Реалистично е да имаме конкретни очаквания за доклада на Европейската комисия за съдебната реформа в България през юли, когато ще бъдат представени повече постижения.
Това заяви в интервю за БТА новият министър на правосъдието Диана Ковачева.
Министър Ковачева съобщи, че очаква проверката и представителите на ЕК от утре.
Ролята на министерството на правосъдието е да представи постиженията, които България има последните няколко месеца.
Много ще се радвам да допринесем за това докладът да бъде по-добър, заяви министърът на правосъдието.
Стратегията за продължаване на съдебната реформа, която е факт, ще бъде изпълнявана, каза новият министър на правосъдието.
Виждам съвместната работа на МВР, съдебната система и министерството на правосъдието като приоритет, отбеляза тя.
Министър Ковачева подчерта, че ролята на ВСС е много важна, защото той на практика управлява съдебната система.
Затова трябва да има дебат, който да се отнася до това какви промени би следвало да бъдат направени, така, че ВСС да работи още по-ефективно, добави тя.
Според министъра трябва да се изслушат всички менения нужни ли са промени в Конституцията или могат и по друг начин да бъдат направени промени.
Трябва да се изясни дали проблемът е в начина, по който се рекрутират членовете на ВСС или проблемът е, че техните кандидатури трябва да бъдат публично обсъждани предварително и да става дума за личности, които да бъдат максимално широко одобрени, е мнението на министър Ковачева.
Смятам, че съм от хората, които си поставят високи цели и успяват да работят в екип, каза министърът на правосъдието. Следва цялото интервю:
Когато приехте поканата за този пост имаше ли условности, с които трябваше да се съгласите и какви компромиси направихте със себе си и принципите си?
Не правя компромиси със себе си и с работата си. Условности нямаше. Запознах се с приоритетите на самото министерство и приоритетите на съдебната реформа. За мен това е много важно, както и партньорството с други институции.
Няколко членове на кабинета си отидоха от постовете заради невъзможността да отговорят на темпото, което се изискваше от тях като работа. Вие ще смогнете ли?
Струва ми се, че работата в областта правосъдие и вътрешен ред налага свое собствено темпо, което е доста динамично. Не съм човек, който се страхува от работа или бързо темпо.
Убедена съм, че няма да има проблем в това отношение. Въпросът е наистина да има сътрудничество между всички институции и всички да работят с една и съща скорост.
Има ли конфликт между МВР и съдебната власт и той може ли да бъде потушен от Вас?
Виждам съвместната работа на МВР, съдебната система и министерството на правосъдието като приоритет. Не съм човек, който търси конфликти.
Смятам, че съм гъвкава, имам добри комуникативни способности. В този смисъл си мисля, че много важно е всички да работим в един глас. За мен е много важно да подчертая, че стратегията за продължаване на съдебната реформа, която е факт, ще бъде изпълнявана.
Първото, което ще направя е оценка, какво е свършено досега и какво би следвало да се адаптира евентуално в мерките, които са предприети за следващата година.
Но си давам сметка, че тази стратегия е междуинституционален инструмент. Това не е инструмент само на министерството на правосъдието. Мисля, че министерството на правосъдието задава рамката за съдебна реформа, а тя се изпълва със съдържание от всички институции.
Особено важна е ролята на съдебната система, важна е ролята на ВСС, на МВР. И не на последно място е важна ролята на Народното събрание. Защото част от мерките на съдебната реформа, са свързани именно с приемане на нормативни актове. Т.е. на закони и кодекси, които наистина трябва да бъдат добре премислени.
В този смисъл Вие ще бъдете министърът, който с твърда ръка ще отстоява интересите от гледна точка на това законодателство, за което говорите или ще бъдете човек, който ще е готов да направи крачка назад, за да има консенсус?
Не ми харесва нито една от двете формулировки.
Коя е Вашата?
Моята роля е да бъда човек, който задава насоката, а и да изслушам всички гледни точки. Накрая да дам възможност те да се срещнат така, че да има консенсусно решение, което не е компромис, а най-добро за всички.
Обявихте се за сериозен дебат за ВСС. Коя е първата стъпка? Да има ли промяна в процедурата по избора на членове на ВСС?
Ролята на ВСС е много важна, защото той на практика управлява съдебната система. Това е органът, през който минават всички назначения и атестации. В този смисъл неговата роля е много важна. Важна е публичността.
Безспорно е важно да има дебат. Той трябва да се отнася до това какви промени би следвало да бъдат направени, така, че ВСС да работи още по-ефективно. Затова дебатът трябва да бъде максимално широк.
Това означава да включва представители на всички институции, които имат отношение към въпроса, представители на ВСС и на гражданското общество, защото има много организации, които имат ясна визия по темата. Дебатът би следвало наистина да започне, и мисля, че от страна ВСС има такава готовност.
За мен е рано да кажа какво категорично смятам, защото ми се иска да изслушам всички гледни точки. Дебатът трябва да е фокусиран, когато стартира и наистина да е сериозен дебат.
Да се изслушат всички мнения за това нужни ли са промени в Конституцията или могат и по друг начин да бъдат направени промени, дали проблемът е в начина, по който се рекрутират членовете на ВСС или проблемът е, че техните кандидатури трябва да бъдат публично обсъждани предварително и да става дума за личности, които да бъдат максимално широко одобрени.
Не смятам обаче, че ролята на министъра на правосъдието е да налага мнение. Бих се намесила в дискусията, бих я водила, защото тя е важна. Но нека всички вземат участие в нея, нека това да бъде публична дискусия и да изкристализират най-добрите решения.
Струва ми се, че темата за промяна в Конституция е тежка. Но, ако това е визията на болшинството, подобно предложение ще бъде максимално изчистено.
Ако се прецени, че може да има само промени на ниво закон и това ще бъде достатъчно, бих подкрепила и такава позиция. Ако изразя мнение сега, смятам, че това ще изпревари събитията. Смисълът на дискусията е да се обсъдят всички варианти.
На вратата е следващият доклад на ЕК. Имате ли негативни опасения? Очаквате ли негативен доклад?
Очаквам проверката и представителите на ЕК от утре. Виждам ясно от страна на всички институции, които са поканени да дадат становища желание да дадат най-доброто от себе си и да покажат своите постижения.
Ролята на министерството на правосъдието е да представи постиженията, които България има последните няколко месеца. Много ще се радвам да допринесем за това докладът да бъде по-добър.
По-скоро ми се струва реалистично да имаме конкретни очаквания за доклада през юли, когато ще бъдат представени малко повече постижения. Имам очаквания за представянето на това, което всяка от институциите е постигнала.
Какво ще се случи с екипа, който заварихте? Този, който министър Маргарита Попова създаде? Ще избирате ли нови заместници?
Сега за мен е моментът, в който започвам да се запознавам с екипа. Във всички случаи е въпрос на запознаване с колегите и работата им. Предполагам, че в най-скоро време ще взема решение в една или друга посока.
Не изключвате и двете възможности - запазване на екипа или смяна?
Зависи какво ще срещна като сътрудничество и колеги в министерството.
След като станахте министър, мислите ли за бъдещето - ще се върнете ли в сферата на неправителствените организации или ще останете в политиката?
За мен това е ново начало. Не съм мислила какво ще правя след това. Но във всички случаи за мен ще бъде удоволствие да се върна в "Трансперънси интернешънъл България", където работих десет години. Това не бяха само мои задачи, а и мой живот.
Какво ще кажете на онези, които ще бъдат Ваши противници?
Ще им кажа, че имам готовност да работя с всеки за подобряване на имиджа на България. Без значение, че понякога нашите възгледи могат да бъдат различни. Смятам, че съм от хората, които си поставят високи цели и успяват да работят в екип.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!