"Галъп": Авторитетът на институциите се повишава
Премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Меглена Кунева   
Източник: БГНЕС

Д оверието в институциите и икономическият оптимизъм остават ниски, но са чувствително по-високи в сравнение с времето преди съставянето на кабинета. Това показва проучване на "Галъп", направено между 30 януари и 5 февруари сред 1011 души, представително за пълнолетното население на страната

Това е обобщението на данните от Политическия и икономически индекс – независимото изследване, което всеки месец от повече от две десетилетия насам следи десетки показатели на общественото мнение.

Готовността за участие в протести срещу правитeлството и желанието за предсрочни избори също са сравнително малки. Партиите на власт остават стабилни. Текущите политически събития предизвикват и страхове, но на повърхността спокойствието засега остава.

На въпроса "Имате ли доверие на правителството?" през февруари 32% казват "да", 56% - "не", а останалите се затрудняват да отговорят. Това е трети месец на положителна тенденция.

Преди съставянето на кабинета "Борисов 2" стойностите на доверие в правителството бяха паднали до около 15%, а недоверието беше около и над 70%. Наблюдава се типичният за всяка нова власт рестарт в доверието към правителство и парламент.

С подобни нива на доверие започваха правителствата "Станишев" и "Орешарски". Много по-високи обаче бяха началните нива на доверие в кабинетите "Сакскобургготски" и "Борисов 1" – в първите месеци от управлението си тези правителства имаха доверие от около и над 50%, които решително превъзхождаха недоверието.

По традиция в България недоверието към институциите е по-високо от доверието. Редките изключения са около и след избори, при това – избори, в които са съсредоточени огромни очаквания, като тези през 2001 или 2009 г. С по-високо одобрение у нас се ползва власт, която идва с изцяло нови лица. Кабинетите, които се основават на компромис и коалиции, не започват с най-благоприятните нива на популярност. Показателни в това отношение са и сегашните данни при различните електорати.

Привържениците на ГЕРБ в огромното си мнозинство подкрепят сегашното правителство (само 10% от тях са на обратното мнение), докато при електоратите на Реформаторския блок и още повече на Патриотичния фронт личат по-чувствителни дялове на недоверие към кабинета, достигащи и до една трета и дори една втора от попитаните. Електоратът на АБВ пък е видимо лишен от ентусиазъм в отношението си към кабинета "Борисов 2".

През февруари 21% заявяват доверие в Народното събрание, а 67% - недоверие. Останалите се затрудняват или се колебаят. Така, подкрепата за парламента остава всъщност много по-ниска от сумарната подкрепа за управляващите партии. И тук тенденцията в последните 100 дни е видимо положителна, но парламентът си остава една от най-нехаресваните институции.

Президентът остава със стабилни, но сравнително ниски, нива на подкрепа от около една трета от българите. Повече от 50% обаче нямат доверие в институцията. Все пак Плевнелиев е традиционно една от най-одобряваните личности в страната.

Като цяло в последните месеци се отбелязва слабо повишение на авторитета на институциите. Това се дължи най-вече на факта, че привържениците на основната партия сега декларират позитивни оценки – за разлика от преди. Тези оценки обаче все още показват известното облекчение, че е съставена формула, която да закрепи положението, а не са оценки за дейността в една или друга област. Тепърва предстои да се види дали и доколко този кабинет се справя добре в обществените очи и колко траен ще е ободряващият ефект на новата власт.

Партиите във властта остават със стабилна подкрепа - с над 26% заявени електорални нагласи за ГЕРБ – от всички имащи право на глас, около 6% за Реформаторския блок, повече от 3% за Патриотичния фронт и близо 3% за АБВ. Тези партии биха попаднали в парламента, ако изборите се проведат сега.

Заедно с тях биха били и БСП - с декларираните електорални нагласи на по-малко от 15% от българите, и ДПС – със заявена подкрепа от близо 7%. Шанс да влезе в следващ парламент има и "Атака" с близо 3% от всички имащи право на глас. Идните месеци могат да покажат дали действително има известно набъбване в подкрепата за тази партия, свързано с проруската й позиция или пък радикалната й опозиционна роля.

Мобилизация на подкрепа може да се открие и при РБ, но и тук е добре да се изчакат данните от идните месеци. При ДПС пък – обратно – като че ли е налице известно разколебаване в периферния електорат. Това се дължи на оставането в опозиция и загубата на конформистка подкрепа. На декларативно ниво обаче ДПС винаги показва по-нисък резултат в сравнение с онзи, който може да мобилизира в реална изборна ситуация.

Представителите на РБ и ПФ (Кънев, Кунева, Симеонов и др.) увеличават в последните няколко месеца положителните си оценки по-бързо, в сравнение отрицателните.

Ето някои от основните фигури: Кристалина Георгиева е с 55% доверие през февруари, Йорданка Фандъкова - с 44%. Ръстът при Петър Москов продължава и той вече се ползва с доверието на една трета от българите. На сходни нива са Бойко Борисов, Константин Пенчев, Лиляна Павлова, Томислав Дончев, Маргарита Попова, Ивайло Калфин и т.н.

Класации в случая са неуместни, защото различните публични фигури имат съвсем различни задачи в зависимост от постовете си. А и с изключение на Кристалина Георгиева, Йорданка Фандъкова и донякъде Константин Пенчев, всички останали са всъщност с минусов рейтинг – когато се съпоставят положителните с отрицателните оценки. И по отношение на партиите, и по отношение на основните личности се запазва логиката на следизборния бонус за победителите. Положително влияние оказва и последният месец, който се характеризираше с намаляване на скандалите в управленската формула.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Кац: Жители на Газа, това е последното предупреждение</p>

Израелската армия започна сухопътни операции в Газа

Свят Преди 36 минути

Войските са „поели контрола и са разширили присъствието си до централния коридор Нецарим“

Русия и Украйна размениха 372 военнопленници

Русия и Украйна размениха 372 военнопленници

Свят Преди 53 минути

Русия съобщи, че е върнала украинските ранени военнопленници като „жест на добра воля”

Най-грозната риба в света спечели "Риба на годината" в Нова Зеландия

Най-грозната риба в света спечели "Риба на годината" в Нова Зеландия

Любопитно Преди 1 час

Този вид е талисман на Обществото за опазване на грозните животни

МВР издирва 13-годишно момиче от Шумен

МВР издирва 13-годишно момиче от Шумен

България Преди 1 час

Момичето излязло от дома си в сряда сутрин, тръгнало към училище, но не се прибрало

Задържаха четирима мъже за дръзка кражба на златна тоалетна

Задържаха четирима мъже за дръзка кражба на златна тоалетна

Свят Преди 1 час

18-каратово произведение на изкуството е застраховано за близо 5 милиона паунда

Снимката е илюстративна

Зачестяват ли самолетните катастрофи?

Свят Преди 1 час

"Ако видите малко дете на американско летище, има пет пъти по-голяма вероятност то да порасне и да стане президент на САЩ, отколкото да загине в предстоящия полет."

Каталогът Nova Docu вече е достъпен и в Гърция

Каталогът Nova Docu вече е достъпен и в Гърция

Любопитно Преди 1 час

Създаден от United Media миналата година, ексклузивният каталог вече е на разположение на гръцката публика

Толкова различна: Вижте как е изглеждала Меган Маркъл в гимназията

Толкова различна: Вижте как е изглеждала Меган Маркъл в гимназията

Любопитно Преди 2 часа

Херцогинята на Съсекс завършва римокатолическото училище Immaculate Heart през 1999 г.

Емоционална премиера за старта на „Майките”

Емоционална премиера за старта на „Майките”

Любопитно Преди 2 часа

Най-новият български сериал започва този четвъртък в 22:00 часа по NOVA

МВнР: Българин, работещ в ООН, е загинал в Газа

МВнР: Българин, работещ в ООН, е загинал в Газа

България Преди 2 часа

Израелската армия отрече да е нанасяла удари по сграда на ООН в Газа

<p>Над 600 доброволци дариха кръв за пострадалите в РСМ</p>

Над 600 доброволци дариха кръв за пострадалите от трагедията в Кочани

България Преди 2 часа

Всички кръвни центрове отчитат, че вълната от съпричастност не стихва и към този момент

Кремъл: Путин и Тръмп се разбират, имат си доверие

Кремъл: Путин и Тръмп се разбират, имат си доверие

Свят Преди 3 часа

Днес Кремъл обвини Украйна, че върви срещу руско-американските усилия

Унгария забрани прайда въпреки протестите

Унгария забрани прайда въпреки протестите

Свят Преди 3 часа

Карачон: Будапеща е град на свободата, ще има парад

Предлагат въвеждането на еднодневни винетки

Предлагат въвеждането на еднодневни винетки

България Преди 3 часа

Целта е да се осигури нова опция за краткосрочно използване на платената пътна мрежа

Почина върховният съдия Ивайло Младенов

Почина върховният съдия Ивайло Младенов

България Преди 3 часа

Опелото ще се състои на 22 март 2025 г. от 13 ч. в Храм „Свети Седмочисленици“

Джок Полфрийман

Джок Полфрийман загуби делото срещу България

България Преди 4 часа

Европейският съд по правата на човека обяви за недопустима жалбата му, касаеща дисциплинарни наказания, наложени на чужденеца през 2018 г. в затвора, където изтърпяваше наказание за убийство, преди да бъде условно предсрочно освободен