането на ГЕРБ.

По думите на Найденов разликата е в това, че президентът е предложил въпросът да бъде дали да се развива ядрената енергетика, чрез изграждане на нови мощности, а ГЕРБ иска да се запише: "чрез изграждане на ядрена централа".

По същество ядрената централа също е нова мощност, каза Найденов и поясни, че за тях предложението на ГЕРБ е неприемливо.

Найденов добави, че БСП държи на въпроса, с който бяха събирани подписи за референдума. Те допускат прередактиране само за добавянето на думите "чрез държавно участие".

Тогава въпросът би бил "да се развива ли ядрената енергетика в България, чрез изграждане на централа на площадката Белене с държавно участие", посочи депутатът.

БСП определят като несериозен езиковия спор за атомната или ядрена енергетика. Хората ясно знаят въпроса, който стои днес пред обществото - да има или не АЕЦ "Белене", посочи Димчо Михалевски.

Според него предложените на депутатите от ГЕРБ е уловка, която да отклони вниманието на обществото от основната цел на управляващите да няма референдум. На пресконференцията от КБ представиха поредните сигнали, които са внесли във временната парламентарна комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта.

Станишев: ГЕРБ искат да подменят волята на 770 000 граждани,

които ясно са заявили подкрепата си, подписвайки се именно под зададения от нас въпрос за референдум. Това коментира председателя на БСП Сергей Станишев, цитиран от пресцентъра на БСП.

"Опитват се да заблудят хората за пореден път. Това е срамно и лицемерно", заявява лидерът на БСП по адрес на управляващите. Станишев напомня, че само преди три дни Бойко Борисов е казал, че ГЕРБ ще подкрепят референдума с текста, даден от БСП.

Председателят на социалистите изтъква, че Белене е единственият проект, който е в напреднала фаза и може да стартира изграждане и предупреждава, че има опасност след девет - десет години да се окажем без "Козлодуй", без "Белене" и без ядрена енергетика изобщо.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Актьорът Ники Станоев си тръгна от Hell’s Kitchen

Актьорът Ники Станоев си тръгна от Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Той даде ексклузивно интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

Пезешкиан: САЩ продължават войната с Иран

Пезешкиан: САЩ продължават войната с Иран

Свят Преди 3 часа

Пезешкиан: Продължаването на този потиснически подход е неприемливо

Почина художникът Георг Базелиц

Почина художникът Георг Базелиц

Свят Преди 5 часа

Базелиц е сред най-значимите фигури в следвоенното европейско изкуство

Проф. Брус Фейн: Тръмп е като Наполеон преди Ватерло

Проф. Брус Фейн: Тръмп е като Наполеон преди Ватерло

Свят Преди 5 часа

Той предупреди, че САЩ се отдалечават от първоначалната идея за Америка като държава на принципи

ГЕРБ-СДС внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния дълг

ГЕРБ-СДС внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния дълг

България Преди 6 часа

Предлаганите мерки са част от по-широка визия за повишаване на финансовата грамотност

Учени откриха истинската граница на Млечния път

Учени откриха истинската граница на Млечния път

Любопитно Преди 7 часа

Това откритие помага на учените да разберат по-добре как галактиката ни се е развивала и еволюирала в продължение на милиарди години

Човек загина при катастрофа на пътя Русе - Велико Търново

Човек загина при катастрофа на пътя Русе - Велико Търново

България Преди 8 часа

Автомобилите се пренасочват по обходен маршрут, през село Ресен

Снимката е илюстративна

Обекти с „нечовешки произход“: Конгресмен обещава разкрития за НЛО

Свят Преди 8 часа

Луна, републиканка от Флорида, която оглавява специалната група към Комисията по надзор към Камарата на представителите за разсекретяване на федерални тайни, е сред най-активните законодатели, изискващи по-голяма прозрачност от Министерството на отбраната относно необяснимите въздушни срещи

Скок на инфлацията в България, отчете "Евростат"

Скок на инфлацията в България, отчете "Евростат"

България Преди 8 часа

България има най-високата инфлация от всички държави в еврозоната

<p>Европа не знае с колко гориво разполага</p>

Politico: Европа не знае с колко гориво разполага

Свят Преди 8 часа

Опасенията относно доставките растат по-бързо от способността на ЕС да ги измерва

Никола Илчев

Balkan eCommerce Summit 2026 надмина всички очаквания: 3200+ участници превърнаха електронната търговия в реално преживяване

Любопитно Преди 8 часа

Balkan eCommerce Summit 2026 приключи с изключителен успех, утвърждавайки се като едно от най-динамичните и любими събитие за електронна търговия и дигитален маркетинг в региона

Хаменей обяви нови правила за Ормузкия проток

Хаменей обяви нови правила за Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Хаменей: По Божията воля бъдещето на Персийския залив ще бъде без Америка

EK с позиция за разговора между Путин и Тръмп

EK с позиция за разговора между Путин и Тръмп

Свят Преди 8 часа

Калас: Естествено ние разбираме за тези телефонни разговори

Българските традиции завладяват Кухнята на Ада

Българските традиции завладяват Кухнята на Ада

Любопитно Преди 8 часа

Нова елиминация очаква звездите и Черните куртки

СГС: 20 години затвор за шофьора, врязал се в автобус

СГС: 20 години затвор за шофьора, врязал се в автобус

България Преди 8 часа

При катастрофата загина един човек

Весела Бабинова: Да пея на живо за мен е абсолютен ужас!

Весела Бабинова: Да пея на живо за мен е абсолютен ужас!

Любопитно Преди 8 часа

Весела Бабинова говори откровено за сцената без съревнование, страховете, които не крие, и онези малки чудеса, които променят целия живот