Сд даването на фонд за съдействие на българските граждани в чужбина се предлага в концепция за закон за консулското съдействие и консулските услуги. Това съобщи министърът на външните работи Николай Младенов на специално свикана пресконференция.
Идеята е от този фонд българската държава да може да ползва средства и да реагира в моменти на кризи, евакуации, както и при индивидуални случаи, когато гражданите нямат средства за документи или за собственото си репатриране. Бюджетът на фонда подлежи на дискусия с Министерството на финансите.
Министър Младенов напомни, че и в момента към държавния бюджет има т. нар. резерв или средства за непредвидени и неотложни разходи, които са ползват при криза или извънредна ситуация. Предложението за този конкретен фонд е за да може да се въведат и правила, които ясно да регламентират кога и по какъв начин може да се използват средствата.
В законопроекта ще се предложи на обсъждане и въвеждането на задължителна застраховка "помощ при пътуване". Такава застраховка съществува и тя може да покрива рисковете при репатриране, заболяване или необходимост от спешна медицинска помощ, посочи Младенов. Когато съгражданите ни пътуват в чужбина с цел работа или с посредничеството на фирми, се предлага задължението за сключване на такава застраховка да бъде на фирмите-посредници.
В отговор на въпрос Николай Младенов уточни, че за да може човек да ползва част от инструментите, които ще съществуват в предлагания фонд, трябва да има и някаква гаранция, че е поел за себе си част от отговорността на пътуването си.
"Не можем да задължим хората, няма да ги проверяваме на границата дали са си направили такива застраховки, но в крайна сметка, ако те се обръщат към нас за съдействие, което отива отвъд директната консулска защита, би следвало да покажат, че има и такава отговорност, която споделят и са покрили със застраховател", коментира министърът.
Министърът на външните работи посочи, че в в проекта на закон се уреждат редица случаи, които се превърнаха през годините в стандартна практика. Например
- какви са действията на държавата и какви са отговорностите й, когато има задържани български граждани в чужбина или лишени от свобода;
- какво се прави в случаи на злополука или внезапно възникнало тежко заболяване - на какво може да разчитат хората;
- какви са отговорностите на институциите в случай на смърт на български гражданин в чужбина;
- с какво може да се помогне, когато има жертви на трафик;
- как се съдейства в ситуации на кризи, при природни бедствия, при катаклизми, войни или терористични актове в чужбина, които засягат директно големи групи български граждани;
- как се предоставят стандартните консулски услуги на български граждани в чужбина.
Такъв закон трябва да урежда консулските услуги и съдействието, които държавата предоставя на българските граждани, на българските юридически лица и на граждани на държави - членки на ЕС, в чужбина.
Последната тема тепърва предстои да бъде развита в рамките на ЕС и в перспектива всички граждани на страни-членки ще могат да търсят на базата на общ регламент конкретна защита от посолствата на други страни, където тяхната не е представена.
Николай Младенов обясни, че в законопроекта се цели кодифицирането на това какви са задълженията на държавата и къде е отговорността на всеки един гражданин, когато пътува в чужбина.
Сега министърът очаква да се чуят максимален брой мнения по концепцията (резюме е достъпно на сайта на МВнР - mfa.government.bg), преди тя да се превърне в конкретен законопроект.
МВнР предлага фонд за съдействие на българските граждани в чужбина
Идеята е от този фонд българската държава да може да ползва средства и да реагира в моменти на кризи, евакуации, както и при индивидуални случаи, когато гражданите нямат средства за документи или за завръщане
16 януари 2013, 17:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!