“Eдна стара популистка рецепта гласи - който не може да предложи нищо, залага на външните заплахи. За съжаление обаче е вярно, че както Русия, така и Турция се намесиха в политическия живот на България, което улесни политическата пропаганда на популистите - както вдясно, така и вляво“, коментира германският политолог Йохана Даймел пред „Дойче веле“ (Deutsche Welle).
Даймел подчертава, че “популизмът действително доминира по време на предизборната кампания“.
Избори 2017: Кой печели - Избори 2017 - Изборен ден
Патриотите : Ще говорим с първите, не искаме пак избори
Шрамайер: Не мога да разбера българите - България
„Това, което липсваше, според мен, бяха конкретни програмни намерения, ясни концепции и визии за бъдещето. И то както от големите партии като ГЕРБ и БСП, така и от по-малките. А за това много допринесе и фактът, че в момента ЕС не се намира в най-доброто си състояние. Но да се твърди, че за икономическите проблеми на България са виновни санкциите на ЕС срещу Русия или да се форсира завръщането на проекти като „Южен поток“ и АЕЦ „Белене“ - това не само е против решенията на Европейската комисия, но и подменя същинския дневен ред. През 2016 г. чуждестранните инвестиции в България спаднаха значително, но не заради санкциите срещу Русия, а защото инвеститорите искат правна сигурност, каквато в страната просто няма.“
„Проектът „Южен поток“ беше отменен, защото противоречи на европейските норми“, посочва Даймел. „Що се отнася до политическата нестабилност - да, такъв риск в България има. Но не само там. Същото важи и за съседните страни, особено за Македония, която се бори с огромни проблеми. А добре знаем, че политическата нестабилност отваря вратите за чужди влияния. Те стават много опасни, когато популизмът се обърне в национализъм, който да подклажда етническото напрежение вътре в страната или в даден регион. На Балканите някои вече си играят твърде опасно с този огън.“
„Ако атаката на Нинова срещу демокрацията е целяла да бъдат мобилизирани носталгично настроените избиратели на БСП, то трябва да се запитаме и какъв управленски модел в действителност иска тази партия - направлявана демокрация както в Русия, управленски модел както в Турция на Ердоган или антилиберална система като тази на Виктор Орбан в Унгария? Винаги съм предупреждавала да не се смесват въпросите на сигурността с въпросите на демокрацията, защото това винаги е водило и води до подкопаване на демокрацията“, добавя Даймел.
Според нея „най-големите проблеми на България днес са в сферата на правосъдието и медийната свобода“.
„Голям проблем представляват и недостатъчните икономически перспективи, както и бедността, безнадеждността, дълбокото недоверие на хората в политическите институции, партиите и парламента. За всички тези проблеми вина носи и правителството на БСП на премиера Станишев“, казва още германският политолог Йохана Даймел и пояснява: „Българските граждани знаят много добре кой за какво е отговорен. Освен това 56% от българите подкрепят членството на страната в ЕС. Те искат повече демокрация и отговорни политици, които да работят за общото благо, а не само да обслужват личните си интереси. Те искат политици, които най-после да се захванат с тъй нужните реформи, вместо да участват в една безкрайна предизборна борба.“
„Сформирането на правителство в София ще бъде Херкулесова задача. Опасявам се, че скоро ще има нови избори“, предупреждава Даймел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!