Ако не успеем да се справим добре през месеците до лятото и прогнозите ни не се сбъднат, ще има нов финансов министър, но това едва ли е утешително, каза Симеон Дянков днес пред студенти от СУ "Св. Климент Охридски".
На въпрос какво ще се случи, ако кризата не се развие според прогнозите и подготовката на правителството, той отговори, че това едва ли ще се случи, тъй като Бюджет 2010 е доста консервативен и не разчита на розови предсказания.
В публична лекция, която Дянков неформално нарече "Най-важните 10 задачи на България за 2010 г.", той изреди своите основни приоритети в работата си като финансов министър и вицепремиер.
На първо място сред задачите си финансист номер 1 постави еврофондовете, като акцентира върху това, че трябва да дадем на Брюксел да разбере, че правителството наистина е заинтересовано парите да стигнат до когото трябва, а не да изчезнат в нечии джобове.
За последните три години България няма нито една положителна оценка за програмите си за усвояване на еврофондовете, посочи той.
Свързана с европарите е и втората точка от списъка със задачите - извеждането на България от кризата. Като важна стъпка в тази посока Дянков отбеляза
разплащането на държавата с бизнеса,
тъй като, по неговите думи, в момента бизнесът кредитира държавата. Той посочи, че задълженията на бюджета към бизнеса са не само от 2009 г, но и от 2008, а в някои случаи и от 2007 г. Въпреки това дължимата сума не е толкова голяма, колкото се твърди, заяви министърът.
Дянков обясни, че е създадена комисия, която е събрала документация за договорите на целия държавен апарат. Точната сума на задълженията на държавата ще бъде обявена в началото на следващата седмица, обеща той.
Като сериозна част от проблема финансовият министър посочи и невръщането на ДДС на фирмите, което също принуждава много предприятия да работят на непълни мощности поради липса на капитали.
Друга важна задача е реформирането и създаването на условия за развитие на небанковия финансов сектор, т.е. фондовата борса. Финансовият министър се ангажира най-късно до третото тримесечие на тази година такива условия да бъдат осигурени.
Като изключително важна своя задача Дянков оцени реформата на държавната администрация, както и въвеждането на прозрачност при заплащането в държавния сектор.
Като пример за неадекватното формиране на заплати в държавата, той каза, че ако се направи класиране по големина на възнагражденията в администрацията, със заплатата си от около 3500 лв. премиерът Бойко Борисов дори не се нарежда сред първите няколко хиляди души.
Дянков акцентира върху това, че за да се реформира наистина държавата, трябва в системата да се влеят млади хора. Той смята, че за да се случи това, трябва младите специалисти да имат шанс да се развиват бързо, което в момента не се случва.
Като друг свой приоритет, за който е говорил нееднократно, финнасовият министър посочи
присъединяването на България към ERM2
- чакалнята за еврото. Колкото до висшето образование, доста съм се изказвал, но напоследък по-малко, защото ми направиха забележка, пошегува се той, намеквайки за предизвикалото скандал свое изказване за БАН.
Като приоритет в политиката по отношение на образованието Дянков заяви, че парите трябва да започнат да вървят към студентите и със студентите, като отбеляза, че в момента в българското висше образование изобщо не е така. По думите му
образованието трябва да се интересува от желанията на студентите,
за да се развива. Той акцентира също и че науката трябва да се върне в университетите, както е по цял свят.
Колкото до държавната собственост, Дянков отбеляза огромната немарливост на държавата в контролирането й.
Има 120 предприятия, в които държавата е мажоритарен собственик, и 260, в които има миноритарен дял, и всичките тези активи се управляват много небрежно, като не става дума само за неизплатените дивиденти, но също и за концесии и приватизации.
По повод регулацията на държавните активи, той цитира идеята на Константин Тренчев от КТ "Подкрепа" да се създаде агенция за държавната собственост, която да отговаря за тях и предприятията да започнат да се окрупняват.
По време на лекцията вицепремиерът засегна и здравната реформа, както и успешното, според него, преструктуриране на приходните агенции - "Митници" и НАП.
Като друга важна своя задача той назова екологията, и по точно изграждането на такъв имидж на България, който да е привлекателен за зеления бизнес.
Ние не само трябва да елиминираме негативите, но трябва и да започнем да изграждаме позитивен образ на България в очите на света, за да не ни свързват само с кисело мляко, корупция и поръчкови убийства.
След лекцията Дянков бе запитан защо не бъдат премахнати държавните субсидии за политическите партии. В момента за всеки избран народен представител политическите сили получават по 15 хил. лв. годишно.
Финансовият министър не пожела да отговори на въпроса, като заяви: "Ако си кажа мнението, пак ще ми дърпат ушите".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!